Nebulizer për zgjidhje aplikimit inhalimi dhe receta


Pajisja, e cila shpërndan grimcat e imta zgjidhje të ndryshme mjekësore për të aplikuar për mbytje, të quajtur nebulizer. Kjo pajisje mundëson zgjidhjen llak në grimca të vogla që vdyhayutsya pacientit në mënyrë që të trajtojnë traktin e sipërm respirator, sistemin e frymëmarrjes, etj Sepse grimcat e imta të shpërndara nebulizer në mënyrë që madhësia e tyre është i vogël, ajo i lejon agjentët terapeutike të depërtojnë në pjesët më të thella të organeve të frymëmarrjes, deri në bronke dhe bronchioles. Kjo ju lejon për të rritur efektivitetin e trajtimit, sepse veprimi i drogës në mënyrë të konsiderueshme përshpejton.


Shumë do të vini re se nebulized nga parimi i saj është i ngjashëm me inhalimi konvencionale me avull, dhe për këtë arsye nuk ka kuptim për të shpenzuar para në të, dhe mënyra më të mira për të përdorur gjyshin e vjetër. Megjithatë, në shumë raste, efikasiteti i inhalimi konvencionale në mënyrë të konsiderueshme më e ulët se që të arrihet duke përdorur nebulizers, dhe për këtë arsye trajtimi me mënyrën e vjetër nuk do të jetë aq i suksesshëm. Për më tepër, përdorimi i nebulizers shumë më pak të zhvilluara efekte anësore që ndodhin kur duke përdorur metodën e vjetër. Një tjetër i rëndësishëm plus nebulizer përdorimi - fillimin e shpejtë të veprimit të drogës. Përveç kësaj, numri i barnave të nevojshme duhet shumë më pak. Pra, nebulizer për zgjidhje aplikimit inhalimi dhe receta.


Nebulizer për mbytje është përdorur gjithnjë e më shumë në vitet e fundit, por që tregon përdorimin e kësaj pajisje për trajtimin dhe janë veçanërisht efektive zgjidhje mjekësore receta? Indikacionet për përdorimin e Nebulizer për mbytje përfshijnë:
A) Sëmundjet për të cilat trajtimi është nevoja të drogës bien në alveole të mushkërive.
B) Uyazyka që shërbejnë për arsye objektive për paefektshmërinë e llojeve të tjera të inhalers.

Përveç kësaj, ekzistojnë tregues të fryma kur duke përdorur inhalers tjera mund të kundërindikuar absolutisht. Për shembull, tregues të tillë mund të jetë kapaciteti i vogël i mushkërive, paaftësia për frymë shumën e dëshiruar e kohës dhe nëse rrjedhjen e ajrit që është thithur nga pacienti tepër dobët. Kjo është vendosur nga një ekzaminim të veçantë.

Në mënyrë të duhur dhe në mënyrë efektive përdorin nebulizer për mbytje ata që e përdorin këtë pajisje duhet të duhet të shqyrtojë një numër të rregullave të procedurës disa recetave dhe zgjidhje të veçanta. Rregullat kryesore për mbytje nëpërmjet nebulizer janë:

A) Procedura kryhet jo më herët se 15 orë pasi të hahet.
B) nebulizer Aplikimi duhet të bëhet në një pozitë të ulur.
B) Kur inflamacion i fyt dhe laring, një maskë të veçantë që krijon uyazyka të vtyahuvav pacientit dhe vetëm le të ajrit përmes gojës.

D) Çdo dëmtim të mushkërive dhe bronke përdorur një zëdhënës të veçantë.
D) Mos përdorni drogë skaduar.
E) e ajrit duhet të hartohet me qetësi, ngadalë nëpërmjet gojës tuaj si shumë të jetë e mundur.
F) Procedura zgjat 5-10 minuta, në fund të barnave duhet të ngre zërin.
C) Pas përdorimit të makinës duhet të jetë tërësisht i shpëlarë dhe të thata.

Nëse është e nevojshme, përdorni një nebulizer për të trajtuar fëmijët nuk duhet të marr dozen veten. Në fakt, në shumë raste, nebulizer për mbytje mund të jetë mjeti i vetëm i aplikimit është përdorur për të trajtuar fëmijët dhe receta zgjidhje në shumicën e rasteve të dhëna nga mjeku juaj. Kjo është shumë më e sigurt se shumë metoda të tjera, procedura mund të bëhet në shtëpi, dhe pajisja është mjaft e thjeshtë për t'u përdorur dhe kjo mund edhe të përdoret si parandalimin e sëmundjes. Në raste të veçanta, ju mund ta përdorni atë edhe kur fëmija është në gjumë, fëmija nuk do të frikësuar, në qoftë se për ndonjë arsye papëlqyeshme procedurës mbytje dhe kapriçioz.


Vlen të përmendet se përdorimi i një nebulizer për mbytje është e mundur me lloje të ndryshme të substancave, të cilat janë përgatitur zgjidhje terapeutike. Sigurisht, receta për sëmundje të rënda të zgjidhjeve të përshkruara nga mjeku juaj, por në disa raste trajtimit, si dhe parandalimin e shumë sëmundjeve, njerëzit përdorin një nebulizer për qëllime parandaluese. Cilat substanca janë përdorur për të trajtuar inhalimi përdorur një nebulizer? Kjo antiseptics, disa antibiotikë, agjentët antiallergic, agjentët antifungal, hormonet, bronchodilators, mukolitike, dhe kripur hypertonic, dhe disa lloje të ujit mineral Borjomi, Narzan.


Nuk rekomandohet trillime zgjidhjet e tyre terapeutike, përmes të cilit do të jetë mbytje, për shembull, dërrmuese pilula dhe diluting me ujë. Të holluar medikamente përdorur një kripur të veçantë, ujë të distiluar është përdorur. Temperatura e zgjidhjes nuk duhet të jetë nën 20 gradë, para se inhalimi terapeutik duhet të lexoni me kujdes udhëzimet për pajisjen. Zgjidhje Recipes për nebulizer:

1. furatsillina përdoren për dezinfektim në ARI dhe parandalimin. Përdorur vetëm zgjidhje e blerë në një farmaci. 4 ml është përdorur për një procedurë, në mëngjes dhe në mbrëmje.


2. Interferon është përdorur për të trajtuar sëmundje të shkaktuara nga viruset, dhe për të parandaluar ato. 2 ml të solucionit me kripera është shtuar në shishkë prej liofilizat pastaj zbovtuyetsya. Aplikuar 2 herë në ditë.

3. tonzilgon është një ilaç homeopatik që përmban horsetail, rrënjë alte, lisi leh, luleradhiqe, kamomil, Yarrow. Ajo përdoret në sëmundjet akute dhe kronike të nasopharynx, faring, fytit, duke përfshirë trajtimin e fëmijët. Fëmijët nën mjekimit është e holluar me solucion fiziologjik 1: 3 nga 1 në 7 vjet, 1: 2 mbi 7 vjet dhe të rriturit 1: 1.