Mjetet juridike popullore për menopauzës tek gratë


Në jetën e çdo gruaje të vijë një periudhë fiziologjik, i cili në shumë shkaqe ankthi, nëse jo terrorist. Ne po flasim për menopauzë ose menopauzës, kur ka regresionit të sistemit riprodhues kundër sfondit të moshës lidhur me ndryshimet. Në mënyrë tipike, menopauza ndodh në gratë mes moshave rreth 45 në 55 vjet, dhe kohëzgjatja e kësaj periudhe mund të jetë mjaft e gjatë (5 deri në 20 vjet). Në këtë kohë në gratë ndodhin ndryshime serioze zakonisht fillojnë me shprehje të tilla si menstruacioneve parregullt dhe më vonë, për shkak të zhdukjes plotë të vezoreve, dhe të plotë pezullimin e tyre. Këto ndryshime të brendshme shpesh mund të shprehet tregon të shumta, kryesisht reflektuar natyrën e grave, por të tjerët, mjaft simptomat e dhimbshme mund të japin vetë ndjeu. Është e rëndësishme të paktën teorikisht vetëdijshëm për atë që mjetet juridike për gratë në menopauzë popullore duhet të përdoret për të lehtësuar gjendjen e tyre.


Shpesh shenjat e para të afrohet menopauzës, janë ndjenja të ngrohjes në gjoks, qafë, fytyrë, djersitje, marramendje, dobësi, dhe të tjerët. Mjete të ndryshme popullore projektuar për të zbutur këto manifestime negative të menopauzës tek gratë, e cila është mjaft e një mjet serioz për shumë. Shpesh gratë gjatë menopauzës bëhet shumë e ngazëllyer, të shqetësuar për ankthin e saj të vazhdueshme (nganjëherë nuk e justifikuar), ajo herë pas here mund të humbasin interes në jetë, duke u bërë apatike, i mërzitur pa arsye, etj Për disa gra kjo periudhë kalon pa komplikime të mëdha dhe mjaft e lehtë, por disa të tillë me fat. Më të përjetuar menopauzë shumë shpejt, dhe ndonjëherë edhe të çon në disa çrregullime mendore. Është e rekomanduar për të lehtësuar gjendjen e disa mjete përdorimi popullore për të ndihmuar me menopauzës tek gratë.


Ajo duhet të jetë veçmas theksohet se menopauza nuk është një sëmundje dhe nuk ka trajtim të veçantë nuk mund të jetë. Megjithatë, në shumë raste, ju mund të në mënyrë efektive të merren me shumë manifestime negative që shfaqen në këtë periudhë. Trupi i çdo gruaje individuale, kufijtë e moshës janë të paqartë fillimin e menopauzës, si dhe kohëzgjatja e saj. Të gjitha mjetet juridike popullore që mund të jenë të dobishme në menopauzë projektuar kryesisht për të hequr simptomat e pakëndshme që ndodhin në gra të ndryshme.

1. Një pikë shumë e rëndësishme në këtë periudhë është për të kontrolluar gjendjen e tij psikologjike. Në rastet kur swings konsiderueshme dhe të paarsyeshme të dukshme humor, dhe në qoftë se një grua është e prirur për depresion, është e nevojshme për të marrë disa masa për të nxitur hormon në kënaqësi. Është e rëndësishme për të përfshirë në jetën tuaj një stërvitje të vogël, të gjejnë një hobi, të marrë disa produkte të shijshme dhe të shëndetshme. Mirë për të ngrënë fiq, kajsi, banane, çaj pije me nenexhik dhe balsam limon, zierje murriz marrë. Banjot shumë të mira të rregullta me kripë deti, zierje e hala pishe. Hipertensioni nevojë për të pirë një zierje e Hypericum dhe Calendula.


2. Shpesh gjatë menopauzës tek gratë fillon të ulet në mënyrë të konsiderueshme të performancës, ajo bëhet më pak energjik. Në raste të tilla, hiri do të jetë shumë e dobishme, e cila është infuzion terapeutik. Është e nevojshme për të marrë një hirit të freskët malor (200 g), pres manaferrat tërësisht, pastaj derdh këtë kurriz në masë (ju mund vodka) në shumën prej 1 litër. Duke vënë përzierje në një vend të ftohtë, të lënë për 14 ditë. Pas këtyre 2 javë do të thotë ikjen e nevojshme, pastaj të marrë 3 herë në ditë 1 lugë


3. simptoma të shumta negative që manifestohen në menopauzë që lidhen kryesisht me ndyshime të hormoneve në femra. Shumë gra në këtë kohë që vuajnë nga dhimbje koke, çrregullime të gjumit, në mënyrë që të shpëtoj prej tij, dhe të normalizojë hormonet, rekomandohet kone hop. Është e nevojshme për të përgatitur një tretësirë ​​e kone hop, duke marrë ato në sasi prej 25 gram vodka dhe mbushje (100 ml). Kjo përzierje duhet të qëndrojë për një javë, atëherë infuzion është e nevojshme. Për të përdorur, holluar 10 pika të tretësirë ​​në 1 tbsp uji. Pi 2 herë në ditë.


4. Rekomandime të përgjithshme për të gjitha gratë në menopauzë janë: ulja e çaj të pijshëm, kafe, më mirë për të zëvendësuar ato me lëngje dhe TEAS bimor. Ajo duhet të jetë më shumë qumësht, djathë, kos. Zakone Mundësisht vidyazykatysya të këqija, veçanërisht pirja e duhanit. Edhe para se të ishte menopauza, të reduktuar konsumin e mishit, hani perime dhe fruta.

5. Trajtimi bimor i çrregullimeve menopausal. Merrni 1 barishte pjesë Rigon, trumzë kamufluar, yarrow, dhe rhizomes e flamurit ëmbël Marsh, 2 pjesë, buds e pyllit me pisha, gjethet e Salvia officinalis, pelin barishte. Mix, të matur 10 lugë, derdh ujë (3 l) të vënë në zjarr të vluar, vlim për 30 minuta, pastaj le të ftohtë për 30 minuta, kullimin. Shto dush supë që do të merren në sindromi klimaterike dy herë në javë, që zgjat 15 minuta.


6. Merrni 10 limon, kujdes bluaj, porizavshy me lëvozhgë, përzihen me vezë shell (5 vezë). Dërgo në tigan për 7-10 ditë derisa eggshell është shpërbërë plotësisht. Në menopauzës marrë për 1 muaj., 3 herë në ditë për 2 lugë

Lule 7. Muzik Murriz (50 g), pour vodka (05 litra), të vënë në një vend të errët për 10 ditë, gjatë së cilës duhet të jenë të tronditur periodikisht përmbajtjen. Pas filtër afatit, pranoni, diluting 20-30 pika në ujë për gjysmë ore para ngrënies, tri herë në ditë. Mjet është i dobishëm për të gjithë njerëzit mbi 50 vjet.