Paracetamol dhe antipyretics tjera


Frika e temperaturë të lartë rrënjosur thellë në mendjet e njerëzve dhe ka kaluar nga brezi në brez. Detyra jonë - për të ndryshuar këtë qëndrim duke treguar pozitive dhe shërimin nga rritja e temperaturës. Duket stafi mjekësor ra në dashuri me paracetamol dhe antipyretics tjera.


Ky është padyshim për shkak të qëllimit myyazytsilnoho e antipiretik dhe qetësues jo vetëm në, por edhe për çdo sëmundje, teething, dhimbje koke dhe një humor të keq.
Jo shumë kohë më parë, në Departamentin e Fakultetit të Farmacisë të Universitetit të Maryland profesor i asociuar Karen Plaisance dhe një grup i shkencëtarëve ka kryer një hulumtim mbi veprimin e paracetamolit, aspirina dhe antipyretics tjetër shëndetin e pacientëve me sëmundje respiratore akute. Gjatë eksperimentit, u zbulua se pacientët të cilët morën aspirina ose paracetamol, të sëmurë për 3-4 ditë më të gjatë se pacientët të cilët nuk kanë marrë paratë tuaja. "Ethet fakt ndihmon që pacienti të përballen me një infeksion se do të ndodhë pa temperaturë më të mirë dhe më të shpejtë", - thotë Dr Karen Plaisance.Në vendet e zhvilluara, paracetamol dhe qetësuesve të tjera nëna përdoret për të qetësuar fëmijët hyperactive, celular dhe padisiplinuar. Në një nga artikujt e cituar Allouty Dr. Paskal nëna aplikuar paracetamol për të qetësuar një fëmijë i cili tha se "të shpëtuar jetën e ilaçeve fëmijët tuaj si nëna mbajnë mbi dëshirën për të hedhur fëmijën kundër murit."
Paracetamol është potencialisht të drogës shumë toksike. Sa për mangësitë në edukimin e fëmijëve dhe në mungesë të plotë të ndonjë aftësi prindërore, duke demonstruar një qëndrim të fëmijëve të vështirë të flasë. Arsyeja e vetme që deri më tani e gjithë bota nuk bëri asnjë përpjekje për të parandaluar ekspozimin ndaj agjentëve toksikë antipiretik në njerëzit, është vetëm duke shkaktuar humbje financiare industrinë farmaceutike.


Paracetamol dhe qetësuesve të ngjashme antipiretik janë më të zakonshme helmuese mono-droga, të cilat në shumicën e rasteve kontribuon në sëmundje të mëlçisë, duke përfshirë dështimin akut të mëlçisë.

Për fat të keq shumica e njerëzve në rast të temperaturës, duke u përpjekur për të shpëtoj prej tij, automatikisht marrë paracetamol. Pse mjekët nuk e thonë haptazi se çfarë është shkruar në shumë revista mjekësore dhe gjendet Vitet e hulumtimit: çdo mjet anastezik, e cila është përdorur për të ulur temperaturën e komplikon sëmundje dhe nuk i heq pacientin nga infeksioni.


Megjithatë, mjekët përshkruajnë qetësues, ju lutem për të ulur temperaturën. Cila është arsyeja për këtë qëndrim neglizhent ndaj këtyre barnave? Fakti që në shumicën e rasteve, mjekët trajtojnë temperaturën për të shpëtuar pacientët nga ankthi i tepërt. Trajtim i tillë të panevojshme. Ajo nuk ka ndonjë arsye serioze mjekësore dhe sjell rezultate optimale.

Në fjalët e OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë): "Trajtimi i paracetamolit nuk është e dëshirueshme sepse temperatura është e lashtë, universale dhe të dobishme reagimi biologjik të një infeksioni të veçantë. Përdorimi i antipyretics nuk duhet të inkurajohet në çdo shoqëri. Për fat të keq, frika e ngrohjes, është i rrënjosur emocion, dhe ajo temperaturat bëhet sëmundje sinonim. Keqkuptim lidhur me vërejtjet që temperatura tërheqja ndihmuara shëndetin, i bën njerëzit të marrë qetësues, ju lutem qetësuesve edhe temperatura më të vogël. "


Paracetamol është e dëmshme për trupin pasi ajo është në gjendje për të zgjatur qëndrueshmërinë e microflora patologjike dhe për të zvogëluar pronat e tyre mbrojtëse të pacientit. Përdorimi i paracetamolit rrit peshën e sëmundjes dhe gjasat e vdekjes në infeksionet më të rënda. Duke përdorur këtë mjet, rrit rrezikun e astmës, rinitit, ekzemë të ndryshme në fëmijët dhe të rriturit.

Cilat janë mjetet për të marrë për të hequr qafe Sëmundjet, të përmirësuar vetitë mbrojtëse të trupit dhe shpejtësisë shërim?

Së pari, kur ndonjë infeksion nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj. Jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek të mirë i cili nuk është përpjekje për të kapur statistikat ai merr pacientëve dhe duke u përpjekur për të shëruar të sëmurët nga sëmundja, të kuptuarit, ku sëmundja dhe ku reagimi mbrojtës ndaj infeksionit.
Së dyti, farmaci e Nënë Natyra mjaft natyrore, mjetet juridike natyrore që janë në gjendje për të lehtësuar pacientit nga sëmundja. Kontrolloni me mjekun tuaj në lidhje me miratimin e një naturapatycheskoho fondeve të zgjedhur është më e mira për ju.

Së treti, nuk do të përpiqet për të kryer sëmundjen "në këmbët e tyre", duke marrë simptomat drogë antipiretik, si kështu që ju vetëm otdalyaete shërimin e tij, parandalimin e sëmundjes luftën trup. Të ndihmuar trupin tuaj duke përdorur mjete për të rritur imunitetin.

E natyrshme do të thotë për të forcuar vetitë mbrojtëse të organizmit
Lemon, përdorimi rosehip për dhimbje koke të çdo origjinës.
Nenexhik, Valerian, motherwort forcimin e sistemit nervor.
Uji i ftohtë është përdorur për ngrohje, dhimbje koke, bajamet zgjeruar.

Honey agjent kujdesit shëndetësor universal.
Reflekset dhe Aromatherapy efektive në ankth dhe dhimbje koke.
Aktiviteti Motor, kalitje, të ushqyerit e duhur të kontribuojë për një forcim imuniteti moderuar.
Getting shpëtoj e zakone të këqija, alkoolizmi, pirja e duhanit, overeating, mungesa e ushtrimit përmirëson shëndetin.
Të kujdeset për veten, të shikojnë shëndetin tuaj dhe shëndetin e të dashurve të tyre dhe për të shmangur marrjen e acetaminophen për të parandaluar sëmundje.