Mjetet juridike popullore për histeri dhe nervozizmi


Nervozizëm, nervozizmi, ankthi - këto shtete ishin shokët tanë për jetën. Çdokush në kërkim për një mënyrë për të rifituar paqen dhe qetësinë, aq më shumë mundësi që të mjaftueshme. Disa preferojnë medikamente, dhe disa sportive dhe meditim, ecën dhe kontakt me kafshët, hobi dhe shikuar filma të preferuar. Mjetet juridike popullore për histeri dhe nervozizmi për shekuj me radhë e tyre të përvojën e akumuluar shumë receta të bazuara kryesisht në bimeve medicinale.
Çfarë është kjo gjendje dhe cilat janë karakteristikat e natyrshme në to? Hysteria referohet çrregullim mendor ashpërsi të butë apo të moderuar. Më shpesh kjo është e shoqëruar me emocione: qeshurit, lot, verbëri, shurdhim, konfiskimeve, humbje të ndjenjave, konfuzion, dhe më shumë.


Në shumicën e rasteve, ankthi është një faktor i trashëguar, por kohët e fundit kjo situatë është duke u bërë gjithnjë e fituar, për shkak të sëmundjes, traumave ose lodhje. Në fakt, "nervoz" njeriu i takon kategorisë së njerëzve që vuajnë nga forma e butë e krizë nervash ose histeri, manifestim të njëjtat simptoma.

Mjetet juridike popullore për histeri dhe nervozizmi
Paraardhësit tanë ishin më afër natyrës dhe ndonjëherë e dinte më shumë për atë se sa të bëjmë tani. Cleverly kombinuar herbs, ata llogariten për tarifat që tregojnë efekt të mirë terapeutik. Por mos harroni se në maj ka contraindications, kështu që në vend të përdorimit të mjeteve juridike popullore për histeri, nervozizmi, duhet të konsultoheni me një mjek.


1. Gjithkush është i njohur Melissa nuk është vetëm një mjet për të normalizuar gjumin, por mjekësisë bimore në nervozizëm ngritur dhe nervozizmi. Nëse këto shtete ishin mysafirë të shpeshta në shtëpinë tuaj, atëherë të përgatisë melisova verë. Në 1 litër verë të thatë të bardhë, shtoni 2 tbsp lë grimcuar e bimëve. Shitore në temperaturë dhome, por në errësirë. Çdo ditë, për 14 ditë, shkundur përmbajtjen e shishes. Pas 2 javësh, tendosje verë dhe dyqan në një vend të freskët. Merrni 30 g 3 herë në ditë.

2. qetësuar histeri duke përdorur çaj bimor. Pick herbs në përmasa të mëposhtme: trumzë - 10 g; Shabelnik Marsh - 15 g; motherwort p'yatylopatevyy - 20 g; Yarrow - 20 g; lë ferrë - në '25 gjitha me kujdes bluaj herbs dhe 1 tbsp Mbledhja derdh 500 ml ujë të valë. Përfundojë dhe të lënë të mbush për 3 orë. Pije në formën e nxehtësisë 1-2 kupa përgjatë ditës.
3. Një tjetër koleksion qetësues i mjeteve juridike popullore për trajtimin e histeri dhe nervozizmi. Merrni 1 lugë pa pjesë të sipërme) lule Calendula, rigon herbs dhe miskut. Hidh 1 filxhan ujë të valë dhe le të qëndrojë 30 minuta. Tendosje dhe pije. Gjatë ditës, rekomandohet që të pini 2 gota e infuzionit qetësues - mëngjes dhe në mbrëmje. Kursi i trajtimit mund të jetë deri në 2 muaj, e ndjekur nga një pushim.


4. Sillni nervat për të ndihmuar nxjerrjen komponentët e mëposhtëm: Mint - 20 g; sanëz rrënjë - 25 g; 50 g - murriz, lule borzilok, tërfili medicinale. 2 tbsp përzierje derdh 500 ml ujë të valë dhe le të qëndrojë për 30-40 minuta. Tendosje dhe për të marrë 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit.
5. Shërimi koleksion i bazuar në shtatë lloje të bimëve të dobishme: Merrni 40 gram - balsam limon, nenexhik, HOPS kone zakonisht, rënie kapele, dhe 50 m - Adonis, qeni rrënjë acaroj dhe bozhure bardhë. Të gjitha bimeve dhe i copëtuar 3 tbsp mbledhjen zhvillohet në një termos. Hidh 3 gota ujë të valë dhe të lënë gjatë natës. Tendosje dhe për të marrë gjysmë ore para ngrënies për 150 g 4 herë në ditë.

6. nervozizmi qetë dhe nervozizëm ndihmojë mjet vjetër provuar. Mix 1 lugë gjelle portokall dhe gjethet balsam limon. Shtoni 1 des.l. Lule livando dhe 2 lugë Wort barishte Shën Gjonit. 3 tbsp para pour 1 litër ujë të valë dhe le të qëndrojë, e mbuluar për 15 minuta. Tendosje dhe pini 3 herë në ditë për 1 infuzion qelqi. Kursi i trajtimit - 3 javë.

7. Përgatitja e automjetit merr kohë, por është e vlefshme. Njerëzit kjo pije të quajtur "Forcat e Nëntë". Ajo përdoret në çrregullimet e gjumit, nervozizmit, epilepsi. Në një shishe 5-litërsh pour 1 kone hop qelqi dhe rrënjët mashtruese. 1 filxhan mjaltë lëngshme përhapur 3 litra zier të ftohur me ujë dhe derdh në një shishe. Shtoni 1 filxhan fërkim alkool 96%. Përfundojë qafën me garzë dhe të vënë në një vend të ngrohtë për fermentim. Pas pije perebrodyt, tendosje dhe hequr në një vend të ftohtë. Merrni 3-4 lugë 2-3 herë në ditë para ushqimit. Përdorni infuzion përgatitur për 1 kursin e trajtimit.

8. Nëse një zemërim i fortë nervor të përpiqen për të pirë infuzion tjetër. Mix 1 tbsp. l. Wort barishte Shën Gjonit, rrënjë Angelica, kone hop zakonshme, barëra të këqia dhe rrënjë Valerian. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp përzierje dhe të lënë për 15-20 minuta. Tendosje dhe pini në të njëjtën kohë.
9. Mix sasi të barabartë të këtyre bimëve, horsetail fushë, knotweed, lule murriz, violet trengjyrësh. 2 tsp Mbledhja pour 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë për 30 minuta. Tendosje dhe pini gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës. Përgatitja infuzion dhe të marrë kohë deri sa ju mendoni përmirësim.


10. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje koke shkaktohen nga stresi nervor, të kujdeset për përgatitjen paraprake pas ilaçeve tradicionale. 1 shishe vodka (500 ml) pour 25 g leh shelg thatë. Hiq një vend të errët për 2 javë, herë pas here shkundur. Strain dhe të marrë 25 pika 4 herë në ditë për 30-40 minuta para ngrënies.
Ju mund të përdorni të njëjtën recetë, por zëvendësim lisi të thatë qen leh lë hithër.
11. Si një ilaç popullor në histeri dhe nervozizmi rekomanduar për të marrë e përditshme 100 gram mjaltë natyrore lule (40 g 60 g në mëngjes dhe në mbrëmje). Përmirësimi ndodh brenda 2 javësh. Kursi i trajtimit - 30 ditë.