Mjetet tradicionale të ngadalësojnë procesin e plakjes


Mosha e vjetër, si pasojë e procesit të plakjes është faza e fundit e moshës së njeriut, dhe të plakjes - këto janë ndryshime të lidhura me moshën që gradualisht redukton aftësive adaptive. Shkencëtarët që studiojnë këtë çështje, priren të besojnë se plakja është për shkak të ngadalësimin e ndarjes qelizore që zvogëlon aftësinë e indeve për rigjenerimin. Në trupin me moshën prishin metabolizmin e proteinave, yndyrna, në muret e enëve të gjakut të vonuara kolesterolit dhe kalcium, atherosclerosis fillon në indin nënlëkuror dhe indeve yndyrë akumulon më intensive. Shumë mjete popullore ngadalësojnë procesin e plakjes, duke marrë në konsideratë faktorë të cilat shkaktojnë venitje dhe kërkojnë për të parandaluar moshës lidhur me ndryshimet në trup.


Me kalimin e kohës, duke ndryshuar lëkurën e njeriut, ajo ul sasinë e ujit që përmban, ajo është e tharë, e rrudhat e lëkurës. Përbërja e eshtrave të pësojnë ndryshime, ata bëhen të hollë dhe të brishtë, elasticiteti i nyjeve dhe kërc intervertebral është zvogëluar, ka humbur lëvizshmërinë e tyre, duke ndryshuar sjellje, personi ecje. Mjetet juridike popullore që reduktojnë këto manifestime dhe ngadalësojnë procesin e plakjes mund të jetë shumë efektive në qoftë se koha për të adresuar këtë çështje. Nuk është sekret se pleqëri një person është i shqetësuar për funksionimin normal të sistemit nervor, zvogëlon intensitetin e proceseve biologjike të qelizave është e plakjes, mekanizmat thyer për metabolizmin, etj


Sigurisht, roli i rëndësishëm që çdo individ ka luajtur nga faktorë gjenetike. Ne e dimë se të afërmit më të ngushtë shpesh centenarians jetojnë në një moshë të pjekur e vjetër. Por mund të vazhdojë të shtyjë ditët e tyre të daljes në pension dhe në mënyra të tjera që do të thotë e njerëzve në mënyrë të konsiderueshme të ngadalësojë ose madje edhe të ndaluar procesin e plakjes ekzistojnë në natyrë? Në fund të fundit, jeta nuk varet nga faktorë të thjeshtë trashëgues edhe të ndikojë në të drejtat të rëndësishme mjedisore, dhe mënyra e tij e jetës. Fibër diete, karbohidratet, proteina, yndyrna - këto katër elementet e nevojshme për trupin tonë atë që ka nevojë, dhe duhet të marrin të rregullt, në sajë të një dietë të ekuilibruar. Kjo është një dietë të ekuilibruar do të zgjasë vite të jetës, ajo mund të ndihmojë të ngadalësojë procesin e plakjes, dhe qelizat marrin oksigjen të mjaftueshëm dhe energji për shërim.


1. arra. Ato përmbajnë shumë antioksidantë, sepse, ashtu siç është e qartë, është embrione arra të bimëve, fara, dhe se si të gjitha këto produkte përmbajnë elementet e nevojshme për zhvillimin e ardhshëm të jetës. Kjo dhe shumë vitamina, minerale (magnez, kalium, hekur, zink, selen, bakër). Arra janë shumë të dobishme për ruajtjen e lëkurës normale, ata të rritur mbrojtjen imunitar të trupit, sheqer e ulët të gjakut, duke promovuar tretje, përballimin me qelizat e kancerit. Disavantazhi kryesor i arra - përmbajtja e tyre të lartë kalori, por përfitimi është ende shumë i madh, sidomos bajame, arrat inde, arra.


2. Berries. Një burim i mrekullueshëm i antioksidantë të nevojshme. Manaferrat janë me sukses duke luftuar me plakjen, të eliminuar radikalet e lira nga trupi, të shkatërrojë toksina. Shumica e fruta të freskëta përmbajnë një shumë të pasura me vitamina, pektin, ata në mënyrë të përkryer të rritur imunitetin, efekt pozitiv në gjak. Të sigurtë zemëron moshë duhet të jetë rregullisht në mëngjes, hani pak manave të freskëta boronice, i tretë, boronice, boronicë, rrush pa fara, gjithashtu mund të marrë fruta të ngrira.

3. Perimet jeshile. Shumë i dobishëm për ata që duan të qëndrojnë të rinj për shumë vite. Veçanërisht rekomandohet të përdorin perimet me gjethe ngjyrë të ndritshme të gjelbër, megjithatë, ato përmbajnë shumë lëndë ushqyese. Ne kemi nevojë për të ngrënë më shumë lakër, kungull i njomë, radishes, brokoli, spinaq, asparagus. Me këto produkte mund të forcojë në mënyrë të konsiderueshme enët e gjakut dhe zemrën, të normalizuar presionin e gjakut, të mbrojtur kundër kancerit, për të sjellë trupin e substancave të dëmshme, toksina. Çdo ditë një person ka nevojë për rreth 100-150 gram perimet jeshile dhe pastaj ju nuk mund të shqetësuar në lidhje me moshën e vjetër për shumë vite.


4. pastrimit dhe përtëritje. Për të vazhduar të rinjtë duhet rregullisht të pastruar trupin, e cila përdor mjetet juridike shumë të efektshme të caktuara popullore. Veçanërisht i përshtatshëm për këtë pranverë qëllim - dhe koha kur rejuvenated nga natyra. Shumë të dobishme në pranverë për të pirë llogore thupër, shumë substanca e nevojshme të përfshira në gjethe të freskëta thupër, e cila sapo kishte filluar të shfaqen në twigs. Që ata kanë nevojë për të bërë çaj që do të ndihmojë të pastruar dhe rinovimin e trupit.


5. Kompozime për përtëritje. Ju duhet të përzierje lëng limoni (4 copë.) Dhe 400 g hudhër (integruar), për të marrë çdo ditë për gjysmë ore para ngrënies për 1 lugë Çdo ditë, në një stomak bosh për të marrë një përzierje e 1 lugë mjaltë të lëngshme, 1 lugë lëng limoni, 1 lugë gjelle vaj ulliri. Çdo javë, 1 herë, qumësht të pijshëm, në të cilën valë të shtoni 2 karafil hudhër, të prerë imët në ato më parë. Kur valë hiqni nga të nxehtit dhe të lënë për 15 minuta.

6. Kur dobësi e muskujve. Horsetail (100 g), Astragalus (100 g), përzierje, masa 3 lugë, derdh në një termos, i hedh ujë të valë në mbrëmje (3 gota) ikjen në mëngjes. Pi për 30 minuta. para ngrënies 4 herë në ditë për 150 ml


7. Kur tretje të dobët. Sage, rrënjë flamurin e ëmbël, rrënjë Angelica (të gjitha 100 gram), përzierje, të matur nga 2 lugë, derdh në një termos, i hedh ujë të vluar (2 gota). Tendosje, të marrë një orë para ngrënies 4 herë në ditë, 100 ml

8. Me dobësisë së zemrës. Fletë boronicë (1 pjesë) është e përzier me lule kumak (2 pjesë), të matur nga 1 tbsp, derdh ujë (1 filxhan) vluar, të lënë në një termos brenda natës, pastaj thahet. Pi për 30 minuta. para ngrënies 3 herë në ditë për 1/3 filxhan.