Mjetet juridike popullore që ndihmojnë në rastet e helmimit


Kur prekje substanca toksike ndodh gjendje e dhimbshme që quhet helmim. Një nga kushtet më të rëndësishme për ndihmë të parë është heqja e shpejtë të toksinave nga trupi, disponon. Shkaqet e helmimit mund të jenë të ndryshme, për të përfshirë helmim bazë të ushqimit, alkoolit, drogës, substancave toksike, të drogës dhe kështu me radhë. Helmim Në mënyrë tipike, familja më e zakonshme është konsideruar ushqim që mund të shkaktohet nga të hahet të humbur ose të papërshtatshme për të përdorur produktet.


Kur simptomat helmimit me ushqim mund të manifestuar veten ashpër menjëherë pas ngrënies, ose në orët e ardhshme fillon të përzier, të vjella, ndjenja e dobësisë, dhimbje në rajon epigastrike. Të vjella mund të sjellë një lehtësim të pacientit, si një nga më të rëndësishme të ushqimit të helmuar ndihmës së parë njeriut sjell të vjella mënyrë artificiale (në qoftë se nuk e ka filluar procesin e vetë), domethënë: tradicionale "dy gishtat në gojën e tij," të pirë disa gota ujë menjëherë dhe etj Shpesh, përveç simptomat e helmimit janë të vjella, diarre, stol është i shpeshtë, të lëngshme, e karakterizuar nga bollëku i saj, shpesh në formën e mukusit. Sulmet e barkut mund të ndihet dhimbje të mprehtë. Një tjetër shenjat e helmimit janë të dhemb në të gjithë trupin, dhimbje koke, ethe. Për shkak të faktit se helmimi në përgjithësi dhe ushqime në mënyrë të veçantë, shoqërues i vazhdueshëm i njerëzimit për mijëra vjet në mjekësinë tradicionale gjetur mjete mjaft efektive popullore që ndihmojnë në helmim. Konsideroni disa prej tyre.


A) mjaltë dhe kopër - këto janë mjete popullore që ndihmojnë me helmimit me ushqim, e cila mund të jetë shumë efektive dhe të shpejt të gjejnë në shtëpi apo në dyqan. Për përgatitjen e këtyre përbërësve terapeutike ilaç duhet të bëjë supë. Për ta bërë këtë, të marrë kopër, të cilat mund të jenë të freskëta, të thata, dhe mund të përdoret për supë dhe farat e kësaj bime, dhe ujit të saj vendas valë. Në varësi të asaj që ju merrni kopër, numri i saj do të jetë i ndryshëm. Po, kopër të freskët duhet të marrë atë në numrin një lugë gjelle nëse herbs të thata, vetëm një lugë çaji, dhe në qoftë se ju merrni fara kopër, atëherë kufizojnë në gjysmë një lugë çaji. Pra, kopër i hedh ujë të vluar në një sasi prej një gotë dhe vlim të ziej atë për 20 minuta. Pas mjet gatimit duhet të qetësoheni, pastaj të sjellë një ish vëllimin e ujit të zier, pastaj shtoni në supë një lugë gjelle mjaltë. Katër herë një ilaç ditë duhet të marrë një gjysmë gotë.


B) ekzistuese mjete popullore që efektivisht të ndihmojë me helmimit me ushqim ndonjëherë në gjendje për të dhënë një pozitive të dukshme. Megjithatë, disa mund të përshtatet një person, por që të jetë i pazbatueshëm për një tjetër helmuarve (p.sh., fëmijë). Për të rriturit ka mjetet e mëposhtme: shumë kripë duhet të hedh në vodka dhe llokoçis tërësisht, atëherë pini. Ajo është një mjet për të alternativ me lëng portokalli për rezultate maksimale. Mjeti duhet të përdoret me kujdes në lloje të caktuara të helmimit me ushqim. Mjete të ngjashme (në bazë të alkoolit ose vodka) ndihmën në një helmimi nuk duhet të konsiderohet si një pretekst për të abuzojë me të, pasi ajo mund të interpretohet gabimisht nga disa. Mjet është përdorur ekskluzivisht për të trajtuar dhe është përdorur në shumë lloje të tjera të helmimit, për shembull, të njëjtën alkoolit.


Në përgjithësi, të gjitha mjetet juridike popullore, ndihmë e mirë me një helmimi, mund të jetë i paefektshëm dhe madje edhe të dëmshme në një tjetër. Për këtë arsye, para se të përdorni një mjet të veçantë duhet të përcaktojë saktësisht se çfarë substance u helmuar, ajo është një helmimi me ushqim apo diçka tjetër. Shumica e mjekëve rekomanduar me forcë për helmim të fortë kërkojnë vëmendje urgjente mjekësore, sidomos për lloje të caktuara të ushqimeve (p.sh., kërpudhave), të cilat mund të përfshijnë substanca toksike vdekjeprurëse dhe të tjera. Përveç kësaj, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet helmim tek fëmijët, për shkak të brishtë pasojat e tyre helmuese trupi për ta mund të jetë shumë më serioze se sa të rriturit.


Si mund të ndihmojë njerëzit e helmuar në minutat e para, pasi ai u bë i sëmurë dhe u bë e qartë se nuk ishte i helmuar? Në induksion artificiale të vjella, të dhënë të dobishme si pirë proteina të papërpunuara vezë në sasi të mëdha. Proteina, zakonisht dhemb dhe kur helm që ka hyrë në trup është i panjohur. Nëse substanca helmuese bimëve një nga mjetet kryesore të konsiderohen kamfor. Ju mund të bëni shumë pije viktimë e qumështit.
Këtu janë disa mjete për t'ju ndihmuar të mirë në helmimit.


B) Kur helmimi me ushqim të keq ndihmon ekstrakt nga xhenxhefil ajo është në gjendje për të lehtësuar ndjeshëm gjendjen e viktimës. Ajo duhet të marrë pluhur xhenxhefil në një sasi prej një lugë çaji derdh ujë të valë (05 gota), atëherë le të qëndrojë për gjysmë ore. Mjet Strain, ajo duhet të merret në intervale të rregullta (gjysmë ore apo një orë) në shumën e një lugë gjelle në një kohë.

D) rrënjë alte Mirë helmimi, e cila duhet të jetë prerë në mënyrë që në fund ajo ishte në lidhje me një lugë çaji. Kjo shumë duhet të grimcuar rrënjë Althea të derdh ujë (05 gota) të valë dhe le të qëndrojë për gjysmë ore. Pastaj mjet duhet të thahet dhe shtoni pak mjaltë për shije. Duhet të marrë katër herë në ditë për fëmijët në vend të fondeve lugë çaji, të rriturit duhet të pini një lugë gjelle. Mjet është shumë efektive me helmim nga ushqimi.