Niacin dhe Kundërindikimet


Kohët e fundit, në Web janë gjithnjë e më të shikuar hype rreth vitaminë B3 e njohur edhe si vitamina PP, niacin, acid nikotine ose nikotinamides. Atë që ai e meriton këtë vëmendje të personit ", ai është vetëm një nga shumë vitamina B Cili është efekti i tij në trup dhe që mund të ofrojnë industrinë farmaceutike - acid nikotine dhe contraindications.
Efektet e acidit nikotine
Vitaminë PP është një vitaminë e tretshme në ujë dhe është e përfshirë në të gjitha proceset metabolike ndodhura në trup. Mungesa e saj çon në sëmundje të tilla si pelagër (një nga avitaminosis), simptoma kryesore e të cilit janë diarre, sëmundjet inflamatore të lëkurës, çmenduri (çmenduri fituar).


Acid nikotine hyn trupin me ushqim, kështu që përfundimi i tij është kryesisht i varur në një dietë të ekuilibruar. Në ushqim duhet të vijë e produkteve me prejardhje shtazore dhe bimore: mishit, te brendeshmeve (mëlçisë, veshkave), vezë, produktet e qumështit, peshku, hikërror, fasule, arra, bukë thekre, fruta dhe perime.

Për acid nikotine në trup, në procesin e reaksioneve kompleks kimik është konvertuar në nikotinamides, e cila është e përfshirë në reaksione Redox. Ajo ndikon në të gjitha llojet e metabolizmit - proteina, yndyra, karbohidrate. Por efekti i posaçëm i acidit nikotine ndikon në metabolizmin e yndyrës, për të cilat ajo është quajtur shpesh lipid-uljen vitaminë. Për shkak se ajo vjen përsëri në kolesterolit normale, ul "i keq" dhe rrit "të mirë".

Ajo promovon enët e vogla të gjakut, duke përmirësuar kështu furnizimin me gjak. Kjo, nga ana tjetër, ndikon pozitivisht traktit urinar dhe tëmth, reduktimin e mbingarkesës në veshkave dhe të mëlçisë.
Niacin ka një numër të pronave thelbësore dhe është përdorur gjerësisht në mjekësi. Por, pavarësisht kësaj ajo ka contraindications që duhet të konsiderohen.

Tregues Niacin dhe aplikacionet
Acid nikotine drogës ka një gamë të efekteve në trupin e njeriut, kështu që është përdorur për shumë sëmundje. Para së gjithash, ne vërejmë efektet pozitive në vijim:

- normalizimin e proceseve metabolike në trup;
- përmirëson microcirculation dhe furnizimin me gjak, duke përfshirë të trurit;
- zgjeron enët e vogla të gjakut, rrit aktivitetin e gjakut;
- ndikojnë në enët e gjakut, përmirëson shkëmbimin e oksigjenit dhe normalizes proceset oxidative;
- ul kolesterolin e përgjithshëm;
- ka efekt detoxification.

Si një ilaç, tregohet medikament për përdorim në kushtet apo sëmundjet e mëposhtme:
- pelagër;
- metabolizmit lipidet, duke çuar në trashje;

- ulje në mprehtësi vizuale;
- osteokondroza;
- Zona hepatobiliary sëmundje;
- stresi të zgjatur;
- gjymtyrët angiospasms;
- diabeti dhe komplikimet e saj;
- pezmatim nervi i nervore fytyrës;
- yntoksykatsy ndryshme.

Shpesh acid nikotine është aplikacionet jo-standarde. Ajo është përdorur në kozmetikë për të përmirësuar dhe rinovimin e lëkurës, dhe gjithashtu si një mjet për të siguruar dhe aktivizuar rritjen e flokëve. Kjo nuk është befasuese, pasi vitamina PP përmirëson qarkullimin e gjakut, stimulon gjakun, nxit rrjedhjen e trupit tepërt fluide, që ofron një lloj të kullimit.

Niacin shpesh mund të gjenden në përbërjen e produkteve kozmetike për kujdesin e lëkurës, trupin dhe flokët. Si një komponent i produkteve celulitit për trupin, ajo promovon efekt të shpejtë razohrevayuschemu dhe yndyrë djegie intensive.

Contraindication
Drogës është në dispozicion në pluhur, pilulë ose tretësirë ​​për injeksion. Çdo ngjarje ofron dozimin e vet dhe ka dallime të vogla në contraindications. Para se të përdorni të drogës për të lexoni udhëzimet.

Për të hyrë në drogës intravenoze ose Kundërindikimet intramuskulare janë:
- hypersensitivity te acidit nikotine;
- ulçerë stomakut ose duodenale (rëndim);
- atherosclerosis;
- Hyperuricemia;
- përdhes;
- cerozë, hepatitis;
- diabeti decompensated.

Jo kundërindikuar, por mund të përdoret me kujdes në:
- glaukoma;
- Ulçera e stomakut apo duodenum (përtej fazën e përkeqësimit);
- hemorragji;
- hiperatsydnomu gastrit;

- hipotension;
- shtatzënisë dhe laktacionit;
- fëmijët.

Side Efektet
Ndërsa duke marrë niacin efektet e mundshme anësore që përfundimisht të kalojë. Zakonisht është e mjaftueshme për normalizimin e 20 minuta. Reagimi ndaj drogës:
- rrjedhjen e gjakut shkakton skuqje të fytyrës dhe trungu e sipërme. Ndoshta një ndjenjë e djegies lehta apo ndjesi shpimi gjilpërash. Kjo është dukuri e mundshme e dhimbje koke;
- injeksione intramuskulare janë të dhimbshme, dhe administrimi i shpejtë i drogës, një rënie të mprehtë në presionin e gjakut dhe marrje mendsh;

- Përdorimi i zgjatur i drogës mund të shkaktojë mëlçisë yndyrore, lodhje, rënie në tolerancë glukozë.

Si udhëzime të veçanta për të parandaluar komplikimet në mëlçi, përdorimi i tabletave të acidit nikotine ose të hyjnë si injeksione, ajo është e rekomanduar për të marrë ushqime të pasura me methionine, të tilla si djathë. Si droga përdoret metionine, lipoic acid apo droga të ngjashme lipotropic.
Siguron ndërveprim me produkte të tjera medicinale para përdorimit të lexoni udhëzimin.


Mos harroni se edhe përdorimi i vitaminës, mund të ndikojë negativisht në shëndetin. Si qëllime profilaktike ose terapeutike, por para përdorimit të saj, është e nevojshme të konsultoheni me një specialist.