Mjetet juridike popullore për këpurdhë gozhdë


Më shumë se gjysma e të gjithë njerëzve që jetojnë në botë vuajnë nga një sëmundje të caktuar fungale. Ndonjëherë sëmundja mund të shfaqet jo shumë të nxehtë, nuk sjellin shumë siklet, dhe njerëzit që jetojnë me të gjatë të mjaftueshme dhe dha dorëheqjen pa bërë ndonjë trajtim. Por shpesh, sëmundjet fungale të kryer një shumë të momente të pakëndshme, sepse çdo gjë që ju thoni, kërpudhave huaj më patogjene në trupin tonë dhe nuk duhet të kenë një vend në të.
Është e vështirë që ndodhin sëmundje fungale në njerëzit me imunitet të reduktuar në të moshuarit, fëmijët. Një nga sëmundjet më të pakëndshme është kërpudhat gozhdë, pse po ndodh kjo? Fakti se ky lloj i kërpudhat trajtuar jashtëzakonisht e vështirë, shërim është shumë i ngadalshëm, yyazytsirnist lartë se sëmundja do të kthehet pas përmirësimit të dukshëm përsëri. Në gjithë këtë, shumë njerëz janë të dëshpëruar për të shërohet me ilaçe, kthyer në mjetet juridike popullore për kërpudhat gozhdë, e cila, si ajo mund të duket e çuditshme për disa skeptikë thekur mund të jetë shumë efektive. Ne përshkruajnë disa nga recetat popullore se ndoshta dikush do të ndihmojë shërimin.Recetë 1. Merrni uthull, por jo thelbi, dhe kuzhinier atë në një zgjidhje të dobët, e cila duhet lugë gjelle përzierje uthull me ujë në një sasi prej një xhami. Nëse lëkura në këmbë është veçanërisht brutaliteti (zakonisht meshkuj) zgjidhje mund të jenë të përgatitur pak më të fortë. Para se procedura duhet avull këmbët tuaja, mbajtja e tyre në një pellg me ujë të nxehtë disa minuta, pastaj hiqni gërshërë vjetëruar epitelit. Zgjidhja precooked uthull derdh në vaskë pa luhatur dhe fshij ato lëkurës në zonat në mes të këmbëve. Kjo procedurë përsëritet çdo ditë të tjera për dy javë (kështu shkon shtatë procedura e pastrimit) dhe sigurisht mund të konsiderohet i plotë.


Përkundër faktit se shumica sëmundjet fungale shëruar nuk është aq e vështirë në qoftë se kërpudhat infektuar thonjtë - është e vështirë për të riparuar detyrë. Megjithatë, mjetet juridike popullore që ekzistojnë që mund të ndihmojë të shpejt dhe me efikasitet. Ajo duhet të jetë i durueshëm dhe të shkojë në heshtje për qëllimin e tyre.

Recetë 2. kursin e ardhshëm zgjat njëzet ditë dhe netë). Për këtë qëllim, çdo mëngjes dhe mbrëmje për ato thonjtë cilat preken kërpudhat duhet të zbatohen jod (një rënie!). Jodi duhet të jetë 5 për qind. Nëse thonjtë e tjera nuk duket të infektuar me kërpudhat, për parandalimin e nevojës së tyre për të trajtuar, por më rrallë, një herë në dy ditë. Nëse rreth një javë pas aplikimit të mjet ishte ndjesi djegie dhe dhimbje në pacientët thonjve, mos u bëni merak veçanërisht sepse ajo sinjalizon se thonjtë shërohen. Megjithatë, në qoftë se dhimbja dhe djegia bëhet më e fortë, ajo duhet të jetë më pak gjasa për të vënë jod në gozhdë, të tilla si një herë në dy ditë. Vini re se djegia nuk duhet të jetë shumë i fortë, nuk e teproj.


