Mjetet juridike popullore për morrat dhe thërijat


Ndoshta dikush mendon se problemi i morrave ka mbetur larg në të kaluarën, ju mund të harrojmë për të, dhe në një farë mase të jetë e drejtë. Në të vërtetë, morrat janë jashtëzakonisht të zakonshme në kushtet e varfërisë dhe të shkatërrimit në ish kohët e ashpër, dhe yndyra tonë dhe problemi delikat qepallë pothuajse zgjidhur këto bloodsuckers. Edhe në qoftë se ju e konsideroni veten të qytetëruar, personi mjaft të pastra, nuk mund plotësisht të argumentojnë se këto insekte nuk do të vendosen në flokë, krejt rastësisht. Në fakt, incidente të tilla janë shpesh thjesht nuk dinë të flasin publikisht, shumë në lidhje me problemin e naze është arsyeja pse për disa ajo bëhet e vështirë për të trajtuar kujdes mjekësor nëse simptomat shfaqen papritmas se morrat edukuar. Në raste të tilla, njerëzit do të jenë mjete shumë të dobishme nga morrat dhe thërijat që mund të aplikohen me sukses nëse është e nevojshme.


Shpesh parazitëve kokës precipituar me fëmijë të vegjël, sëmundja quhet morrat e kokës dhe mjaft të zakonshme. Parazitëve të vogla insekteve morrat jetojnë në lëkurën e njeriut, e mbuluar kryesisht me flokë (kokë, sqetull, bigëzim, ndonjëherë vetullat). Vezët e morrave quhen thërija, janë të bashkangjitur në qime dhe shumë e vështirë për të hequr. Kjo është arsyeja pse mjetet juridike popullore që mund të ndihmojnë morrat dhe thërijat, janë të nevojshme për ata që e hasur në këtë problem.

Simptomet kryesore të morrave është kruhet padurueshme, e cila, megjithatë, shpesh manifestohet menjëherë pasi u morra infektuar. Shfaqja e vezëve të morrave - thërija thotë se morrave vezë në mënyrë aktive në zhvillim janë transparente të bardhë dhe të montuar nën llambë e flokëve. Në flokët mund të MATYS tashmë gëzhoja të zbrazëta, të rriturit morrat tepër e vështirë për të dalluar, por shqyrtimi i kujdesshëm që ata mund të gjendet. Përveç kësaj, skuqje të lëkurës duket gjobë që rezulton nga ndikimi aktive jashtëqitjet e parazitëve. Shpëtoj nga insektet dhe vezët e tyre është e vështirë, por ka shumë të mjeteve juridike popullore të vjetra për të ndihmuar morrat dhe thërijat në mënyrë efektive.


1. Shumica e ndoshta ilaç i vjetër dhe provuar popullore kundër morrat dhe thërijat janë krehje krehër, i cili është i sigurt që të ketë dhëmbë të vogla të shpeshta. Për fat të keq, në mënyrë për të kuruar plotësisht morrat në këtë mënyrë, ju keni nevojë për një shumë përpjekje, durim dhe kohë. Sot, megjithatë, shitja është një krehër të veçantë projektuar për këto qëllime, ato janë mjaft të efektshme.

2. Nëse morrat tërheqë më shumë ose më pak të jetë e mundur për të hequr qafe nga vezët e tyre është konsideruar më e vështirë, dhe ku thërija, atje së shpejti do të shfaqet përsëri rriturit. Të eliminojë nevojën për të parazitëve të plotë, dhe shumë efektive në konsiderohet gjatë boronicë. Lëng i saj mund të ndihmojë të hequr qafe të thërija, në qoftë se ju fshij atë në lëkurë e kokës çdo ditë për një javë.


3. Vezë tufë morrave bashkangjitur në mënyrë të vendosur në flokë, hiqni ato jashtëzakonisht e vështirë, sepse paraziti i përdor për këto qëllime të prodhuara posaçërisht substancë si zam. Ajo në mënyrë të vendosur i jep therrizat për flokët, kështu që ju duhet diçka për të përpiqen për të shpërndarë atë. Për këto qëllime përshtatshme zgjidhje e uthull. Ju duhet të marrë një gotë me ujë, shtoni 2 tbsp atje uthull, llokoçis, dhe kjo zgjidhje njomet kokë. Pastaj, duke marrë krehër të shpeshtë, kreh flokët. Lejon uthull për të shpërndarë zam me të cilin bashkangjitur therrizat, përveç që nuk ka si morrat aktive dhe më të lehtë për të zbuluar dhe për të hequr.


4. Kjo është më e lehtë për t'u marrë me njerëzit Morrat e kokës apo femrat? Për meshkujt, ky problem mund të zgjidhet në mënyrë radikale - ju mund të hiqni plotësisht flokët, kjo hairstyle është në modë sot, por çfarë bëjnë gratë? Për ta ka një mënyrë - për t'u ngjyrosur flokët. Peroksid hidrogjeni, i cili është përdorur ndonjëherë në këtë procedurë, një ilaç i fuqishëm për morrat e kokës dhe vezët e tyre.

5. ilaç popullore për morrat: të marrë nenexhik barishte, 2 lugë masë, i hedh lëng natyral shegë (200 ml), vihet në zjarr, le të vlim, të mbajtur 10 minuta. Pas ftohjes për të fshij në lëkurë e kokës.


6. Get shpëtoj e morrave dhe thërija mund të përdorni qepë dhe hudhër. Për flokët e gjatësi të mesme të nevojshme për të marrë një qepë të madhe (1 pc.), Hudhër (1 pc.). Peel dhe larë onions dhe hudhër grimcuar duke përdorur një mulli mishit apo rende. Masë që rezulton është vënë në kokë, duke e ndarë gjatësinë e flokëve të saj, dhe vterev lëkurën. Në mbulesë të lartë me një qese plastike, ju mund të veshin një kapak gome, të mbajë për 2 orë. Pastaj shpëlarje flokët me ujë të ngrohtë dhe të aplikojnë mbi to ndonjë vaj perimesh. Së fundi, i kërkuan kreh flokët krehër gjithë kokën. Thërija janë mbledhur me dorë, i cili do të marrë ndihmën e dikujt.


7. Morrat nuk më pëlqen ambient acid, përveç kësaj, kjo krijon uyazyka të tilla në të cilat ngjitës që siguron therrizat për flokë, ata bëhen të tretshme dhe më e lehtë për të hequr. Logjikisht, për këtë qëllim i përshtatshëm shumë mirë fruta kosi - limon. Lemon është e nevojshme për të përgatitur mjetet e mëposhtme: Merrni 3 fruta të mesme, të larë, lëvore dhe hiqni farat, të vënë në një tigan, të mbuluar me ujë (1 litër). Vendos në ngrohjes mesme, të sjellë një çiban, pastaj, do të thotë të ftohtë dhe tendosje. Kjo zierje duhet shplani flokët, pastaj të bëjë një krehje të plotë.


8. Merrni barishte të thata Wort Shën Gjonit, të matur 1 lugë gjelle, përzierje me të njëjtën sasi e miskut. Hidh përzierje të thata herbs ziera me ujë më parë derdhur në një tas smalt. Pyetni në dhomë të mbush për 5-6 orë. Mjet rezultuar, pas lodhje, shpëlarje flokët tuaj, fshij masazh lëvizjet infuzion në lëkurën e kokës. Pas shpëlarje flokët mbuluar me një qese plastike apo veshin një kapak të gomës, të përfundojë një peshqir në krye. Mbani 1 orë, pastaj pije me ujë.