Ilaçe të nevojshme për kit shtëpi


Shumë njerëz besojnë se çantë e ndihmës në shtëpi duhet të jetë në qoftë se vetëm njeriu profesional mjekësor, por kjo është një gabim, si kit i nevojshëm për ndihmën e parë. Sidomos kit është e nevojshme në rastet kur banesa jetojnë njerëz të vogla dhe të vjetër, dhe njerëzit e profesioneve ekstreme.
Sigurisht, të gjithë e di se ndihma mjekësore mund të arrijnë menjëherë dhe e quajnë këtë një numër arsyesh objektive. Prandaj, në shtëpi çantë e ndihmës duhet të jenë të pajisur me të gjitha barnat e nevojshme shvydkodopomizhnymy për të gjitha rastet. Megjithatë, në çdo kabinetin e mjekësisë në shtëpi, e akumuluar ndonjëherë kaq shumë drogë, edhe një farmacist nuk mund ta kuptojnë, sepse çdo forma e dozimit ka një afat, si dhe ilaçe të nevojshme për kit shtëpi duhet të grupohen në mënyrë që ju mund të gjeni atë me lehtësi.Kit shtëpi duhet të tërheqë të saktë, në kohë për të hequr drogës nga afat të skaduar dhe e di se si për të ruajtur ilaçe - për herë të parë, se ata nuk janë prishur, ata duhet të ruhen pa qasje të lehta, dhe të tjera pika, mjaft e rëndësishme është për të ruajtur ilaçe jashtë të arrijnë të fëmijëve vendndodhjen. Disa medikamente kërkojnë temperaturë më të ulët se në dhomë, kështu që ju duhet të caktojë një yaschychok vogël frigorifer, por ajo duhet të jetë me një kapak dhe pastaj të mbështetur mjekësi. Për shembull, kit standarde në shtëpi duhet të përmbajë medikamente që shtypin të përzier dhe të vjella, mjetet juridike kapsllëk dhe diarre, të përmirësuar përgatitjet oreksit, qymyr druri aktivizuar, spazmalityky, vitamina, sedativë


Kjo listë nuk është unike dhe të përshtatshme për të gjithë anëtarët e familjes, por, megjithatë, shumë drogë në këtë listë mund të jenë të dobishme sidomos në vjeshtë - periudhë zyyazykay, dhe salcë dhe objekteve dhe dëmtime të tjera duhet të jetë gjithmonë nën dorë. Ata njerëz që nuk e di se si të bëjnë vendosur të nevojshme mund të përdorni një grup të gatshëm farmaci ku droga janë të nevojshme për kit shtëpi. Në kabinetin e mjekësisë është një grup shumë i kufizuar, për përdorim individual dhe përmban minimumin e nevojshëm për të siguruar ndihmë mjekësore derisa mjeku arrin. Ka ilaçe të nevojshme për kit shtëpi që përfshin të gjitha drogat që janë të nevojshme për pacientët kronikë këtë familje. Si një çantë e ndihmës mund të përfshihen barna specifike që shërbejnë si mjete skoropomoschnыe, për shembull asthmatics, cores apo diabeti.


Tani e konsiderojnë se ilaçet e nevojshme për kit shtëpi duhet të jetë në sëmundjet respiratore akute, ajo bie me një të ftohtë, sanoryn, naftizin, dlyanos ose nazol. Për të lehtësuar ftohjet shtetërore gjithashtu nevojë për vitamina antyhrypin Ferveks ose më shumë çanta. Kabinetin e mjekësisë në shtëpi duhet të jetë e bimeve, si dushku leh, e saj brewed me diarre, lule bli, përdorimi si urtë bën të dalë djersë barishte dhe eukalipt lë për gargarë dhe mbytje, rrënjë sanëz, lulet dhe gjethet e zambakëve të luginës maj si një rrënjë ilaç zemra Althea si një expectorant. Për të parandaluar gripin dhe SARS në kabinetin e mjekësisë në shtëpi duhet të jetë vaj oxolinic Theraflu shtesë, falymynt, ky i drogës është e nevojshme për lehtësimin e sindromave të dhimbjes në betejat në fyt, përveç kabinetin e mjekësisë në shtëpi duhet të jetë i zakonshëm garzë. Ju mund të jetë në kabinetin e mjekësisë në shtëpi disa medikamente për kollë, mund të jetë zedeks, Bromhexine ose stoptusyn, por fëmijët mund të mbahen në përzierje kollë frigorifer ose shurup alteynym, por ju mund të keni dhe të bimëve, rigon, trumzë ose nënën dhe njerka. Në rast të kollë e thatë, një kabineti mjekësi duhet të shtrihen libeksin, synekod ose kollë mjekësi me Thermopsis, dhe në rastin kur një kollë me gëlbazë është, ju mund të vendosni ACC lasolvan dhe, varësisht nga shkalla e sofistikimit të kollitjes. Në këtë rast, kur ata të shtëpisë janë të moshuarit dhe fëmijët, përveç ilaçeve të nevojshme për kit shtëpi, ju mund të vendosni adaptogens që rrisin sistemin imunitar, ajo Schisandra tretësirë, Siberian xhensen, xhensen, эhynotseya ose acid sukcinik. Mos harroni të vënë në çantë tuaj të parë të ndihmës do të thotë kundër blisters, djegiet, plagët dhe shkurtime, ajo do të jetë acid borik, jod, shkëlqyer peroksid gjelbër dhe hidrogjeni, dhe ointments për plagë shëruese Levomekol apo shpëtim, për të parandaluar blisters dhe djegie, Panthenol duhet të ketë f , Panthenol ose olazol shishkë.


Gjithashtu në kabinetin e mjekësisë në shtëpi duhet të jetë salcë, zakonshëm, leshi pambuku, garzë, fashë për ndaljen e gjakut dhe për të ndaluar gjakderdhje, termometër, aparat për thithje ilaçi, swabs pambuku dhe: shiringa e disponueshme, vazelinë, aparat matës tensioni, doreza huyazytsi, akull flluskë, mushama, shiringë, ngrohës, klizmë, pipettes - sy dhe suva. Gjithashtu në kabinetin e mjekësisë në shtëpi duhet të jetë antispasmodics për të eliminuar dhimbje gjatë menstruacioneve, grup gjinekologjik. Është e rëndësishme që të ketë në mjekësi në shtëpi drogës kabinetit për lehtësimin e dhimbjeve në zemër, qetësues dhe Vasodilators, të tilla si jo-spa, Corvalol, tretësirë ​​e Leonurus, nytrohlytsyryn, ekstrakt sanëz, nytrosorbyt dhe aspirina kardio. Në rast të traktit gastro-intestinale, mund të vënë një çantë e ndihmës, maalaks, alumini fosfat xhel, hydrokorbonat natriumi pluhur, bifidumbacterin, festive dhe qymyr druri. Mos harroni në lidhje me dhimbje të dhëmbëve, dhimbje të përbashkët dhe dhimbje prapa, si në kabinetin e mjekësisë duhet të jetë spazhan, maksyhan ose spazmazhon, Analgin, baralgin, tempalhin, askofen dhe tsitramon. Sigurisht, ilaçe të nevojshme për kabinetin e mjekësisë në shtëpi duhet të organizohet në grupe, dhe nuk fajësojnë ata në një kuti, përveç rregullisht kontrolloni datat e skadimit, dhe në qoftë se ndryshimet e nevojshme për më shumë të freskët.