Mbidozë Korvalol


Statistikat tregojnë se shumica e rasteve të mbidozë e barnave janë të fiksuara me pjesëmarrjen e barnave popullore dhe të përballueshme, e cila vlen edhe Korvalol. Pa marrë parasysh se sa të shkathët dhe, në shikim të parë, një ilaç të thjeshtë kjo mund të duket, ajo është ende një droge, dhe është i njohur për të kuruar pronën themelore që në doza normale ajo shëron dhe bëhet helm në tepërt.
Efektet e mbidozë Korvalol mund të jetë tragjike - nga i dobët dhe duke përfunduar fatale nëse nuk në kohë të japë ndihmën e parë. Fakti që ajo Korvalol zemra dhe drogës qetësues që ka një veprim frenues të theksuar, dhe për këtë arsye, në qoftë se një person me shkelje të zemrës - për shembull, ritmit të ngadaltë, do Korvalol në sasi të mëdha, kjo mund të shkaktojë arrestimin kardiak. Por ky rast ekstrem që maloyyazytsirnyy në shumicën e situatave. Si për të parandaluar rrezikun e Korvalol tepruar - lexoni në.


Mundur mbidozë Korvalol pas vdekjes?


Përgjigja për këtë pyetje varet se sa i madh mbidozë - për shembull, të marrë një shishe pak, sigurisht, të sjellë fatale - nuk mund të mbajë sistemin kardiak apo veshkave.
Por adresuar dozimin e vërtetë mund të themi se me yyazytsirnistyu madh, kjo nuk çon në vdekje. Përjashtimi i vetëm mund të ketë raste kur pacienti merr pulsin e lëngshme në një numër të madh Korvalol - normë të zemrës mund të reduktohet në mënyrë që ajo do të çojë në, apo humbja e ndërgjegjes, ose arresti kardiak.

Prandaj mund të themi se një mbidozë mund të çojë në disa raste deri në vdekje.

Simptomet e mbidozë Korvalol


Përcaktoni se ka pasur një mbidozë Korvalol nuk është e vështirë - kryesisht lind marramendje dhe marramendje të rënda. Një ulje në presion mund të shfaqet simptomat e përzier dhe të vjella palidhur me helmim.
Nëse koha anulojë drogës, pacienti u kthye në normale të tyre.
Një tjetër simptomë e rëndësishme e mbidozë - një reduktim të ndjeshëm në presion. Në këtë rast, kujdesi i nevojshëm mjekësor - fshij gjymtyrët e pacientit, të japë ilaçe që rrisin presionin. Në shtëpi - të japë çaj të fortë të zi ëmbël.

Një pjesë e fenobarbital mund të jetë helmim gradual i bromine trupit. Pasojat e helmimit të tillë - alergji, apati, depresioni, probleme të frymëmarrjes, lodhje, perceptimin dëmtuar të realitetit, trazirave në sferën seksuale.
Dehje mund të jetë e ashpërsi të ndryshme - të butë, të moderuar dhe të rëndë. Dy fazat e para janë karakterizuar nga marramendje, dobësi, lodhje, humbje të koordinimit të lëvizjeve, vështirësi në zgjim. Tretat manifestimi fazë është një depresioni të fortë CNS - reagimet butë ndaj ngjarjeve, amnezi, ngadalësuar reflekset.

Çfarë mbidozë Korvalol?


Trajtimi i mbidozë Korvalol shpesh kërkon reanimim në qoftë se helmimi është mjaft e fortë - të kryejë mjekët e kujdesit intensive, të pastruar gjakun dhe zorrë e substancave toksike.
Në shtëpi, kur duke rritur dozën ndodhur në një mënyrë të vetme, veçanërisht në qoftë se një mbidozë tableta Korvalol - bëjë Lavage stomakut. Atëherë personi duhet të japë shumë ujë (1 litër) dhe karbonit aktivizuar (1 vol. 10 kg).

Çfarë Korvalol mbidozë e alkoolit?


Në rast të mbidozë, u shfaq në kombinim me alkool, ju duhet të telefononi menjëherë ndihmën e parë të pacientit është e nevojshme për pastrimin ringjalljen e gjakut, e cila është e mundur vetëm në klinikë.