Mjetet popullore për trajtimin e dermatitit


Inflamacion të lëkurës që ndodhin nën veprimin e faktorëve të ndryshëm ajo kimike, të karakterit fizik, alergeneve, substanca me prejardhje shtazore dhe bimore është pezmatim i lëkurës. Nëse ka pezmatim i lëkurës lëkurë ënjtje, skuqje duket skuqje, të vogla, lëngun e mbushur blisters, ndjeva një ndjesi djegie, kruarje.
Mjetet juridike popullore janë përdorur gjerësisht në trajtimin e dermatitit dhe ata kanë performancë të mirë, sidomos kur kombinohet me mjekësinë tradicionale dhe dieta të veçanta. Megjithatë, është e dobishme për këshilla mjekësore para se të përdorni fonde të veçanta kombëtare, që nga sëmundja e gabuar qasja mund të rritet, veçanërisht në prani të alergjisë në një agjent të veçantë.Para se të filloni duke përdorur mjetet juridike popullore, ajo duhet të mbahet mend se trajtimi i dermatit parë dhe hapi më i rëndësishëm është për të eliminuar faktorin irrituese që shkakton inflamacion të vërtetë.

1. Në akute dermatit përdorim shumë efikas të lëng të freskët patate, i cili ka trajtim anti-inflamator. Veçanërisht efektive kjo metodë e trajtimit të djegieve, plagë, ekzemë. Në mënyrë që të përgatiten lëng patate duhet të merren me kujdes larë patate, të pastër atë nga lëkura dhe hekura në mënyrë që të marrë një paste. Kjo masë duhet të vihet në gazë, duke e bërë atë kështu ka ndodhur disa shtresa, dhe pastaj të zbatohet në zonën e prekur dhe të sigurojë fashë, të tilla si një fashë. Pas dy orësh fashë është larguar dhe zëvendësuar me një të ri.


Mjetet juridike popullore nuk do të jetë shumë efektive në trajtimin e dermatit në qoftë se ju nuk e ndiqni kufizime të veçanta dietetike. Për shembull, në mënyrë që procesi ishte i shpejtë dhe rezultati ishte i qartë, ju duhet të kufizojnë konsumin e produkteve të qumështit, dhe, jo domosdoshmërisht në të njëjtën kohë ju duhet të jetë alergjik në produktet e qumështit. Gluteni rrit manifestime të lëkurës të sëmundjes, kështu që ju duhet të shmangin ngrënë ushqime që përmbajnë atë. Veç kësaj, vezëve para janë kundërindikuar në trajtimin e dermatitit.


2. Për të hequr simptomat e sëmundjes dhe ushqyer lëkurën, shumë të dobishme për të marrë çaj me balsam limoni dhe luleradhiqe. Mjete Folk përdorur në trajtimin e dermatitit, shpesh përmbajnë në luleradhiqe saj përbërjen - një bimë shumë të dobishëm për trajtimin e kësaj sëmundje. Me rrënjët infuzion e saj mund të bëjë dhe të marrë atë brenda, përveç infuzion mund të përdoret për fasha dhe kremra që ju doni të aplikoni për zonat e prekura të lëkurës.

Në përgjithësi, njerëzit shpesh përdorin mjete fasha dhe kremra për lehtësimin inflamacion, kruarje dhe djegie në trajtimin e dermatitit, dhe përbërja mund të jenë të ndryshme. Përveç kulbabkovyh patate dhe kremra, ju mund të përdorni infuzion e violets, ekstrakt i urtë, shumë të efektshme për kremra infuzion i lë të rinj të arre.


3. Ajo ka qenë prej kohësh i njohur për shërimin pronat e bimëve të tilla si aloe. Ajo ka qenë prej kohësh përdoret në sëmundje të ndryshme, traumat, shërimin dhe si një anti-inflamator, në të vërtetë, aloe për mjekësi tradicionale - një dhuratë e paçmuar. Asnjë përjashtim këtu dhe pezmatim i lëkurës me kohëzgjatje të gjatë e cila mund të përdoret aloe, për të cilat aloe gjethe të freskëta duhet të jenë prerë në fjalimin për lëng dhe të zbatohet në zonat e prekura pezmatim i lëkurës. Është vënë re se ditët e para të aplikimit të kruarje, dhimbje, të kalojë djegur. Pas pesë javë e përdorni këtë produkt dermatit prekur indet e rilindur, për më tepër, ndjeshmëri të reduktuar, pigmentim, përsëri fillojnë të rriten flokët.


Drogës pezmatim i lëkurës në gjendje të zhvillojnë si rezultat i barnave të caktuara në trup, janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj kësaj sëmundjeje janë njerëz që kanë një ndjeshmëri të rritur të lëkurës. Për shembull, dermatit, është shkaktuar nga antibiotikët, ndodh në njerëzit të cilët punojnë me antibiotikë, dhe shpërthimet ndodhin në fytyrë, qafë, duar dhe ndërpritet në shmangien e kontaktit me drogë antibiotik. Pezmatim Ilaçet mund të zhvillohet nga ekspozimi ndaj novokaina, droga dehtyarnыh dhe të tjerët.


4. Për të hequr qafe këtë sëmundje të shkaktuara nga shkaqe të ndryshme, zbatohen mjetet juridike popullore në bazë të qimnon, të cilat janë shumë të mira në trajtimin e dermatitit. Ju duhet të përgatisin infuzion, i cili është përgatitur në ujë, ose tretësirë ​​të alkoolit ose vodka. Për të përgatitur, të marrë dy lugë fara qimnon grimcuar, derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për dy orë. Jetë i sigurt për të ngrohur infuzion përdorur si kremra dhe fushat me probleme protyrok. Për të përgatitur tinctures përdoren vodka holluar ose fërkim alkool, të cilat janë të mbushura me fara qimnon dhe të insistojnë disa ditë. Në aplikimin tretësirë ​​është holluar me ujë të ngrohtë zier.


Duhur, përdorimi i drejtë i mjeteve juridike popullore në trajtimin e dermatitit, është e nevojshme për të identifikuar shkaqet e saj, faktorë. Pa këtë, asnjë trajtim mund të jetë i gabuar, dhe nganjëherë pozita të vështira.

5. pezmatim Mirë trajtohen me vajrave esenciale të ndryshme të tilla si misri, pjeshke, buckthorn detit dhe të tjerët. Këto fonde do të jetë me të vërtetë e mirë për lehtësimin e sindromeve të pakëndshme dhimbje që janë të pranishme në dermatit.

6. infuzion i arre. Kjo duhet të marrë pericarp e arre apo ndarëse, pres ata dhe, duke marrë numrin një lugë gjelle, derdh një gotë me ujë të valë. Mbush për një orë dhe të përdoret si një trajtim për fasha domosdoshmërisht në formën e nxehtësisë. Tillë një mënyrë pezmatim i lëkurës bukur, tuberkulozi i lëkurës dhe sëmundjeve të tjera. Infuzion do të jetë shumë e dobishme në qoftë se ajo është aplikuar si një masë parandaluese.