Gabimet ilaçe të përbashkët


Ju nuk ndihmojnë kursin e tretë të antibiotikëve? Pas pllakat e aspirina ndiheni keq? Analgesics të çojë në dhimbje koke? Ndoshta arsyeja nuk qëndron në cilësinë e barnave dhe trajnimin e mjekut tuaj. Statistikat thonë se vetëm 17% e bashkatdhetarëve tanë para drogës përdorimit njohur nga afër me udhëzimin. Gabime të tjera të zakonshme lejojë ilaçe që mund të mohoj efektin e drogës edhe fuqishëm.
Gabim i parë: disa tableta në të njëjtën kohë


Mjekët, shkruar për ne apo atë mënyrë, tregojnë dozen e vet. Në qoftë se kjo është ndjekur, përfitimet e ilaçeve mund të merrni më shumë dhe dëme - më pak. Gabimet e zakonshme që lidhen me doza në rritje. Njeriu duket nëse të dyfishtë apo trefishtë edhe sasia e drogës të marra, lehtësim duhet të vijë më shpejt. Në fakt, ai vetëm rrit yyazytsirnist shfaqjes së efekteve anësore.
Mos harroni se mjet anastezik tabletë nuk do të rezultojë në minutën e 2. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se është e nevojshme për të marrë disa pilula, ajo mund të shkaktojë helmim.

Nëse mjekim për lehtësim dhimbje, ju nuk ndiheni rezultatin e pritur, konsultohuni me mjekun tuaj. Ndiqni udhëzimet e tij, pyesni nëse ju mund të rrisë dozën e barnave të caktuara.
Gabime të tjera të zakonshme kur duke marrë medikamente që lidhen me përpjekjet për të forcuar veprimin e një droge nga një tjetër nëse personi nuk ka për qëllim terapi komplekse. Substancat Nuk ka fonde thjesht bllokuar njëri-tjetrin, dhe efekti i tyre është në të mirë është e barabartë me zero, dhe në të keqe - efektet anësore të barnave janë rritur.


Gabim Dy: mbidozë
Shumë prej nesh të marrë qetësues, ju lutem, të mos i kushtuar vëmendje të përbërjes së tyre dhe jo të njohur me udhëzim. Pra, ne nuk kemi një çelës për atë që substanca të hyrë në trupin tonë. Ndërkohë, shumë painkillers, e quajti një tjetër, që ka të njëjtën përbërje. Nëse ju merrni një pilulë kundër dhimbje dhëmbi dhe shtoni atë në një tjetër, "vetëm në rast", mund të jetë helmuar.

Gabim tre: duke pirë alkool ndërsa merrni ilaçe
Ilaçet, sidomos medikamente dhimbje, të kombinuara me alkool, në mënyrë të konsiderueshme të rritur veprimin e tyre. Në këtë drejtim, shumica e udhëzimeve të drogës tregojnë se pirja e alkoolit, ndërsa duke marrë ilaçe nuk mund. Dhe pije forcë është e parëndësishme. Ndalimi vlen, duke përfshirë verë dhe birrë.

Përdorimi i shumë drogave së bashku me alkool mund të shkaktojë zhvillimin e ulcerat gastrike, dëmtim të mëlçisë.

Gabim Katër: Ndërveprimi i drogës
Para mjekim duhet të mbani mend se edhe do të thotë që ju të merrni. Ajo nuk mund vetëm ilaçe, por edhe dietik shtojcave, ilaçe tradicionale. Fakti që ndërveprojnë me qetësues, ju lutem, ata mund të rrisë efektet anësore yyazytsirnist. Për shembull, aspirina është nganjëherë ndikon në funksionimin e objekteve për njerëzit me diabet, oksikodon dhe codeine ndërveprojnë me ilaqet kundër depresionit.


Gabim Pesë: mjekësi dhe ngarje
Gabimet e zakonshme plotësim janë të lidhura me faktin se, i ulur pas timonit, njerëzit nuk e marrin parasysh se disa prej tyre ilaçeve të marra mund të shkaktojë marramendje. Dhe njerëz të ndryshëm reagojnë ndaj tyre ndryshe. Disa painkillers marrin nuk punojnë, por të tjerët të fillojnë për të mbushur vetëm gjysmë ore. Pra, nëse ju keni për të përzënë, nuk e marrin pilulën e re. Por në qoftë se dhimbja ju kapur në rrugë, pini dhe të bëjë drogë të ndaluar të paktën 40 minuta. Përveç kësaj, po ngiste një makinë, kurrë të marrë vetëm dy pilula ilaçe dhimbje.


Gjashte Gabim: shkëmbimi i drogës lëshuar në recetë
Për fat të keq, ndonjëherë njerëzit të nënvlerësojnë rëndësinë e ilaçeve dhe të recetave të këmbimit gazmor me familjen ose miqtë tuaj. Të bësh këtë nuk është e nevojshme, veçanërisht kur është fjala për analgesics. Droga recetë dhe dozen e tyre mjeku të zgjedhura për një pacient të veçantë, shëndeti i tij. Merrni ilaçe mund këshilla vetëm mjekun kur gjeti shkakton dhimbje. Përndryshe mbidozë mund të përjetojnë reaksione alergjike.


Gabim shtatë: nuk konsultohet farmacistët
Lexoni udhëzimet për përgatitjen, të shkruara me shkronja të vogla, nuk është e lehtë. Nëse keni ndonjë pyetje kur të blerë ilaçe duhet të bëni pyetje farmacistin. Kjo do t'ju ndihmojë të zgjidhni mjet i duhur.

Gabim Tetë: ruajtjen e barnave
Një nga shkaqet e zakonshme e drogës paefektshëm është magazinimit të tyre të pahijshme. Lagështia, rrezet e diellit dhe të prishin ajrit ilaçe. Pra, mbani pilula në banjo, në windowsills unpacked pamundur.

Gjithashtu, mos harroni se nuk duhet të skaduar ilaçe. Duke bërë kështu do të shkaktojë produkte serioze prishjen e helmimit. Pllakat janë shpesh shkaku i fëmijëve të helmimit, kështu që ne nuk mund të largohet ose të ruajë ato të kuptueshme për fëmijët.

Gabim nënti, shkelje predha pilula
Droga - një automjete unike të cilat japin trupin ajo ka nevojë substancë. Nëse mënyra në të cilën ata të shkojnë keq, efektin e pritshëm të drogës nuk do të. Shkelte tableta shell ngjyra nuk mund. Dëmtimi në sipërfaqe një shtresë të veçantë mbrojtëse mbron acarim tonë mucous cipë dhe e bën përmbajtjen e mjekësisë për të shpërndarë para kohe. Ne nuk mund të zbulojë dhe tableta, ato përmbajnë substanca mund të vendosen në muret e ezofagut dhe nuk japin veprimet e nevojshme.