Mjetet juridike popullore për bruises dhe gunga


Secili prej nesh e di se çfarë një fytyrë, përplasem, blanë, askush nuk mund të shmangur pasur nevojë të ndonjëherë jo "të bashkëngjitni" për mobilje akute kënd apo të shmangur bumping në lidhje me diçka në punë dhe në shtëpi. Për çdo pak therje të rëndësishëm të trupit tonë arsimor përgjegjës për faqen hematoma (bruising) ose kone. Kids gjithmonë merrni një "shpërblim" për një jetese aktive këto shenja në trup, por, siç e mbani mend nga femijeria, pak rëndësi e japin për këtë: E pra, goditur, rubbed vendin e tij e thyer dhe të harrojmë gjëja kryesore, për të mos lënduar. Një tjetër gjë - të gunga dhe bruises në trup në të rriturit, sidomos vajzat që këto "charms" krejtësisht të padobishme. Meshkujt ndonjëherë më e lehtë në këtë drejtim, edhe pse ajo ishte e bukur që të ketë, për shembull, një blanë në fytyrë, veçanërisht në qoftë se jeni duke u përpjekur për të ndjekur metodën e ngurta njeriu, serioz.


Për fat të keq, rritja e qëndrueshme e objekteve të ndryshme të përditshme që na rrethojnë, jetese më aktive, gjithmonë mbart rrezikun e traumave mikro kështu ndodh që ndikimet nuk mund të shmanget. Prandaj, në mënyrë që në mënyrë efikase dhe të shpejt të hequr qafe "nekrasyvosti" duhet të para-tru dhe e di se çfarë popullore mjete nga bruises dhe kone të ndihmojë nëse është e nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur.

Si njeriu therje përhumbur gjatë gjithë ekzistencës së tij, dhe mënyrat për të lehtësuar shqetësim vetë grumbulluar edhe shumë. Yyazytsirno ende cavemen hershme trajtohet goditjeve, duke i vënë ata bar, gjethe, gurë apo diçka të ftohtë si kjo. E pra, ne nuk do të lënë pas dore përvojën e paraardhësve të cilët për mijëvjeçarë kanë grumbulluar shumë mjete popullore për bruises, bruises dhe gunga.


A) Shumica prej nesh e dinë se goditjet e para ilaç - është vënë atij diçka të ftohtë. Me që në vend të intensitetit dëmtuar ftohjes ul rrjedhjen e gjakut, enët e gjakut ngushtoj, dhe me të iyazytsirnist atë xhungë të formuar ose një mavijosur - është zvogëluar. Përveç kësaj, të ftohtë bashkangjitur në vendin e dëmtuar jep një efekt anestetik, në minutat e para pas marrjes së ndikim mund të jetë aq i pamundur nga rruga. Si një burim i ftohtë mund të përdorni akull, e cila duhet të përfundoi në një peshqir apo copë leckë. Në parim, ujë konvencionale të përshtatshme të ftohtë, derdhur në një shishe plastike. Shikoni në frigorifer, në frigorifer është ndoshta diçka e produkteve të ngrira? Ju mund të përdorni ato.


B) Në mënyrë që të shpejt të të hequr qafe të mavijosur, ju mund të përdorni mjete të tilla si qepë, të përziera me kripë. Për ta bërë këtë, disa llamba duhet të grimcuar, peretershy tyre në rende, pastaj përzierje në masë rezulton me një lugë gjelle kripë. Ky mjet duhet të mbështjellë me leckë, dhe pastaj të zbatohet për bruises. Nëse rregullisht përsëris këtë procedurë, atëherë një blanë disa ditë do të jetë mbi.

B) Për asgjësimin e shpejtë të kone, mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin lavrushkoy rregullt. Për ta bërë këtë, lë dafinë (4-5 gjethe) disa minuta në vlim me ujë dhe e nxehtë të aplikojnë për formua pas goditur kone.


D) vaj ulliri duhet të jetë derdhur në tenxhere (në vlerë prej një filxhan) dhe ngrohjes në zjarr. Ai duhet të shtoni dylli të pastër, të cilat mund të blihen në tregun (copë madhësi - me një çift të matchboxes). Me para-gatuar vezë e verdhë veze hequr, peretyrayetsya deri sa të qetë dhe të shtuar në vaj. Zjarr duke shtuar, vlim përzierje, nxitje herë pas here atë (e rekomanduar për të bërë atë me një lugë druri). Sapo automjeti ka filluar në vlim, të fikur zjarrin, e vënë filtrin dhe të ftohtë. Vaj rezultuar gjobë ndihmon me bruises, sprains.


D) provuara mijëra njerëz mjetet juridike popullore që mund të ndihmojnë në rast nevoje askënd. Një mjet i zakonshëm që shpesh është e rekomanduar barnatore për largimin e pasojave të pakëndshme për bruises - ajo bodyaga. Farmaci që ju mund të blejnë mbi bazën e vaj, por edhe mënyrë më të mirë për të gatuar nga zemra e saj. Kjo do të kërkojë bodyaga thata, të grimcuar në gjendjen e pluhur. Merrni dy lugë dhe të shtoni vetëm një lugë gjelle ujë, pastaj përzierje tërësisht. Doli testoobraznoe pure duhet të zbatohen në zonën e prekur dhe për të mbajtur më gjatë, deri sa të thahet. Vihet re se në qoftë se përdorimi i mjeteve në bazë të bodyagi thatë menjëherë pas sulmit, hematoma dhe ënjtje nuk mund të ndodhë në të gjitha.


E) Edhe disa mjete që, sipas mendimit të shumë që mund të ndihmojë të shpëtoj bruises dhe kone. Për shembull, ata janë të rekomanduara për vajra krem ​​yndyrat, tretësirë ​​e mustaqe artë të përgatisë dhe të bëjë kompresa.

F) niseshtesë së patates copes me gunga dhe bruises. Për ta bërë këtë, holluar me ujë në një slurry shtetit, pastaj të vënë në vendin e dëmtuar. Në sigurimet e atyre që kanë aplikuar në këtë mënyrë, të zgjidhë bruises vetëm një ditë.

C) Një tjetër recetë popullor përmes të cilit ju mund të lehtë të përgatisë një ilaç për bruises në shtëpi, fjalë për fjalë improvizuar. Për ta bërë këtë, të marrë një grusht majdanoz, shtoni një filxhan çerek e ujit atje dhe mundi të gjithë përbërësit së bashku. Masë që rezulton duhet të shkrihen në moulds për akull dhe ngrirja. Kjo do të thotë që ju mund të përgatisë paraprakisht, kjo është veçanërisht e rëndësishme për ata me një familje ka fëmijë të vegjël të cilët rregullisht merrni bruises dhe lëndime të lehta. Një pjesë e trajtimit akull përfundojë në napë dhe të aplikojnë për bruises menjëherë që do të parandaluar formimin e hematomas dhe tumoreve.


Mjetet juridike popullore bollëk me mënyra të ndryshme të gjetjes shpëtoj bruises dhe gunga, ajo ndonjëherë është e vështirë për të zgjedhur, kështu që ju duhet të përpiqen për të zgjedhur më të efektshme.