Liri Kultura në mjekësinë popullore


Liri kulturore - barishte vjetor ose dyvjeçar. Ajo ka hollë rrjedh me gjethe të vogla heshtak, duke arritur një lartësi prej më shumë se gjysmë metër. Çdo bimë ka një lule hipur pyatylepestkovomu ngjyra blu apo të bardhë. Farërat piqen pas lulëzuar pyatyhnezdoy formuar një kuti të rrumbullakosura, me 8-10 fara ngjyrë të artë-verdhë. Blooms liri gjithë verës.
Fara liri të përmbajë mukusit, vajra yndyrore, proteina dhe acide organike, glycosides, enzimat dhe vitamina. Prania e këtyre elementeve në mjekësinë popullore kulturore liri është përdorur gjerësisht si një agjent terapeutik dhe tonik. Përbërës kryesor aktiv është mukusit, mukusit dhe përcaktohet aktualisht duke përdorur flaxseed në praktikën mjekësore. Gjithashtu në fara përmbajnë linamaryn - glycoside, ndarja është sasia përjashtuar vogël e acidit hydrocyanic.Fara pjekur janë korrur në shtator dhe të thata. Farë me cilësi të lartë li mbyt në ujë të ftohtë dhe të bëhet rrëshqitshëm në ujë të ngrohtë. Biologjikisht efektive vetëm mjaft të pjekur, fara kështu pasura mukusit. Megjithatë, vaj flaxseed mund të merret nga farat e papjekur, si dhe për qëllime mjeksore naftës përdorur të marra nga të ftohtë të ngutshme.

Përdorimi i mjekësisë tradicionale
Flaxseed është mjaft gjithanshëm aplikueshme në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të etiologies ndryshme.
Para së gjithash, ne duhet të shqyrtojmë vetitë e flaxseed si laksativ. Mukusit, të marra nga njomje fara liri, ka një pastrues të butë, enveloping dhe efekt anti-inflamator, parandalon thithjen e substancave toksike në helmimit dhe sëmundjeve infektive, kështu që përdorimi i saj rekomandohet në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Mukusit nuk është e ekspozuar ndaj lëngje ndihmon tretjen e ushqimit, kështu që mbahet gjatë në mukozën.


E njëjta cilësi të përdorur në sëmundjet e frymëmarrjes. Me një kollë të fortë dhe të ngjirurit e zërit të marrë një infuzion të ngrohtë prej liri, formuan mukusit në të si një shtresë mbrojtëse në zonat e përflakur e mukozën, zbutjen dhe lehtësimin e kollë.

Përdorimi i flaxseed në formë milled, para rozmochyvshy atë në një shumë të lëngshme. Efektet e komponentëve aktiv do të rritet në qoftë se fara liri të përziera në 1: 1 raport me lactose, reçel frutash ose mjaltë, merret dy herë në ditë për dy lugë.


Përmbajtja mukusit jep fara liri dhe avantazhe të tjera. Edhe tretësirë ​​Shpëlaj ndihmon me sëmundje çamçakëz dhe inflamacion të gojës dhe fytit.
Mukusit përdoret gjithashtu brenda për ulcera e stomakut, inflamacion i ezofagut, enterit, kolit dhe sëmundjeve të duodenum. Fara mukusit liri varrosur në sy, dhe m'i fshiu me konjuktivit.
Farë liri është përdorur në mjekësinë tradicionale dhe si një mjet të jashtëm për lehtësim dhimbje dhe trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, abscese, vlon, ekzemë thatë, psoriasis, plagë, herpes, lythat dhe drithërat.


Compress përgatitur si më poshtë: fara grimcuar liri vënë në një qese garzë dhe e vënë atë në për 10 minuta në ujë të nxehtë, kur nabubnyaviye përzierje, e nxehtë të bashkëngjitni zonën e problemit.
Mukusit të përgatisë, të plotësojë 1 lugë çaji farë liri 05 filxhan ujë të vluar 1 h. Farë lugë qëndrojë rreth 3 orë dhe filtruar.
Infusion është përdorur në kollës, si laksativ. 2 teaspoons e fara grimcuar edukuar një gotë me ujë të zier, 20 minuta. Merrni një gjysmë gotë 2-3 herë në ditë para ushqimit.

Pluhur i farave të thata që përdoren si një agjent forcim, kjo 3 teaspoons e pluhur të përzier me 1 lugë çaji sheqer, të marrë 2 herë në ditë për 1 lugë çaji me ujë.

Produkte popullore bazuar në fara liri, ka një vlerë biologjike është flaxseed naftës, i përgatitur nga të ftohtë të ngutshme. Vaj me cilësi të lartë është e verdhë, të verdhë-gjelbër ose të verdhë të errët, të qarta dhe pothuajse pa erë.
Pronat e shërimit të vaj liri të përdorura në trajtimin dhe parandalimin e pash, sëmundje të zemrës, hipertension, për normalizimin e stomakut, mëlçisë, zorrës së trashë, tiroide, rrit potencë, e bën menopauzë progresin dhe ka shërim dhe efekt rinovimin.

Vaj flaxseed është përdorur në ushqim në të ftohtë pa vënë trajtim të ngrohjes. Oil shtuar në salads, enët anë, të përziera me mjaltë.

Contraindication
Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se liri kulturuar fllad nuk rekomandohet për përdorim, pasi ka veti toksike. Përgatitjet janë kundërindikuar në liri mosfunksionim zorrë, me cholecystitis, një inflamacion i kornesë.