Qirinj parafine rehati apo rrezik


Nevoja për qirinj si një burim drite, janë zhdukur prej kohësh, por ndoshta jo familja e cila nuk do të gjeni një ose disa drita të rehati. " Ata mbajnë në rast të dështimit të pushtetit ose për herë të krijuar një humor romantike. Ajo do të jetë i gabuar me atë? Por kohët e fundit qenë gjithnjë thonë se burimet e të ngjashme të lehta mund të ketë lëndime. Qirinj parafine rehati apo rreziku kjo është ajo që do të diskutohet në artikullin e sotëm.
Një histori pak
Aplikimi i parë përfshin qirinj para 3000 BC Në vende të ndryshme përdoren fondet e tyre për ndezjen që digjet. Në Egjipt, për këtë qëllim përdoret beeswax natyrore, por është mjaft materiale të shtrenjta. Në Amerikë, si dritat shërbyer vaj peshku në New England - voschanka (dru, rrëshirë ngopur), Japonia dhe Kina farat e disa bimëve.


Më vonë, njerëzit kanë zotëruar spermacete duke e bërë qiri në bazë, e cila kapur balena. Në shekullin e 20, balena vrarë u ndalua, dhe kështu qirinj e këtij materiali zhytur në verë. U zëvendësua stearinë, i cili nxjerrë nga yndyrna shtazore.

Discovery parafine kemi borxh kimisti gjerman Karl Reichenbach. Mostrat e para të marra nga qirinj distilim rrëshirë druri, të cilat ishin me ngjyra të buta dhe me baltë. Moderne sy Produkte shumëllojshmëri të këndshme e formave, ngjyrave dhe madje edhe erë. Progresi Zhvillimi përfshin përmirësimin shpikje, pse kjo çështje filloi të dalë se janë të afta të qirinj parafine atmosferë komod në vend të dridhje të lehta të mbajnë rrezikun. Mundohuni të kuptoni.


Qirinj parafine rehati apo rrezik
Ndryshe nga qirinj dylli, të cilat janë bërë nga materiale natyrore, të përkryer të sigurt, por me pamjen e shëmtuar, qirinj parafine këndshme për syrin, të lira dhe të gjatë djegur. Por për ata që kujdesen për shëndetin e tyre dhe shëndetin e të dashurit është çështje shumë të rëndësishme të sigurisë duke përdorur këto qirinj.
Qirinj Moderne parafine është një përzierje e hidrokarbureve të ngurta afatit rrjedhin nga naftës pastruar, dylli apo produktet e distilimit të thatë të drurit, rërë bituminoze, torfe, linjitit dhe bohheda. Kjo është ajo që mjekët i kushtoj vëmendjen tonë. Në procesin e djegur qirinj në atmosferë jashtë substancave toksike, duke përfshirë frika e shkaktuar benzinë ​​dhe toluen. Sipas mjekëve, ata mund të çojë në astmë dhe shkaktojnë zhvillimin e kancerit.


Kaloni eksperiment. Merrni një pjesë të vogël të qelqit të lehta dhe do ta mbajë atë mbi një qiri djegia parafine. Nuk ishte një njollë e zezë - një të ftohtë, e cila është formuar gjatë djegies. Kaloni të njëjtin eksperiment me një qiri dylli, dhe ju do të shihni se xhami mbetet i pastër.
Por qiri nuk do të jetë një qiri, nëse jo për një detaj të rëndësishëm - fitil. Kjo është një fije të veçantë mbarsur me një zgjidhje të veçantë për të mbajtur qirinj të vazhdueshme dhe të gjatë djegur. Ngopja janë të ndryshme, dhe jo të sigurt. Nëse fitil trajtohet me një zgjidhje të acetat plumbi, kur të nxehtë, ajo është në gjendje të nxjerr substanca toksike që kanë një ndikim negativ në sistemin kardiovaskular dhe nervor. Për shkak të toksicitetit të lartë të ndaluar të përdorin atë si pjesë e kozmetikës.


Thithja aromën e lumturisë
Pa përbërës shtesë, qirinj parafine nuk janë të ngurta të mjaftueshme dhe në fund humbasin formën e tyre. Për këtë arsye, ata shtoi ceresin (dylli mineral) dhe sterin ushqimit. Për të dhënë një pamje të bukur, ngjyra të ndryshme, si dhe efekt shtesë modest në sistemin tonë nervor - aditivëve aromatike. Në përgjithësi, asgjë të keqe me këtë, përkundrazi. Efekti i qirinj aromatike është në gjendje të tërheqë lodhje, ekzaltim apo promovimin e relaksimit. Në varësi të çfarë efekti ju doni të arritur, ju duhet:

- për lodhje - aromas e kokosit, dru sandali, koriandër, kanellë;
- për të rritur tonin - aromas e portokalli, nenexhik, rozmarinë;
- si ilaqet kundër depresionit aromas e bergamot, livando, u rrit turke, Neroli, dru sandali, jasemini, mimoza, geraniums;
- për relaksim - aromas e mandarinës, patchouli, bergamot, ylang-ylang, ca balsam, oe limon, kamomil;
- për një mbrëmje romantike - shijet e vanilje, u rrit, kanellë, kajsi.

Por me një dorë. Dhe nga ana tjetër - këto qirinj janë në vend atmosferë komod dhe dëshira për të shijuar aroma, fshehin rrezik për shëndetin tonë. Fakti se një numër i madh aromasvichky përmban vajra esenciale natyrore që janë efekt me të vërtetë të dobishme në sistemin tonë nervor dhe flavorings artificiale në procesin e djegies janë në gjendje të ndajë toksina. Një ndikim i tillë mjekët në krahasim me inhalimi gjatë të tymit të duhanit, përfitimet ose dëm të cilat, megjithatë.

Për të shtuar stabilitetin shije e aromasvichky shtuar dietylftalat. Ajo estere te acidit ftalik, e cila është kategorizohen komponimet srednetoksychnыh me efekt të theksuar dobët kumulative. Ka nevrikosur, lëkurës rithithes, teratogjenik dhe efektin mutagjene. Ndikimi negativ shpesh të ekspozuar: sistemi nervor qendror, sistemi i frymëmarrjes, veshkave, mëlçisë, udhë gastrointestinal, shpretkë.

Ndoshta shumë do të pyesin nëse qirinj parafine të ketë një ndikim negativ në shëndetin e njeriut, pse ata vijnë për publikun? Për shkak se ata nuk janë vdekje të menjëhershme, dhe efektet negative të disa faktorëve mund të nën kushte të caktuara. Me të njëjtin sukses mund të ngrejë çështjen e ligjshmërisë së shitjes së pijeve alkoolike, e cila disi, por shumë vdekje.

A nuk nxitojnë për të hedhur nga shtëpia të gjitha qirinj. Qasja e thjeshtë për përdorimin e tyre me mençuri dhe të përpiqen për të blerë ato të bëra nga përbërësit natyral.