Mjetet juridike popullore për plagët luftarake


Plagët ndryshme, abrasions, gërvishtjet mund të lënë pas një gjurmë të mbresë të keqe apo mbresë. Kjo mund të sjellë siklet si estetike dhe fizike. Që disa plagët mund të dëmtojë ndryshimin e motit, kapem për veshje. Prandaj është e nevojshme të dinë se çfarë janë mjete popullore për plagët luftarake.
Që të filloni të analizuar çfarë është një mbresë?
Mbresë (mbresë) - një formacion i dendur, i cili ndodh në vendin e një plagë ose inflamacion. Fakti se prania e inflamacionit ose plagë edges mes lëkurë të shëndetshme formuar diçka si patches, por kjo ndryshon nga indet e shëndetshme. Kjo "copë toke" nuk kanë shumë mbaresa nervore, folikulat e flokut. Dhe të gjithë pasardhësit që ajo duhet të formohet shpejt, dhe trupi nuk mund të sigurojë kapacitetin e plotë të indeve të shëndetshme në një kohë të shkurtër.


Të gjitha plagët në lëkurë mund të ndahet në 4 lloje: normotrofycheskye (banesë dhe modest), atrofi (përfshirë), hypertrophy (konveks) dhe keloid (plagët që rriten disa herë mbi plagët e mëparshme).

Mjekësi zyrtar ofron mënyrat e mëposhtme për t'u marrë me plagët:
- kirurgjik
Operacioni përfshin heqjen e defektit. Megjithatë, pas krem ​​duhet të përdorimit dhe gels për përshpejtimin e procesit të shërimit. Por askush nuk mund të garantojë se një mbresë do të zhduket.
- Microdermabrasion

Ajo është e bazuar në "bluarje" Lëkurë mjete të posaçme. Një mbresë të thellë kështu që nuk hiqet, por plagët e vogla, gjurmët e akneve mund të hiqet shpejt.
- peels kimike
Kjo do të thotë për të luftuar shenjat heq shtresa e lartë e lëkurës me brirë dhe lë si djegiet e vogla, ndërsa trupi aktivizon procesin e rinovimit të lëkurës në këtë pikë.
- heqjen lazer
Aktualisht, kjo metodë është shumë popullor dhe efektive. Kjo do të thotë gradualisht heq qelizat mbresë pa ndikuar lëkurë të shëndetshme dhe trupi fillon për të ndërtuar qeliza të reja.

- Mezoterapia
Nën lëkurë janë mjete të posaçme që mundësojnë prodhimin e kolagjenit. duke reduktuar kështu mbresë.

Mjetet juridike popullore për të luftuar shenjat mund të përdoret në shtëpi, pa shpenzime të mëdha të holla
1. Merrni Zgjidhja tocopherol acetate 30% dhe vija zhvillua problematike 1-2 herë në ditë për një muaj. Ky mjet do të ndihmojë për të hequr jo vetëm plagët, por edhe rrudhat.
2. Vaji me Propolisi. Merrni në proporcione dhe Propolisi misri ose vaj buckthorn detit dhe të vënë në një banjë me ujë për 10 minuta të barabartë, ndërsa nxitje tërësisht për të krejtësisht të shpërndarë Propolisi. Le të ftohtë. Vaj pas ftohjes mund të përdoret menjëherë, duke shkaktuar një shtresë e hollë e plagët. Aplikoni të paktën 2 herë në ditë dhe pas dy muajsh ju do të shihni rezultatet.


3. mumiet. Merrni 1 g mumje dhe të shpërndajë atë në 1 litër. ujë të zier. Në përzierje, shtoni krem ​​fëmijë dhe përzierje deri në një substancë homogjene. Daily lyej ato për zonën e problemit. Trajtimi duhet të përfundojë vetëm pas efekti do të jetë i qëndrueshëm.
4. balta Blue. Merrni një sasi të vogël argjile, të holluar me ujë të ngrohtë zier për gjysmë-shtet, pastaj aplikoni një mbresë. Prisni derisa është argjila e thatë dhe të butë pije me ujë të ngrohtë. Përdoreni këtë mjet çdo ditë për të marrë efektin.


5. kanellë dhe mjaltë. Mix mjaltë me kanellë në një raport prej 5: 1. Çdo ditë, aplikoni një ilaç popullore për mbresë për 30 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe të aplikojnë një krem ​​ushqyes.
6. arrëmyshk. Mix arrëmyshk me qumësht në një raport prej 1: 4. Fshij përzierje në mbresë, dhe pastaj pije. Kaloni këtë procedurë 3-4 herë në javë deri mbresë zhduket.
7. bodyaga. Merrni një sasi të vogël të bodyagi pluhur dhe holluar me ujë. Aplikoni për mbresë dhe të lënë deri në maskë nuk thahet, pije me ujë të ngrohtë. Ky mjet do të hequr plagët sipërfaqësore.

8. Calendula. Sidomos mirë ndihmon Calendula krem. Përdorin atë vetëm kur mbresë filluan të formojnë dhe pastaj plagë të shërohet më shpejt dhe të jetë mbresë më pak e dukshme.

9. fara pjepër. Merrni një fara pjekur pjepër, thatë e tyre dhe të pastër. 15-20 fara të bluara imët të përziera me predhë grimcuar nga 2 vezë dhe 5 ml vaj ulliri. Pouchennoe do të thotë i luftës me plagët bashkëngjitni në vend dhe prymotaty mbresë fashë. Procedura përsëritet çdo ditë për 20 ditë me një interval prej disa javësh për të marrë rezultatin e dëshiruar.

10. Maskë me thekon dhe krem. Merrni 1 tbsp bollgur, shtoni krem ​​të rënda në formimin e masës butë dhe shtoni 1/2 lugë lëng limoni, përzierje çdo gjë tërësisht. Përzierje e rekomanduar dy herë në ditë, fërkim lëvizjet e aplikuar në lëkurë prekur. Kjo maskë ndihmon për të jap sipërfaqen e mbresë.
11. Vishnevsky vaj. Merrni 1/2 lugë mjaltë, 1 tbsp vodka dhe të shtoni disa ointments Vishnevsky (a gram çift). Të gjitha përzierje tërësisht, vënë në lakër fletë Cover dhe vendin e mjete të tilla lë mbresë. Lini për 30 minuta. Përsëriteni këtë procedurë çdo ditë ose dy.