Mjetet juridike popullore për çanta nën sytë


Shumica e njerëzve besojnë se çanta nën sytë - një pasojë e plakjes së lëkurës, dhe shenjë e përgjithshme e plakjes. Në përgjithësi, kjo deklaratë nuk është pa të vërtetën, pasi që plakja është ulur ndjeshëm elasticitetin e lëkurës dhe të indeve të muskujve bëhet më pak elastike. Kjo është arsyeja pse njerëzit e moshuar shpesh vuajnë formacione të pakëndshme dhe ënjtje në fytyrë. Megjithatë, plakjen e lëkurës - nuk është arsyeja e vetme pse nën sytë mund të duket çanta shëmtuar. Faktorët më të zakonshme në formimin e çanta nën sytë, duke përfshirë njerëz të largët nga të moshuarit, janë:


Së pari, ënjtje të qepallave, të cilat janë formuar për shkak të ruajtjes se ujit. Shumë prej nesh mund të shohin këtë fenomen të pakëndshme, nëse një ditë më parë ka pasur shumë për të pirë (duke përfshirë alkoolin dhe kjo vlen).
Së dyti, çanta nën sytë janë në gjendje për të formohet për shkak të mungesës së gjumit - është e njohur edhe shumë njerëz të pakëndshme.
Së treti, lodhje të përgjithshme të trupit, stresi të vazhdueshëm të lënë shenjat e keqe në fytyrat tona, duke përfshirë edhe të shqetësuar dhe ënjtje nën sytë.
Së katërti, disa sëmundje janë në gjendje të mbajnë të tillë një "etiketë" Këto janë sëmundje të veshkave parë, stomak, zemra dhe sëmundjet gjinekologjike.

Së pesti, dietë të varfër, abuzimet e ndryshme dhe shkeljet në gjendje të ndikojnë në fytyrën tonë në gjithë lavdinë e saj.

Në mënyrë që të përpiqen dhe të shpëtoj të këtij probleme, ju mund të provoni mjete popullore për çanta nën sytë, por duhet të përqendrohen në atë që duhet së pari të kryejë një studim për të identifikuar trupin e Sëmundjet e tjera që mund të kërkojnë trajtim të saj serioz. Nëse kjo dukuri në jetën tuaj është thjesht kozmetike, le të marrin në konsideratë se çfarë mjete popullore që ju mund të përdorni në shtëpi për çanta nën sytë.


1. Si rregull, do të thotë njerëzve themelore të të këtij telashe janë maska ​​të ndryshme. Këtu është një nga më të efektshme, zhvishem pastër patate, pastaj me kujdes rende gjobë të bluaj, pastaj shtrydh lëng me napë. Ju mund thjesht të lagësht fytyrë lëng patate, do të ishte mirë për të përdorur leckë garzë lëng ngjyhet. Nëse ju doni të bëni një maskë, përzierje lëng patate me miell gruri apo bollgur dhe të aplikoni për 20 minuta. për person. Shpëlaj me maskë të ftohtë të ujit që kërkohet, edhe më të mirë, në qoftë se për këtë qëllim do të përdoret çaj kamomil ose çaj të rregullt. Këto manipulime duhet të bëhet 3 herë në javë.


2. Kujdesi Sa fytyrës lëkurës për shumë është një aspekt shumë i rëndësishëm i jetës, ata e dinë se concoctions të ndryshme të bimëve në formën e kube akulli - një trajtim shumë efektive dhe popullor. Bimeve medicinale mund të jenë shumë të ndryshme, dhe akull dhe masazh shkëlqyer të lehta stimulon qarkullimin e gjakut në fytyrë dhe lehtësimin e ënjtje. Në mënyrë tipike, kjo metodë është përdorur njerëzit e ditur në mëngjes, pas një mbrëmje të stuhishme apo netë pa gjumë. Megjithatë, kjo qasje mund të ndihmojë vetëm pjesërisht, dhe kjo është efektive vetëm kur puffiness nuk shkaktohet arsye shumë serioze.


3. Për qasje më serioze përdoret ekstrakt thupër. Përgatitja në këtë mënyrë: disa gjethe thupër (5-6 copë) duhet të lahet me ujë të ftohtë, pastaj derdh ujë të ftohtë mineral (1 filxhan). Vendos mbush brenda natës. Me të njëjtin efekt mund të përgatisin dhe të aplikojnë një ekstrakt të vogël të shpejtë thupër, i cili duhet të thupër lë derdh ujë të valë (1 filxhan) dhe të lënë për 2 orë. Dhe ata dhe mjete të tjera të nevojshme për të qepallave të lagura, infuzion para tendosje. Duke përdorur pambuk dhe të ngopura automjetin e saj, vendosni mbi qepallat për 15-20 minuta.


4. Mjetet juridike popullore, të cilat janë të bazuara në urtë - shumë popullor dhe efektive, ajo i referohet atyre mjeteve që ndihmojnë nga çanta nën sytë. Është e nevojshme për të përgatitur një zierje e urtë, e cila duhet të bëjë në vijim: 1 lugë çaji gjethe urtë duhet të derdh ujë të valë (100 ml), të mbuluar me një vegël kapak dhe le të qëndrojë për gjysmë mjete orë, pastaj tendosje. Pastaj ju të vazhdojë si më poshtë: ndani lëngun e mishit në 2 pjesë, një të ngrohtë dhe të ftohtë tjetër. Një copë pambuk mbarsur me supë të nxehtë, dhe një tjetër - ftohtë, kthehet për të vënë qepallat e tyre. Të mbajë dhe të dyja para për 10 minuta. Çdo ditë, të përsëritur procedurën para se të shkojnë në shtrat, pas diplomimit mund të aplikoni një krem ​​të veçantë të lëkurës. Përmirësimi ndodh brenda një muaji.


5. Nëse ënjtje të qepallave të shoqëruar nga acarim dhe skuqje, ju mund të aplikoni një ilaç popullore si çaj të rregullt, e cila duhet të bëjë locion. Pronat e shërimit të saldimit të thjeshtë për shëndetin e syrit është i njohur për shumë njerëz, mos harroni në lidhje me të. Edhe më mirë, në qoftë se ju të zëvendësojë zakonshme çaj kamomil çaj.

6. Në rastet kur çanta nën sytë shoqërohet nga një tjetër simptoma të pakëndshme - bruises nën sytë e tij, mënyra më e mirë - është pako të ftohtë, të cilat janë bërë nga përzierja zakonshëm të ftohtë. Edhe një e thjeshtë larje me ujë të ftohtë mund të zvogëlojë në masë të madhe këto manifestime të jashtme fytyrën e shëmtuar.


7. Nga çanta nën sytë ndihmon majdanoz mirë, e cila do të marrë gjethet e saj të freskëta, të cilat kanë nevojë për copa të vogla dhe vihet në fushat me probleme të fytyrës, për gjithnjë, dhe të mbuluar të lartë me swabs lagësht. Një tjetër mënyrë: copëtuar gjethet e majdanoz të përziera me salcë kosi (2 h lugë.) Për 20 minuta dhe për të mbajtur përzierje në povikh.

8. horsetail (2 lugë) Hidh ujë (400 ml) dhe duke sjellë në vlim dhe për të mbajtur zjarrin një orë. Pas gatimit, ikjes mjete. Për të aplikuar, njomje në shtupë supë dhe imponuar në fushat me probleme të fytyrës. Sidomos mënyrë e mirë që vjen nga lodhja e syve, lodhje.