Mjetet juridike popullore për të ndihmuar të heqin qafe e fytyrat


Sëmundje mjaft e zakonshme akute infektive, shpesh i përsëritur, vыzыvayuscheesya Streptococcus dhe dëmet e lëkurës dhe të indeve të buta - të quajtura erizipelë. Emri shpesh shkakton një buzëqeshje për ata që nuk e kanë përjetuar personalisht këtë sëmundje vjen nga fjala frëngjisht "kuqe" dhe një mund të bëjë të qartë se një nga shenjat e jashtme të sëmundjes janë skuqje të rënda dhe ënjtje në vendin ku inflamacion. Lëkurës që i impresionuar turi, e karakterizuar lirua, i tmerrshëm arsim të dhimbshme, lëkurë të nxehtë në të prekur, e tensionuar.


Më shpesh turi lokalizuar për herë të parë në person, ndërsa më shumë rifillimi në këmbë. Streptococcus Rozhystыy, i cili është agjent shkaktar i sëmundjes, ndjehet mirë në mjedisin jashtë trupit të njeriut, rezistent ndaj temperaturave të ulëta dhe tharje. Për të marrë trupin patogjen të shëndetshme njerëzore mund të nëpërmjet gërvishtjet të vogla, abrasions, rozchuhuvannya lëkurës. Përveç kësaj, një numër faktorësh të lidhura mund të shkaktojë zhvillimin e sëmundjeve të tilla si stresi, hipotermi, sëmundje kronike, djegie, trauma, lëndimet, etj Sëmundjet turi - sëmundje shumë serioze, mund të çojë në pasoja të rënda, mund të konsiderohet si një komplikacion i rrezikshëm i helmimit të gjakut, gangrenë mund të ndodhë (kur të rënda). Në rast të sëmundjes, dhe të dyshuar është e rekomandueshme që të kërkoni këshilla mjekësore menjëherë. Në raste të butë, dhe në zgjidhjen e mjete përdorimi mjekësore popullore për të ndihmuar të heqin qafe e fytyrat.


1. Një e shpëtimit lashtë recetë njerëz nga sëmundje të tilla si erizipela. Përbërës kryesor i saj është vezë Frog. Është e vështirë të thuhet nëse diku në shitjet e produktit të ngjarë të keni për të vizituar pellg veten ose të kërkojë ndihmë nga healers lokale. Pretenduar më efektive në qoftë se vezët bretkocë janë mbledhur në pranverë, mundësisht në pellg me ujë të ndenjur. Nxjerrë vezë të thata bretkocë, të cilat vënë në garzë apo leckë dhe vënë në diell. Për kërkesa për të bërë këtë do të thotë të compress, ngjyhet tharë vezë ujë të zier, të vënë në një fashë të pastër dhe aplikuar në turi prekur vend. Thuhet se, vetëm disa tretmane janë në gjendje për të hequr qafe këtë sëmundje të pakëndshme.


2. Automjetet më të arritshme, por jo më pak efektive ndihmuar të heqin qafe e fytyrave - gjethet dhe degët e një elderberry kuq e zi. Mbi këtë bazë, përgatitjen e supë, e cila twigs moshuar dhe lë të pres, shtoni ujë në mënyrë që uji të mbuluar plotësisht i madh. Boil në një tigan 15 min., Pastaj duke hequr atë nga të nxehtit, të përfundojë një peshqir të ngrohtë dhe le të qëndrojë për 2-3 orë. Gjatë kësaj kohe, të përgatisë komponentët e tjerë të 05 gota e mel nuk lahen, vezë e bardhë - dhe tovchutsya përzierje deri qetë. Apliko kërkuar kështu: masa e miletit dhe vezë turi bardhë është aplikuar në vendin e prekur dhe në krye të mbështjellë tryapytsey ngjyhet më parë në supë nastoyavshemsya moshuar. Kjo compress duhet të ankorohet mirë për të shmangur paragjykimet, dhe kështu të lënë gjatë natës. Përfundojë në mëngjes është larguar dhe vendi larë supë plak gatuar një ditë më parë. Gjoja, Plaku, mel dhe proteina vezë, të ndihmojë të shpëtoj nga fytyrat, heq sëmundjen në vetëm 3 ditë.


3. mjete shumë efektive popullore që do t'ju ndihmojë të shpejt dhe pa pasoja të shpëtoj nga fytyrat - ajo lë nënën dhe njerka, dhe pluhur nga kjo fabrikë. Ju mund të disa herë në ditë aplikojnë për vendet e prekura sëmundje lë nënën dhe njerka, por vuri në dukje se një efekt i madh ka të njëjtën fabrikë, vetëm pluhur të thatë. Ky pluhur duhet të spërkatet me spote lënduar dhe të marrë atë me gojë tri herë në ditë për 1 lugë çaji Ju gjithashtu mund të përgatisë atë me supë (1 filxhan me ujë 10 gr. Bimët) dhe pini 3 herë në ditë.


4. Inflamacion në beshysi shoots dhe sallo - ata duhet të vajos njollat ​​e lënduar çdo dy orë.

5. Saponaria officinalis - një ilaç i mirë popullore që ndihmon me beshysi. Rrënjët e kësaj bime duhet kile në një pluhur gjobë, pastaj derdh ujë të valë, gradualisht duke shtuar atë në një shumë për të formuar një slurry homogjene. Është kjo llapa duhet suvatojnë lëkurës përflakur.

6. Për të larë fushat e lëkurës ekspozuar inflamacion infuzion të madh të raspberries. Për ta bërë këtë, duhet degët e sipërme të lë butë janë të grimcuar për të formuar. Ata duhet të matur sasinë e 2-3 lugë dhe i hedh ujë të vluar (2 gota), për të dhënë disa kohë të mbush, pastaj tendosje. Obmyvayuchy inflamacion në këtë mënyrë, ju mund të shpëtoj Sëmundjet në disa ditë.


7. përdorur gjerësisht mjete të tilla popullore që ndihmojnë lehtësimin inflamacion dhe të shpëtoj nga fytyrat, si pluhur ndryshme. Çfarë sasi e vogël këshilluar lëkurës përflakur?
Së pari, njëpasnjëshëm imët shkumës - ul temperaturën dhe i jep një efekt të mirë në trajtimin e sëmundjes;
Së dyti, të thata fasule dhe i copëtuar - përdoret jo vetëm për erizipela, por ekzemë, djegiet dhe lezione të tjera të lëkurës.
Së treti, miell thekre proseyannaya - ajo posypayutsya erizipelë përditshme lartë rekomandohet letër dhe perebyntuvaty dredha-dredha. Ajo është përdorur në fytyrë mbi gjymtyrëve të sipërme dhe të poshtme.


8. turi mund të shërohet me gjethet e rodhe. Ju duhet të ndërpriten gjethe të freskëta, të lajë ato, pastaj derdh mbi ujë të valë. Jashtë Obmazavshy e krem ​​ose krem ​​kosi vajrave të aplikuar për vend të lënduar.

9. turi këmbën keq shërohet duke përdorur drogë chornokorenya. Për ta bërë këtë, merrni tul rrënjë, e vënë atë në napë dhe vihet në këmbë si një kompresë. Heq ënjtje dhe dhimbje.