Ozokerit përdorur për qëllime mjeksore


Ozokerit është një masë lëmuar të ngjyrës origjinës naftës nga kafe në të zezë. Ajo përbëhet nga: vaj mineral, parafine, pitches dhe sasi më të vogla të substancave të tjera. Dylli papërpunuar, minerale është përdorur për qëllime mjekësore, pasi duke çliruar nga papastërtitë dhe inclusions ujë të rrjedhshëm pas balta acid dhe zbardhues të veçantë. Ozokerit Online ka përgatitur disa ngjyra nga e bardhë në të zezë, në varësi nga shkalla e zbardhues.
Përvoja dhe hulumtimi ka treguar se përdorimi i dylli në sëmundjet e këmbimit-degjenerative inflamacion ka një efekt pozitiv. Aplikacionet me një qiri-si masë të përshpejtuar procesin e inflamacionit, përmirësuar parametrat e imunitetit, normalizimin tonin e sistemit nervor (vegjetative), stimulon qarkullimin e gjakut. Aplikimet më të zakonshme të përdorur në trajtimin e sëmundjeve të ndërlikuara në terapi mjetin në sëmundjeve të sistemit tretës, urinar dhe metabolizmin.


Ozokerit përdorur për qëllime mjeksore për shkak të përçueshmëri ulët termike, kapacitet të lartë të ngrohjes dhe aftësinë për të mbajtur të ngrohjes. Efekti terapeutik është për shkak të tiparet dylli e këtij produkti. Merr në lëkurën tuaj, madje edhe me ngrohje të lartë temperaturë (60-70 gradë C) formon një shtresë, temperatura është paksa e ndryshme nga temperatura e lëkurës. Transferimi i ngrohjes është shumë i ngadalshëm pa dëmtuar lëkurën.

Veprimi kryer masë termike, kimike dhe ndikimet mekanike. Performancës kimike komponentët dylli të shkaktojë ndryshime në trup për shkak të pranisë në atë të substancave biologjikisht aktive të aftë për të siguruar atsetylholynopodobnoe veprim эstrohenopodobnoe. Getting përmes lëkurës në trup, substanca shkaktojnë efektin parasympatykotonycheskyy. Një përmbajtja e substancave të caktuara të pasurit veprim antibiotik dhe mund të ushtrojë thithjen, anti-inflamator, antiseptik, efekt analgjezik desensitizing dhe stimuluar rigjenerimin.

Faktori Mekanike bazuar në faktin se kur përbërja e thatë ul në vëllim dhe fasha e indeve, të ashtuquajturin veprim shtypje që promovon depërtim të thellë e ngrohjes. Sidomos theksuar efektin në ndonjë ndikim në trup në të dy anët, si gjymtyrë. Siç e dimë përmirëson ndikimin termike e rrjedhjes së lëngjeve, limfatike.

Ozokerit përdorur për qëllime mjekësore për sëmundjet e nyjeve, shpinë në faza të ndryshme të sëmundjes, kurrizore sistemit musculoskeletal lëndimit kurrizit, dëmtimi ndryshme periferike nervore. Si dhe sëmundjet e organeve të brendshme të tilla si sëmundje ulcerative (me prejardhje të ndryshme) e stomakut dhe duodenum dymbëdhjetë, kolit, hepatiti, gastrit, cholecystitis. Sëmundjet e aparatit gjenital femëror, duke përfshirë varfëri, gjymtyrë kronike nazale sëmundje.

Procedura fillon me nxehet masë ozokerit në parafynonahrevatelyah veçantë elektrike ose një banjë me ujë. Nëse është e nevojshme, sterilizimi i ngrohjes deri në 100 gradë C në një banjë me ujë për 12-15 minuta. Përdorimi i mëtejshëm i duhet të plotësohet me 25 për qind nuk ma përdorur dylli.

Ozokerit përdoret në disa mënyra:
• aplikuar shtresa me një furçë (temperaturë 60 C);
• Banjot për gjymtyrë në atë me përbërje baltë dhe të zhytur në një banjë të ozokerit shkrirë (t 60-70 C);

• Aplikimet për shtresa të shumëfishta të garzë zhytur në përbërjen shkrirë, të mbuluar me letër varaku (t 55 C);
• Aplikimi kyuvetnaya, përbërja shkrirë është derdhur në molds-qelizë, pas forcim të vendosë në zonën e prekur (t 48-55). Kjo teknikë është përdorur më shpesh në formën e tampona për aplikim rektal dhe vaginal.

Kohëzgjatja e procedurave 15-40 minuta për të përfunduar kurs-20 procedura, një pushim të paktën 3 muaj. Trajtimi ozokerit mund të alternuar me ultratinguj, electrophoresis, banja minerale, masazhet. Temperatura e përdorimit të fëmijëve dhe të moshuarve është deri në 52 gradë C, që zgjat më pak se 20 minuta.

Ozokerit përdorur për qëllime mjekësore, por ajo ka contraindications. Ajo nuk mund të përdoret për ethe, sëmundje të rënda të zemrës, astma, tuberkulozi, emfizema, hipertension, tumoret (beninje dhe malinje), predispozitë për gjakderdhje, kequshqyerja, thrombophlebitis, shtatzënisë dhe disa sëmundjeve të tjera. Prandaj, çdo vetë-ilaçe mund të shkaktojë efekte anësore.