Mjetet juridike popullore për uljen e sheqerit në gjak


Në një person tërësisht të shëndetshëm përmban sheqer në gjak është gjithmonë në një nivel të caktuar dhe krejtësisht mungon në urinë. Në rastin kur glukozës në gjak tejkaluar, ka yyazytsirnist që njerëzit të ballafaqohen me sëmundje të tilla si diabeti. Simptoma të tjera më karakteristike të kësaj sëmundjeje janë etje e vazhdueshme, plagët ngadalshëm shëruese, kruarje, etj Diabet mund të jetë i tipit 1 ose 2, dhe më e zakonshme është tipit 2 (insulin-i varur). Në mënyrë tipike, ky tip i diabetit zhvillon në njerëzit gradualisht, me kalimin e kohës, insulinës në trup është plotësisht mungon, edhe pse brenda të mjaftueshme. Shumë shpesh diabet tip 2 ndikon njerëz të prirur për trashje. Shpesh, shumë njerëz mund të kenë nevojë një informacion të tillë si mjetet juridike popullore për uljen e sheqerit në gjak, sepse në shumë raste ajo është me të vërtetë për të marrë ndihmë.


Pavarësisht nga fakti se mjetet juridike popullore për të reduktuar në mënyrë efektive nivelet e sheqerit në gjak janë mjaft të thjeshtë për t'u përdorur dhe nuk kërkojnë aftësi të veçanta të nevojshme, megjithatë, më parë të konsultohet me endokrinolog. Përveç kësaj, është e rëndësishme që të kontrolloni rregullisht glukozës në gjak, ta kontrollojnë atë. Në mënyrë tipike, shumica e mjekëve përshkruajnë për pacientët e një dietë të rekomanduar të hahet në një plan të paracaktuar. Të gjitha mjetet juridike popullore që përdoren për të ulur sheqerit në gjak duhet të miratohet nga një specialist. Ndër të tjera, mjeku është gjithmonë e rekomanduar me forcë për pacientët me diabet tip 2 dhe trashje, gradualisht, ngadalë, të bëjnë të ulur peshën e saj.


Është e qartë se të ushqyerit do të kuptojnë ndryshime të mëdha, dhe theksi vihet në ushqim të shëndetshëm, e cila përfshin ushqime të caktuara, dhe disa janë të përjashtuara. Pacienti duhet të hani panxhar, lakër, prej trangujve, radishes, fasule, qepë, marule, hudhër, spinaq, mollë, frutave agrume, arra, drithëra, bukë gruri tërë, produktet e qumështit (të ulët-yndyrë). Ajo është e mirë për të ngrënë fruta dhe manaferrat të papërpunuara, e rekomanduar në përgjithësi për të përdorur një trajtim sa më pak të ngrohjes e disa produkteve, të tilla si drithëra nuk vlim, dhe derdh ujë të valë dhe elb për të mbajtur ënjtje. Disa mjete popullore, të cilat janë të destinuara të ulët të sheqerit në gjak për ata që mund të kenë nevojë atë.


1. Në diabet mund të jetë një ide e mirë për të ulur sheqerit në gjak duke përdorur kënaqur farë. Për ta bërë këtë, të matur nga 1 kënaqur filxhan, e plotësoni atë me ujë (5-6 gota), vihet në një zjarr të ngadalshëm valë dhe të ziej për rreth një orë e bërë me kujdes supë sigurt që të mos vыkypal. Ju mund të pini në çdo kohë, në çdo sasi, kur do të ndjeni etje, në vend të ujit të thjeshtë. Supë është ruajtur në frigorifer.

2. Shumë efektive shkakton sheqerit në gjak në fasule normale - një ilaç i vjetër popullore provuar për këto qëllime. Në mënyrë që të zvogëlojë sheqerit në gjak duhet të marrë të fshehtën zakonshme (1 filxhan), të mbushur atë me ujë (1 litër) dhe kuzhinier deri butë shtetit. Pastaj kullimin e ujit, i hedh një tjetër përsëri dhe kuzhinier deri tenderit fasule. Fasule duhet të hani dhe pini supë që rezulton. Përsëriteni procedurën çdo ditë për një javë, çdo herë duke përgatitur një grumbull të ri të fasule të freskëta.


3. Një nga mjetet juridike të thjeshtë popullore të ulët të sheqerit në gjak - një qepë të rregullt. Në mënyrë që të përdorin atë në mënyrë efektive, ju mund të shkoni për të recetave të ndryshme, të cilat janë shumë. Mënyra më e lehtë për të gatuaj lëng qepë dhe të marrë atë çdo ditë për 1 lugë gjelle para ngrënies dy herë në ditë. Nuk do të jetë e lehtë për të pres qepë, pour tul me ujë (1 filxhan), të lënë për 2 orë. Pini 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies për 1/3 filxhan. Ju mund të piqem një qepë në furrë dhe hani atë gjysmë ore përpara se të hahet 1 herë në ditë. Së fundi, ju mund të gatuaj tretësirë ​​qepë dhe të marrë atë përhapjen e ujit (1 filxhan ujë 1 lugë çaji tretësirë) 2 herë në ditë.


4. Nuk ka asnjë dyshim se do të jetë diabeti, ushqimi i tij të shëndetshme dhe të dobishme. Në mënyrë për të mbajtur nivelin e sheqerit në gjak, dhe për efekt të përgjithshëm shëndetësor (shumë të mirë për traktin digjestiv), ju mund të gatuaj një vakt. Me mulli duhet të bluaj hikërror dhe arre (1 e arra marra 5 pjesë hikërror). Përzierje Peremishavshy, mas 1 tbsp dhe pour qumësht i thartuar ose kos (1/4 filxhan) përzierje nuk është e nevojshme. Morning bymehet përzierje, dhe nevojën e saj për të ngrënë plotësisht. Gjatë ditës, para se ushqimi duhet të hani 1 tbsp mix, 2 herë për gjysmë ore. Është e rekomanduar që të vazhdojë të marrë këtë medium për 3 muaj për të normalizuar nivelin e sheqerit në gjak, punën e pankreasit.


5. Në mënyrë që të zvogëlojë sheqerit në gjak, është e dobishme për të përgatitur dhe të përdorin teas medicinale dhe infuzione. Për ta bërë këtë, të marrë gjethe copëtuar dhe tërfili tufë lulesh (në të njëjtën mënyrë që ju mund të merrni bimë të tjera: buds thupër, të thata Wort Shën Gjonit, fletë gji, fletë bishtaja), me masë 1 tbsp, derdh ujë të valë (250 ml), le të qëndrojë për 3 orë, të marra pastaj para ngrënies 3 herë në ditë për 1/3 e totalit.

6. Root artichoke ndihmon sheqerit të ulët të gjakut. Ju duhet gjithmonë të marrë lëng të bimës çdo ditë për gjysmë ore para ushqimit, 3 herë në ditë 50 ml tepër shumë të dobishme për të ngrënë vetëm rrënjë, dhe në çdo formë (të papërpunuara, gatuar, të thata).


7. Kjo ndihmon kokrra të kuqe të tilla si boronica. Për të përdorur atë si një agjent hypoglycemic nevojshme si shumica e manave dhe gjethet e bimëve. Për të përgatitur automjeti do të duhet të boronice gjethet, pres ato, të matur nga 1 tbsp, derdh ujë të valë (2 gota), për të dhënë vlim për 5 minuta. Merrni 15 minuta para ngrënies për gjysmën e një gotë. Gjatë trajtimit, dietë, kursi zgjat 6 muaj., Gjatë cila sheqerit në gjak normal.