Përgatitjen e duhur të infusions dhe decoctions


Infuzione dhe decoctions shpesh përdoren në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, si për përdorim të jashtëm dhe të brendshëm. Megjithatë, jo të gjithë e di se si të gatuaj ato. Por vetëm përgatitja e saktë e infusions dhe decoctions ndihmojë për të mbajtur të gjitha çështje mjekësore dhe për të siguruar efekt maksimal.
Në teknologjinë e gatimit ekstrakte ujore të materialit bimor tre grupe kryesore: infusions, decoctions, mukusit. Për të filluar, ia vlen të kujtohet se secili grup i lëndëve të para bimore janë në proporcione të ndryshme me ujë. Në thelb ky është raporti i saktë i 01:10, në rastet e mëposhtme:


01:30 - zambak, seneha, cianozë, squill, zog malësor, sapun sobachee, Valerian, istoda.
01:20 - Althea.
1: 400 - bimore fuqishëm (thermopsis, luletogëz, etj).
Vetëm të jenë të vetëdijshëm se infusions përgatitur nga bimëve, gjethe dhe lule, dhe decoctions e rrënjëve, rhizomes, leh.

1. mukusit
Kjo është zgjidhje trasha dhe të trashë. Ato përgatiten nga bimë të tilla si alte, lirit, farë ftua, psyllium.
Për të përgatitur Althea të marrë pluhur papërpunuara otseyannoe, derdh ujë të pastruar dhe të lejojë që të qëndrojnë në temperaturën e dhomës për 30 minuta me shkop shpeshta nxitje. Pastaj tendosje përmes një shtresë të dyfishtë të napë në një tas dhe, gjarpërues e lëndëve të para, duke shtuar ujë të vëllimit të dëshiruar.

Mukusit nga fara liri duhet të përgatiten kështu: pije fara liri në ujë të ftohtë, pastaj derdh ujë të ngrohtë, të mbyllur enë dhe ndalues ​​strushyvayte 15 minuta, tendosje përmes një leckë.
Mukusit nga fara e ftua gatuar në një raport prej 1:50 me fara me ujë të ftohtë dhe të shkundur për 5 minuta.
Mukusit nga psyllium përgatitur siç duhet nga nxitje me ujë të vluar për 15 minuta.

2. Infusions
Në varësi të pronat e materialeve bimore janë metoda të ndryshme për përgatitjen e infuzione.

- lëndëve të para e alkaloide. Kjo lloj e lëndës së parë në lidhje thermopsis, Belladonna, myshk, ypekakuana, kininë, brirët, etj Ekstrakte të tilla duhet të përgatiten mbi bazën e një zgjidhje të acidit klorhidrik. Kaloni llogaritjet e përqendrimit në bazë të numrit të alkaloide, sasia e acidit dhe alkaloide duhet të përputhen. Për ta bërë këtë, shikoni përmbajtjen Alkaloid në paketimin e lëndëve të para ose në farmakopesë.
- lëndëve të para nga glycosides zemrës. Kjo lloj e lëndëve të para përfshijnë Digitalis, Adonis, zhovtushnyk, zambak, etj Duhet të marrë ujë me një pH neutral. Së pari, bathed në ujë të papërpunuar duhet të qëndrojë për 15 minuta në një banjë me ujë, pastaj ftohet të paktën 45 minuta.

- papërpunuara me vajra esenciale. Është e materialeve të tilla të para si sanëz, nenexhik, trumzë, kamomil, etj Materiali i parë duhet është 15 minuta në një banjë me ujë, pastaj ftohet për 45 minuta, por anija, e cila është duke përgatitur infuzion duhet të jenë të mbyllura fort, përshkojë zgjidhja është vetëm pas ftohjes.

3. Supë
- lëndëve të para përmbajnë antrahlikozydy. Për materiale të tilla përfshijnë raven, Senna, buckthorn, etj supë dush me ujë të nxehtë për 30 minuta, ftohtë 10 minuta. Ajo duhet të mbahet mend se buckthorn dhe raven filtruar menjëherë pa ftohje, dhe Senna pas ftohje të plotë.

- lëndëve të para përmbajnë saponins. Për materiale të tilla përfshijnë senehy, cianozë, e ëmbël dhe të tjerët. Për të përgatitur sode supë duhet të shtohet në normën e 1 g për 10 g të lëndëve të para. Përgatitja e supë për 30 minuta në një banjë me ujë për 10 minuta, të lejojë të freskët.
- lëndëve të para përmbajnë tanin. Për materiale të tilla përfshijnë leh lisi, Burnet, blueberries, Kastrati dhe të tjerët. Përgatitja teas, si dhe me infuzion në një banjë me ujë për 30 minuta, por me filtruar menjëherë pas largimit nga dush, dhe pastaj të lejohet të ftohtë.


Raste të veçanta
- infuzion ortosyfonu. Të përgatitur në një raport prej 35: 200. Kjo papërpunuara derdh ujë të valë dhe të lejojë që të mbush për 30 minuta, filter.
- klubi-myshk qengji barishte. Të përgatitur në një raport prej 10: 200. Herbs copëtuar zier në ngrohje të ulët për 15 min., Pas ftohjes filtër, shtrydh dhe nxjerrjen mbeturinat sjellë ujë të vëllimit të dëshiruar.
- zierje e lule mashtruese. Të përgatitur në një raport prej 10: 100. Lulet e para të derdh ujë të nxehtë, nxehtë të vluar, pastaj insistojnë 1-2 orë, filtër dhe holluar të vëllimit të dëshiruar.

- supë vovchuha. Të përgatitur në një raport prej 30: 500. Kjo papërpunuara derdh ujë dhe vlim deri sa nuk është gjysma e vëllimit dhe pastaj shtrydh, filtruar dhe rregullohen për vëllimin e dëshiruar.

- infuzion i kërpudhat thupër. Përgatitja në një raport prej 1: 5. Chaga, larë dhe prerë në copa të vogla, vënë në një kavanoz, derdh ujë chaga para-pastruar. Datat chahe qëndrojë 5-7 orë, dhe infuzion rezulton filtruar mund të përdoret menjëherë apo brenda tri ditëve të ardhshme.
- qershi supë fruta. Të përgatitur në një raport prej 1: 200. Lëndët e para janë tokë dhe i hedh ujë të vluar, vlim 20 minuta, filter.

- infuzion e bimëve rigon. Të përgatitur në një raport prej 10: 200. Lëndëve të derdh ujë të zier për 15-20 minuta, filtri.
- hips infuzion. Të përgatitur në një raport prej 20: 400. Frytet janë të grimcuar ose jo, i hedh ujë të vluar, vlim për 10 minuta. Nëse grimcuar fruta, insistojnë 2-3 orë dhe filtruar, nëse jo atëherë 22-24 orë dhe filtruar.