Mjetet juridike popullore për marrjen shpëtoj e rosacea


Sëmundjet e capillaries dhe enët e vogla të gjakut nën lëkurë, të quajtur rosacea. Shenjat kryesore e jashtme e rosacea është formimi i venat merimangë në fytyrë, skuqje në zonën e ballin, hundë ose faqet, shpesh të shoqëruara me kruarje dhe djegie. Kjo zonë është jashtëzakonisht e ndjeshme për irritations, sjell një numër të inconveniences ndjerë siklet të vazhdueshme, për më tepër, ky fenomen në mënyrë të konsiderueshme ndikon në pamjen e fytyrës njerëzore, duke shkaktuar ankth të konsiderueshme pacientit.


Muret e capillaries karakterizohen nga fleksibiliteti i tyre, janë në gjendje të shtrihet, duke krijuar zona me qarkullimin e gjakut, gjaku venoz stagnon, dhe për këtë arsye formimin e venave merimangë ose rrjetë. Rozshyryvshys, capillaries bëhen më pak elastike, duke shkaktuar hije cyanotic shfaqet në reticula kuperoznыh. Është vërejtur se sensibilitet të sëmundjes mund të jenë të natyrave të ndryshme, të tilla si trashëguar. Përveç kësaj, faktorë të tjerë luajnë një rol të rëndësishëm në formimin e rosacea, të tilla si abuzimi i alkoolit, pirja e duhanit, trashje - se kjo ndikon negativisht në muret e enëve të gjakut. Ndryshimi dramatik në temperaturë, diellore ultravjollcë rrezatimi mbidozë, Solarium keqpërdorimi mund të ndikojë edhe në shëndetin e enëve të gjakut dhe të kontribuojnë në sëmundje. Kështu, kërkesa e lartë mund të jetë në lidhje me atë që njerëzit do të thotë marrjen e shpëtoj rosacea janë në dispozicion. I kushtoj vëmendje për faktin se rosacea mund të jetë një shenjë e jashtme e disa sëmundjeve të organeve të brendshme, kështu që, duke përdorur mjetet juridike popullore, së pari duhet të kryejë një ekzaminim të plotë të trupit.


1. Për të shëruar lëkurën dhe shpëtoj nekrasyvosti huaj shkaktuar sëmundje të tilla si rosacea mund të përgatisë një maskë të veçantë me shërimin bimëve. Për ta bërë këtë, përgatiten përbërësit e mëposhtme në proporcione të barabarta: Calendula, kamomil, kali gështenjë (lule), horsetail, yarrow, koll. Përgatitur mbi bazën e këtyre komponentëve është e nevojshme për të vënë maskë në një garzë dhe të aplikojnë atë në fytyrë. Pas 15 min. Maskë del me të larë me ujë të ngrohtë dhe pije duhet të përballet me tretësirë ​​të veçantë të Calendula, kamomil dhe yarrow holluar në një raport prej 1 tbsp. l. 200 ml të ujit.


2. Nuk janë mjete të thjeshta popullore për shenjat e jashtme të rosacea. Për shembull, ajo është e dobishme për të kryer çdo ditë masazh ato pjesë të personit në simptome të dukshme e të cilit. Ju vetëm mund të masazh gishtave tuaj, pa përdorimin e barnave të veçanta. Ajo është gjithashtu një ditë për të larë fytyrën tuaj, të alternuara me ujë të nxehtë me të ftohtë. Ky kontrast shpëlarje forcojnë muret e enëve të gjakut. Shkuarja jashtë, aplikoni krem ​​në lëkurë, përmban antioksidantë natyrore. Këto përfshijnë çaj jeshil, murriz, të egra u rrit. Krem më e lehtë se dy llogaritë mund të gatuaj në shtëpi, me efikasitet të lartë - një përzierje e vajit vegjetal dhe vazelinë.


3. Për shëndetin e lëkurës dhe eliminuar shenjat e rosacea duhet të përgatisë një kompresë nga kamomil. Përgatitja në këtë mënyrë: Hidh ujë të valë 2 tbsp kamomil dhe le të qëndrojë për 20 minuta. Blend compress në fytyrën tuaj dhe për të mbajtur për 10 minuta. Pronat e shërimit të kamomil lejojë të gatuaj nga kjo bimë dhe mjete të tjera popullore për të hequr qafe nga simptomat e jashtme të rosacea, të tilla si tonik. Ju duhet 2 lugë krijoj kamomil në 05 litra ujë, shtoni grimcuar këtu është dy tableta askorutin këtë mjet dhe larë çdo mëngjes dhe mbrëmje.


4. rosacea mund të shkaktohen nga faktorë të tillë negative si lëkurë morth. Për raste të tilla, me kusht që një ilaç popullore si alternuara kremra nxehtë dhe të ftohtë me bimeve medicinale. Për locion ftohtë që ju duhet të marrë një lule ose leh e gështenjë kali dhe urtë. Leh e gështenjë kali gatuar për 20 minuta, pas së cilës ajo është e bashkangjitur urtë dhe të ziej për 5 minuta. Për locion nxehtë duhet të acaroj dhe rozmarinë dhe zierje 5 minuta. Pastaj nga ana e tij të imponojë locion: hot mban 3 min, të ftohtë - 5 min.. Procedura përsëritet 5 herë, locion fundit ftohtë është aplikuar për 10 minuta.


5. Megjithatë, ne vëmë re faktin se heqja e thjeshtë të shenjave të jashtme të sëmundjes nuk janë kompletuar trajtimin e saj dhe është e mundur që më vonë ata do të rishfaqen në fytyrën tuaj. Për mjetet juridike popullore plotësisht mund të jenë të dobishme për marrjen e shpëtoj rosacea, ju duhet të i kushtoj vëmendje për trupin hoqa qafe të gjitha shkaqet e sëmundjes. Për ta bërë këtë do të të shpëtoj prej disa shprehive dhe rrinë në një dietë të veçantë. Vini re se zhvillimi i sëmundjes ndikojnë konsumin e alkoolit në çdo formë, edhe kafe dhe çaj. Është e këshillueshme për të kufizuar veten në këto pije ose plotësisht të eliminuar ato. Përveç kësaj, të përkeqësojnë produkte rosacea të tilla si djathë, salcë kosi, mëlçisë, spinaq, produktet maja (përveç bukës), çokollatë, etj Perimet dhe frutat duhet vidyazykatysya e domate, kumbulla, banane, rrush. Produktet më të dobishme me rosacea janë: vajra bimore (sidomos liri), raspberries, boronica, Kastrati, Kastrati, frutave agrume. Mirë për të ngrënë me lëvore limoni. Këto manaferrat dhe fruta përmbajnë vitaminë E, e cila ofron një efekt të forcimit në muret e enëve të gjakut.


6. Disa njerëz me këshilla rosacea.
a) Kjo është e padëshirueshme për të aplikuar kozmetikë, i cili përfshin alkool, aceton, aloe vera, me mente, eukalipt, nenexhik, karafil.
Qëndrimi b) nuk është e rekomanduar gjatë në banjë me avull, përdorni një peshqir të butë kur larë.
c) Shmangni kontakt me lëkurë rrezet e diellit direkte.