Disiplinat antibiotikët në sëmundje të ndryshme


Shumë shpesh trajtimi i sëmundjeve të ndryshme, mjekët preferojnë antibiotikët. Prandaj, për të filluar për të kuptuar kuptimin e fjalës antibiotik. Nëse përkthyer fjalë për fjalë, prefiksin "anti" është përkthyer si " kundër"Dhe "bio", - kjo është jeta. Të jetosh mikroorganizmave të pranishëm në trupin tonë.
Antibiotikët janë të njëjta si e jona dhe natyrën. Disa mikroorganizmave kanë aftësinë për të prodhuar substanca që mbrojnë këto mikroorganizmave të njëjta nga plagët e ndryshme që mund të shkaktojnë mikroorganizmave të tjera. Këto janë substancat dhe antibiotikët.


Në ditët e sotme, si rregull, është e vështirë të imagjinohet trajtimin e sëmundjeve të ndryshme pa antibiotikë - një pjesë integrale e mjekësisë moderne. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se përdorimi i antibiotikëve - është mjaft serioze dhe duhet të dini të gjitha rregullat e futjes së antibiotikëve në sëmundje të ndryshme.

Shkruani antibiotikët duhet të angazhohet vetëm në mjek vetë dhe në çdo rast jo! Por shumë prej nesh nuk e kuptojnë dhe shpesh të blerë në mënyrë të pavarur antibiotikë në barnatore pa u vizituar mjekun, ku ka dëgjuar nga dikush në lidhje me efektivitetin e një droge.

Antibiotikët janë të shquar në spektrin dhe kjo duhet të konsiderohet në destinacionin e tyre.
Antibiotikët Broad-spektrit janë shumë të efektshme për trajtimin e sëmundjes, agjenti nuk është përcaktuar. Por në këtë rast, antibiotik do të vrasin mikrobet dhe paqes, e cila nuk është e mirë. Më tej, një efekt anësor i barnave të tilla - është shfaqja e dysbiosis.
Prandaj, një hyrje më të saktë dhe të butë është konsideruar antibiotikët ngushtë-spektrit, edhe pse trajtim mjekësor për një kompleks të dhënë.

Antibiotikët mund të përdoret si një tabletë, shurup, vaj, kapsula, pika, ampula dhe shishe. Cila mënyrë do të futet antibiotik nuk është aq e rëndësishme - gjëja kryesore që herë ai ishte në vendin e duhur dhe në sasi të nevojshme. Ky është problemi kryesor i antibiotikut.

Me futjen e antibiotikëve, të jenë të vetëdijshëm për efektet e tyre anësore.
Disa prej tyre kanë një efekt të keq në mëlçi, të tjera - në sistemet nervor dhe qarkullimit të gjakut. Për shembull, ky lloj antibiotiku si эrotromytsyn mund të shkaktojë nauze dhe të vjella. Chloramphenicol ka aftësinë për të shkaktuar halucinacione, dhe gentamicin dëmtojë nervore auditory. Dhe kjo nuk është e gjitha pasojat negative që mund të shkaktohen nga antibiotikët.

Disiplinat antibiotikët në sëmundje të ndryshme janë si më poshtë:
- Absolutisht nuk mund të përdorin antibiotikët për infeksionet virale si parandalim, përndryshe efekti do të jetë më keq se të kërkojnë. Kjo është për shkak se kur antibiotikët janë të shkatërruar, jo vetëm disa mikrobet, por edhe do të krijojë të gjitha uyazyka tjerët shumimin.

- Ju nuk mund të angazhohen në vetë - Antibacterial Agjentet administruara duhet vetëm të mjekut.
- Nëse shëndeti është më e mirë, atëherë ndërpritet përdorimi i antibiotikëve nuk është i nevojshëm, sepse vetëm një mjek përcakton kohëzgjatjen e trajtimit.

Antibiotikët për të siguruar sa më shumë efikasitet në sëmundje të ndryshme, është e nevojshme për të zvogëluar mundësinë e efekteve anësore. Prandaj, administrimi i antibiotikëve është shumë e rëndësishme që të ndjekin prezantimin rregullat:
- Vëzhgoni dozen e caktuar dhe kohëzgjatjen e trajtimit

- Doza duhet të plotësojnë peshën e pacientit, gjendja shëndetësore dhe ashpërsia e sëmundjes është i pranishëm. Fort me vlerë shumë të pezullojë ose të zvogëlojë kohëzgjatjen e trajtimit.
- Duhet të marrë antibiotikë me kohë të barabartë. Kjo është e rëndësishme sepse trajtimi duhet të jetë efektive. Nëse për ndonjë arsye, antibiotik në kohën e duhur u humbur, atëherë sa më shpejt të jetë e mundur duhet të pranojnë atë. Por në qoftë se koha duhet të merret pas një antibiotik, ajo nuk mund të dyfishtë dozë.


- Antibiotikët duhet të pini shumë ujë, por jo sode. Është e njohur se vetëm uji është një tretës i mirë dhe vëllimin e saj duhet të jetë të paktën një xhami, për të shmangur dëmtimin e stomakut dhe mukozale saj.
- Duhet të përputhet vakt Mode dhe antibiotikët
- Disa droga janë futur vetëm në një stomak bosh, dhe të tjerët - vetëm vakt që ata janë edhe vsmoktuvalysya në traktin gastrointestinal.
- Është e nevojshme për të gjithë rrjedhën e alkoolit trajtim vidyazykatysya sepse ajo tenton për të zvogëluar efektin e dobishme e antibiotikëve.

- Kundërindikuar kombinohen së bashku me droga të tjera antibiotik nëse ato janë miratuar nga mjeku juaj, sepse disa medikamente mund të ndryshojë vetitë e antibiotikëve.

- Është e rekomanduar për të kufizuar veten nga një numër i madh i të ashtuquajturës diellit apo sunbathing, si përdorimi i antibiotikëve rrit ndjeshmërinë ndaj dritës së diellit dhe kjo mund të shkaktojë djegien nga dielli.
Me futjen e antibiotikëve, mundësisht në dietën tuaj të përfshijë ushqime të pasura me vitamina. Vidyazykatysya e ushqimet pikante dhe të skuqura, të përpiqen për të ngrënë më shumë fruta, perime dhe produktet e qumështit. Në të shkurtër, per trajtimin lëvizë në një dietë kursyer.

Në mënyrë të ngjashme, me futjen e antibiotikëve në sëmundjet e ndryshme, për të mbrojtur të mëlçisë nga efektet e dëmshme të drogës janë të këshilluar që të marrë hepatoprotectors (drogë që mbrojnë mëlçinë) ose probiotics (bakteret e mirë) që do të ruajë florës natyrore zorrëve.

Në përfundim kemi parasysh se antibiotikët nuk duhet të trembet si zjarrit, sepse në ditët e sotme nuk ka asnjë mjet shumë efektiv për të luftuar sëmundje të ndryshme. Por për trajtim ka pasur një rezultat pozitiv dhe nuk shkaktojnë efekte negative, mos harroni futjen e rregullave antibiotikët dhe të ndjekin ato. Por mundësisht të mos sjellë veten e tyre ndaj shtetit, përveç kur antibiotikët janë asgjë nuk mund të të ndihmojë.