Është vërejtur se gozhdë kërpudhat - infeksionit në vend këmbëngulës dhe edhe pas trajtimit mund të ndodhë përsëri, për më tepër, ajo lehtë mund të kalojë në të tjerët, anëtarët e familjes të cilët janë të sëmurë me këpucë të përbashkëta, peshqir dhe gjëra të tjera. Ju mund të merrni në vende publike, dushe, banja, pishina, palestra, etj Mjetet juridike popullore shumë e efektshme kundër kërpudhat gozhdë, por ata nuk do të ndihmojë nëse ju merrni një sërë masash parandaluese, duke përfshirë përdorimin e higjienës individuale, sende shtëpiake, këpucë. Në vende publike, të cilat kanë të hiqni këpucët duhet të jenë pantofla individuale huyazytsi, këpucëve mbulon.


Recetë 3. Në mënyrë që të shpejt të të shpëtoj nga kërpudhat në thonjtë, të këshilluar që të aplikojnë mjeti vijim popullore rekomanduar nga njerëz ysprobovavshymy atë për veten tuaj. Ju duhet të marrë një lugë gjelle vaj perimesh (në vend të kësaj mund të përdorni të njëjtën sasi e 70-për qind uthull), dhe vezë dimethyl në shumën e një lugë çaji. Mix të gjitha tërësisht dhe lyej thonjtë janë kërpudhat habitur, pastaj trajtohen përfundojë këmbën me celofan dhe vënë në çorape. Të lënë gjatë natës në mënyrë dhe përsëris këtë procedurë për 3-4 ditë. Vini re se pacientët të marrë nga thonjtë, në vend që të rritet të reja - janë të shëndetshme. Përzierje duhet të jetë në frigorifer për të parandaluar përkeqësimin e saj.


Cilat janë manifestimet e jashtme të kësaj sëmundjeje? Së pari, ata të ndryshojnë ngjyrë të bardhë, gri, atëherë ata kthehen ngjyrë të verdhë dhe përfundimisht të bëhet ngjyrë kafe, e zezë dhe madje edhe të gjelbër. Thonjtë trash me kalimin e kohës, atëherë shkërmoqet dhe shkatërruar përfundimisht. Kërpudhat e vendosur në thonjtë e bën pjatë gozhdë errët. Mjetet juridike popullore ndihmojë të shmangur zhvillimin e sëmundjes.

Recipe 4. Në lezione të lëkurës ose të ndryshme kërpudhave parazitëve përdoret efektive bitum thupër në formën e vajrave 10-30%. Përveç kësaj, tar thupër është pjesë e disa vajrave që shiten në farmaci, por ju mund të përgatisë atë në shtëpi, të tilla si oborr apo në vilë. Ju duhet për të trajnuar posaçërisht tenxhere, pjesën e poshtme të cilat janë bërë vrima dhe e vënë atë në një zakon metalike, përmes të cilit do të mblidhen tar. Distanca në mes të poshtme dhe chuhunka brazdë duhet të jetë rreth pesë centimetra. Në tenxhere hedhur mbledhur më parë Brest, ju doni të djeg, djegie, ajo vytaplivaemogo dhe derdhet në brazdë. Procesi është mjaft i mundimshëm, kështu që ndoshta do të jetë më e lehtë për të blerë në një farmaci.


Recetë 5. Një ilaç popullore efektive për këpurdhë gozhdë janë hirit, ose më mirë gjethet e saj. Në mënyrë që të përdorin në mënyrë efektive këtë mjet, ju keni nevojë për të mbledhur lë dhe hirit mal, ndërsa ata janë ende të freskëta, bluaj deri në një slurry homogjene. Aplikoni një fiksimin compress fashë e ngushtë.

Është e rëndësishme të mbani mend!
Në vitalitet të jashtëzakonshëm në gozhdë kërpudhat mjedisit shpejt zhvillon rezistencë ndaj substancave të përfshira në drogë themelore antifungal. Kjo është, në qoftë se kërpudhat nuk u dolechen ose ri-infeksioni ka ndodhur, për shembull për shkak të këpucëve të vjetra, trajtimi fundit të drogës nuk do të jetë aq efektive. Ju duhet të zgjidhni një të drogës me një mekanizëm krejtësisht të ndryshme të veprimit, të tilla si inovative Mykozan rrjedhave serum enzimë nga thekër, e cila ka një aktivitet të lartë antifungal dhe nuk është forma Addictive e kërpudhat. Ky serum shkatërron kërpudhat në shtresat e thella të gozhdë, duke zvogëluar rrezikun e përsëritje.