Mjetet juridike popullore për shënon shtrirje heqjen


Shumë prej nesh përballen me problemin e paraqitjes së shënon shtrirje në trup pas humbje peshe apo shtim në peshë kontrast. Ata prishin pamjen, nuk lejojnë qasje në disa pjesë të trupit. Në tregun e sotëm ka shumë barna dhe kozmetike për të eliminuar këtë lëkurën defekt. Megjithatë, jo të gjithë prej tyre të përballueshme. Mjetet juridike popullore për shënon shtrirje heqjen në asnjë mënyrë inferiore në dyqan dhe farmaci. Ata janë të lehtë për të përgatitur dhe të përdorin, si dhe të sigurt për t'u përdorur.
Që të filloni të analizuar çfarë është një shtrirje?


Shtrihen - është një atrofi të lëkurës në formën e shirita të ngushtë e gjerësi të ndryshme. Ndryshimet hormonale përkundër sfondit të pubertetit, shtatzënisë, ndryshim i papritur në peshë trupore, droga e trajtimit hormonal ndryshojnë hormonet e trupit. Kjo steroid tepërta, progesterone ndikon në balancën e substancave në lëkurë, ajo ndryshon elasticitetin e saj natyrore, sipërfaqen e saj bëhet më e hollë dhe gjatë ushtrimit ose shtrihen boshllëqe të mëdha të fillojnë të shfaqen indet. Pas kësaj, trupi zëvendëson dëmtuar arna indeve të indit lidhor, e karakterizuar nga e lëkurës strukturën e saj. Në këtë shtrirje të parë bëhet burgundy kuqe, pastaj e bardhë si ajo vonon plagë ind lidhës.

Vetëm shtrihen mund të tregojë disa sëmundjeve të tilla si sëmundja Cushing, një sindromi Morfana, hypercorticoidism, hyperplasia veshkave, sindromi diencephalic.

Shtrirje më e lehtë nuk është e fituar, dhe profilaksia e arsimimit të tyre. Pra, nëse ju keni një rrezik për shënon shtrirje, atëherë ndiqni rregullat e mëposhtme:
- Mos lejoni ndryshime të menjëhershme në peshë trupore;
- Ndiqni dietë e duhur, duke marrë vitamina dhe minerale komplekset;
- bëni stërvitje aerobic;
- përditshme të marrë një dush të ftohtë, oblyvaytesya ujë të ftohtë;

- masazhet trupit sfungjer të ngurtë;
- vajra jetojnë lëkurës, kremra që përmbajnë vitaminë A dhe kolagjenit;

Si për të trajtuar shënon shtrirje?
Treat shtrirje mjaft e vështirë, dhe ata duket për të bërë këtë ju duhet menjëherë. Fakti që plotësisht të hequr qafe shënon shtrirje vjetëruara pothuajse e pamundur. Të tilla shtrihen vetëm mund të bëjë më pak të dukshme, lehtë dystohet dhe prerë duke përdorur po rishfaqet lazer ose peels kimike.

Mjetet juridike popullore për shënon shtrirje heqjen e fare pak, janë ato më të popullarizuara:

1. Merrni një gotë kripë, sheqer dhe gjysmë filxhan gjalpë xhami. Të gjitha përzierje tërësisht. Pas dush tërësisht masazh fushat tuaj problem marrë mjetet. Shpëlaj me ujë ilaç popullore dhe të aplikojnë një krem ​​ushqyes. Disa javë shtrirje do të jetë më pak e dukshme në sfondin e lëkurë të shëndetshme.
2. Një ilaç popullore efektive është gjithashtu një fiks sizal masazh. Ajo i ndihmon vidluschyty lëkurë të mirë. Kjo mund fiks masazh tërë trupin, por vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet zonave problematike, masazh mbaron me shfaqjen e skuqje. Pas zgjidhjes furçë masazh vaj trupi i vitaminës A. Ky masazh është bërë vetëm me një dorezë të thatë.

3. Një tjetër ilaç efektiv popullore për shënon shtrirje heqjen është kamomil. Merrni një gotë qumësht dhe vlim atë 3. lugë lule kamomil. Mjet rezultuar njom pëlhurë dhe të aplikojnë atë në zonën e problemit si një kompresë për 15 minuta, pastaj nuk spolaskivaya lëkurën shpifjeve moisturizer saj. Ky mjet do të ndihmojë njerëzit jo vetëm në shtrihen, por lëkura kur obvysanyy.

4. Për të eliminuar shënon shtrirje duke përdorur mumje. Merrni 1 g mumje dhe të shpërndajë atë në 1 lugë ujë të vluar, pastaj shtoni 1 lugë gjelle krem fëmijë dhe përzierje çdo gjë. Rezulton krem ​​aplikuar në fushat me probleme një herë në ditë. Mbani një ilaç popullore në frigorifer deri në tri ditë.

5. I njëjti efekt të mirë për të eleminuar shënon shtrirje japin maskë të bardhë. Beat bardhë veze derisa disa shkumë të trasha dhe të zbatohet për zonën e problemit. Dërgo në shfaqjen e thatësi dhe parehati.
6. Ajo mund të jetë e dobishme pastrim me kripë, sheqer, kafe terren, vaj ulliri dhe krem. Përzierje të gjithë në proporcione gati të barabarta. Dhe të përdorin mjet pas një dush. Pastaj lyej lëkurës krem ​​ushqyes.

7. Përgatitja e një përzierje e vajrave: përzierje 10 pika vaj rozmarinë, livando, jasemini, portokalli, lëng limoni dhe shtoni 100 ml vaj jojoba ose vaj ulliri. Lini një mori të thotë një ditë në errësirë. Pastaj fshij në zonat e problemit apo e përdorin për masazh.

8. Merrni një gotë me vaj ulliri dhe shtoni 10 pika të vitaminës E dhe 5 pika të vitaminës A. Bëni kërkesë mori një ilaç popullore në zonat e problemit dy herë në ditë - në mëngjes dhe para gjumit.
9. Ajo është gjithashtu mënyrë shumë e dobishme të shtrihen është masazh. Nëse masazh përditshme zonat problematike, atëherë së shpejti shtrirje shënon bërë më pak të dukshme. Masazh mund të përdorni vaj bajame, vaj gruri embrion, shtoni vaj agrume në to. Pra, ju jo vetëm të shpëtoj i shënon shtrirje, por edhe e bëjnë lëkurën të butë.