Receta tradicionale ointments mjekësore


Nga vaj është përbërës aktiv (nuk mund të jetë më) dhe e ashtuquajtura bazë mazevaya. Si perberes aktiv përdorur barëra ndryshme. Ata më parë pluhur imët në vaj ose injektohet një zierje ose infuzion të përqendrimit shumë të lartë. Si një bazë që ju mund të përdorni vazelinë, dylli, dhjamë derri, gjalpë ose vaj vegjetal, ose përzierjet e tyre. Sot njerëzit diskutojnë recetave ointments medicinale.
Si të gatuaj
Në enët e thatë të pastër të vënë bazën mazevuyu ose komponentët e tij. Nëse përbërja e bazave përfshin disa substanca të tilla si derri yndyrë, dylli dhe vaj, ata duhet të shkrihen në një banjë me ujë dhe përzierje tërësisht. Në masë të ftohtë gradualisht futur pluhur ose tretësirë ​​e bimëve, fërkim vazhdimisht me një lugë druri ose shtyp. Ndërhyjnë më të mirë një mënyrë për të shmangur stratifikimit vaj.Calendula krem
Përshpejton shërimin e plagëve të mëdha dhe të vogla, pengon zhvillimin e inflamacionit, ka veprim antimikrobik. Vendi në banjë me ujë të vluar enamelware nutryanoho 100 g sallo. Kur shkrirë, shtoni 25 g pluhur grimcuar lule kumak thatë dhe llokoçis vazhdimisht deri sa të qetë.

Universal
Shërimi i presionit ulcerat, djegiet, plagët, abrasions, të çara, herpes. Ngrohjes në enamelware në një banjë me ujë ose ngrohje të ulët 100 ml ulliri ose vaj perimesh, 40 gram beeswax, 1/3 lugë sheqer, nxitje të vazhdueshme, derisa të shkrihet dhe të qetë. Ftohtë. Shitore në frigorifer në një gotë jo më shumë se një vit. Për të rritur efektin terapeutik mund të shtohet në vaj terapeutik të thata, lule pluhur e Calendula, kamomil, bar celandine. Treat fushat me probleme për shërim.


Krishtlindje
Plagë shëron, formimin qelb, plagët, fistulat, artrit, bronkit. Një copë dylli madhësinë e një kuti shkrepëseje dhe 1 tbsp. vaj vegjetal është ndezur në një tenxhere smalt në ngrohjes ulët, nxitje të vazhdueshme, derisa dylli tretur. Verdhë veze gjysma me shtrydhje Hardboiled veze me një pirun në një disk dhe butësisht të shtoni copa të vogla në të aksioneve të valë. Me copa para të vezëve përmbajtjes verdhë veze mund vspinytysya. Në këtë rast enët për pak kohë hiqni nga të nxehtit, duke vazhduar për të ndezur përzierje. Pas të gjitha verdhë veze thyer është shtuar, tendosje përbërja përmes një tyl i palosur më dysh najloni. Në enë qelqi vaj terapeutike mund të ruhen në frigorifer për dhjetë muaj.


Vjetër Ural
Povikmy aplikuar në lehtësimin e dhimbjeve arthritic dhe reumatike, reduktuar edemë dhe ënjtje. Mix 200 g kripë dhe 100 g mustardë thatë, shtoni, nxitje, i shkrirë më parë në një banjë me ujë ose parafine qiri, derisa përzierje është konsistencën e krem ​​trashë, dhe të vënë në një vend të ngrohtë për një natë. Krem në mëngjes është gati. Në natën, fërkim fushat e saj problematike, për fërkim derisa lëkura bëhet e thatë. Nëse ënjtje është trajtuar fusha perebyntuvaty. Në mëngjes, del me të larë me ujë të ngrohtë vaj terapeutik. Procedura përsëritet disa herë.


Sinusit
Shkrihet një lugë gjelle sasi të vogël me vaj të parfumuar, atëherë thirrni në një tub kapilar dhe pikoj në hundë. Vaj ekstrakte të shkëlqyera plehut organik.

Purulent otitis media dhe njerëzve recetë krem
Në bisht të qeth fituar një krem ​​pak dhe ngjisni atë në veshin tuaj dhe lyej atë nga veshi. Qeth modifikoni sipas nevojës.

Purulent pectoris
Dhe lani duart tuaja. Merrni një sasi të vogël në vaj tuaj gisht dhe shpifjeve fytin e saj të fytit. Pas një kohë, pije dhe fol fyt qelb.

Gjinekologjik (sëmundje inflamatore, cysts), mastite, gjirit

Gishti era leckë pambuku të pastër, dip atë në një kavanoz me melhem dhe të hyjë sa më shumë në vaginë. Në trajtimin e sëmundjeve inflamatore dhe procedura cysts të kryejë ditore gjatë jave. Kur mastitit dhe mastitit gjirit duhet të lubrifikuar me dhjamë çdo dy orë.

Ulcerat trofike dhe vaj njerëzve recetë
Në një leckë pambuku të pastër për të vënë një vaj pak aplikuar në fashë ulçerë. Për të shkuar me këtë fashë, peresylyuyuchy dhimbje të jetë e mundur. Pra, ju do të lejojë një rrjedhje më të mirë të qelb. Nëse është e mundur, të ndryshojë vaj çdo dy orë.


Burns, plagët, ulcerat, dhimbje të përbashkët
Në një leckë pambuku të pastër për të vënë një vaj pak aplikuar për të lënduar nyje vend, të përfundojë, të përfundojë mund.

Bronkit dhe krem ​​popullor recetë
Ha vaj mbi 1/3 lugë tri herë në ditë para ushqimit. Nuk mund të abuzohet!