Trajtimi me indikacione aspirina dhe efektet anësore


Veprimi mekanik i aspirina. Aspirina ka antipiretik, analgjezik, veprim anti-inflamator dhe antyahrehatnыm. Njëqind është shumë e rëndësishme në një temperaturë që është ajo pronave të veçanta.

Efekt analgjezik dhe antipiretik i aspirina ndikon në qendrat e ndjeshmërisë dhimbje dhe thermoregulation. Aspirina vepron në proceset e trombociteve ngjitje, duke rënie trombozë. Sepse përdorimit aspirina për parandalimin dhe trajtimin e trombozës.

Negative Trajtimi aspyrynommozhet shkaktojë ulcera dhe shkakton reaksione alergjike.Aspirina mund të merret me simptomat dhe sëmundjet që vijojnë:
Si analgjezik për lehtësimin e tërheqjen dhe dhimbje dhëmbi, dhimbje koke, dhimbje gjatë menstruacioneve, dhimbje të fytit, dhimbje në nyje, muskuj dhe mbrapa.

Si ftohjet antipiretik, temperaturës së trupit dhe sëmundjeve të tjera inflamatore dhe infektive.

Si agjent anti-inflamator, në artrit reumatoid, semundjet reumatike dhe sëmundjet spondylitis.

Si parandalimit, trombones arsimit me thrombophlebitis, venat me variçe, trombozë.


Për të parandaluar goditje, hipertensionit dhe infarkt miokardi, arteriosklerozës dhe sëmundjeve koronare të zemrës.
Sigurisht, ka Kundërindikimet për aspirina:

Intolerancës individuale të drogës.


Në gastrit erozive, Ulçera duodenale yazvynoy sëmundjes dhe stomak, pezmatimi i zorrës së trashë.

Në qoftë se ju shkelin të koagulimit.

Në astma bronkiale.

Kur ushqyerja me gji apo shtatzënia.

Fëmijët me sëmundje virale mund të shkaktojë probleme me mëlçinë dhe sistemin nervor qendror.


Në kundërshtim me mëlçinë dhe veshkat.

Kur të marrë alkool.

Kur merret efekte anësore aspirina mund të duket:
Nga trakti gastrointestinal: urth, të vjella, vjellje, dhimbje në stomak, shkeljen e oreksit, ulur funksionit të mëlçisë.

Nga gjaku: rrit rrezikun e gjakderdhjes.

Sistemi nervor qendror: tringëllimë në veshët, marramendje, humbjen e dëgjimit është zakonisht një shenjë e mbidozë.

Reaksionet alergjike, përfshirë lëkurën.
Përdorimi i aspirina për një kohë të gjatë i jep karrige, lezione të stomakut dhe duodenum. Trajtimi i zgjatur me aspirina është e rekomanduar për të eksploruar feces dhe gjaku gjak okult. Në rast të mbidozë pacienti duhet menjëherë të marrë në spital. Droga, natyrisht, e përhapur, por jo aq e sigurt sa doli.


Shtatzënisë dhe laktacionit. Aspirina nuk mund të përdorni gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Drogës mund të shkaktojë gjakderdhje në fëmijën ose shkaktojnë shëmtim. Nëse drogës duhet të përdoret gjatë laktacionit, gji me gji duhet të ndërpritet.Si të përdorni aspirinëNë qoftë se aspirina është marrë pa recetë të mjekut, ju duhet të lexoni me kujdes udhëzimet dhe sigurohuni që medikamente të përshtatshme. Nuk duhet të jetë informacion në lidhje me maksimale natës pilulës. Pini një gotë plot me ujë të nevojshëm. Pas marrjes së pilulës nuk duhet të shtrihem për të pushuar, do të jetë e nevojshme për të pritur për gjysmë ore. Nëse pas marrjes së ishte dispepsi, tabletë mund të merret me qumësht ose ushqim. Nëse e mjekësisë në shell, atëherë ju duhet të merrni.


Champ dhe pilula pickim nuk mund. Ajo mund të shkaktojë efekte anësore dhe për të parandaluar veprimin e drogës. Nëse fëmijët nën 15 vjet, dhe për drogë duhet të konsultoheni me një mjek. Për trajtimin e aspirina nuk mund të marrë ilaçe pesë ditë për fëmijët dhe të rriturit dhjetë ditë. Ju nuk mund të përdorni ilaçe Nëse temperatura gjatë tre ditëve.

Aspirina është marrë me ilaçe të tjera. Do testet mjekësore që monitorojnë shfaqjen e efekteve anësore apo ndryshime të tjera. Informata shtesë është mjeku juaj. Mjeku duhet të jetë i informuar për çdo reaksione alergjike. Aspirina mund të shkaktojë gjakderdhje në stomak. Ajo duhet të kufizohet në përdorimin e duhanit dhe alkoolit sepse ato shkaktojnë efekte anësore. Në qoftë se një person ka dështim të zemrës, natriumi nuk mund të përdoren. Të moshuarit janë më të ndjeshëm dhe të ndjeshëm ndaj drogës dhe mund të japin efekte anësore.


Kundërindikuar drogë përdorni gjatë shtatzënisë vetëm nëse mjeku i emëruar në rast emergjence. Ju duhet të peshojnë pro dhe kundër. Aspirina merr në qumështin e nënës. Nëse kjo është ilaç, është e nevojshme të konsultoheni me mjekun tuaj para se të jepni gji. Veçanërisht e rrezikshme për të marrë mjekësi në tre muajt e fundit, si dëm fëmijën.

Kur një fëmijë shfaqet temperaturë të lartë, mama shpesh mbështeten në aspirina dhe nuk mendojnë për atë contraindications. Shkenca mjekësore ka arritur në përfundimin se efekti antipiretik i paracetamolit mund të përdoren. Ajo nuk është më e keqe se aspirina dhe ka më pak efekte anësore. Aspirina është i shpejt shkatërron mëlçinë, fëmija e trurit. Sindromi Reye shoqërohet smertelnostyu. Dhe edhe në qoftë se ne mund të kuruar sindromi, fëmija mund të bëhet vonuar mendërisht në zhvillimin, dukuri e epilepsisë. Kjo është arsyeja pse doza zero fëmijët nën 15 vjet. Në përgjithësi ajo është më mirë për t'i dhënë fëmijëve paracetamol.


Siç doli aspirina nuk është ilaç aq e thjeshtë. Pra, kjo është efektive dhe është përshkruar si një trajtim. Por aspirina ka shumë efekte anësore dhe disa prej tyre janë të papajtueshme me jetën. Mbani në mend se para se të marrë drogë duhet të konsultoheni me një mjek kështu që ai mund të monitorojnë të gjitha ndryshimet në trup. Sepse pilula ende asnjë të mirë nuk do të të çojë.

Kjo vlen veçanërisht për gratë shtatzëna, lactating nënat dhe fëmijët nën 15 vjet, si ata në përgjithësi kundërindikuar medikamente, nëse një rast urgjent. Në çdo rast, mjeku do të përshkruajnë testet e nevojshme që duhet të kalojë.