Përgatitja dhe zbatimi i aloe vera në kozmetikë


Pemë Aloe njohur për shumë si një houseplants zakonshëm. Ajo rritet në pothuajse çdo apartament, por shumë njerëz nuk e dinë se sa i dobishëm vetitë e kësaj bime të rëndomtë në kërkim. Lë Përbërja aloe përfshin shumë vitamina, enzime, glycosides, të paqëndrueshme, bitum dhe elemente të ndryshme gjurmë. Përgatitja dhe zbatimi i aloe vera në kozmetikë është përhapur, droga veçanërisht me vlerë të blerë në bazë lëng biostymulovanoho nga gjethet e saj.
Gatim biostymulovanoho lëng aloe


Për të marrë byostymulyrovannыy lëng nga aloe duhet pije prerë të freskëta aloe gjethet dhe vënien e tyre në të ftohtë, vend të errët. Lënë atë për 10-12 ditë. Në këtë shtet lë aloe prodhojë substanca unike. Këto substanca janë të stimuluesve dhe rivendosur veprimtarinë biologjike të qelizave të vdekur. Bërë nga gjethet e aloe lëng stimulon aktivitetin e trupit të njeriut, rivendosjen e funksionin e tij dhe metabolizmin. Zbatimi i lëng nga gjethet e aloe në cosmetology, promovon rigjenerim, rritjen dhe rinovimin e qelizave. Ajo gjithashtu tonet, zbut dhe freskon lëkurën, pavarësisht nga lloji i saj. Lëkurë të pastër rubbed lëng aloe dy herë në ditë - në mëngjes dhe para gjumit. Kjo procedurë mund të bëhet duke përdorur shtupë zhytur në lëng byostymulyrovannom aloe apo një pjesë të vogël të Aloe fletë, prerë në gjysmë. Për trajtimin e humbjes së flokëve, ajo është e rekomanduar byostymulyrovannыy lëng fshij aloe, çdo ditë në rrënjët e flokëve. Kursi i trajtimit të kryhet për 2 muaj.


Përgatitja e lëng të konservuar aloe
Përgatitur byostymulyrovannыe lë aloe, imët pres dhe shtrydh lëng prej tyre. Në 400 ml lëng të shtoni 100 ml të alkoolit të pastër. Llokoçis mirë dhe vendoseni në një shishe të mbyllur fort prej qelqi të errët. Dyqan konservuar lëng aloe në 2 vjet në një vend të freskët. Aplikoni këtë lëng në cosmetology, për të fshirë të lëkurës me një përmbajtje yndyrë të lartë, zmadhuar poret dhe skuqje të lëkurës puçrra fytyre.

Përgatitja maskë për plakje, lëkurë të thatë
Përdorimi i këtij maskë është bërë në disa faza

1. Përgatitja lëng nga aloe byostymulyrovannыy (1 lugë), shtoni vaj ulliri ose luledielli (1 lugë) dhe krem ​​ushqyes (1 lugë çaji). Llokoçis përzierje mirë.
2. pastruar fytyrën dhe qafën, të aplikojnë një kompresë të garzë zhytur në horyachevatoy ujë 5-7 minuta. Hiq lagësht dhe compress lëkurën tuaj të thatë me një peshqir. Menjëherë pas kësaj aplikojnë fërkoni maskë gatuar ushqyes. Pas 15 minutash, hiqni maskë me napkins ose tampona.
3. Përgatitja e një maskë e proteinave - proteinave të hedh në tokë të ftohtë dhe një çerek lugë çaji kripë. Aplikoni në fytyrë dhe për të mbajtur për 5-10 minuta. Infuzion lagur tampon i urtë ose Wort Shën Gjonit dhe kujdes fshij maskë fytyrën. Wash ishin infuzion. Kjo maskë është shumë e dobishme për rivendosjen e elasticitetit të lëkurës dhe për të hequr rrudhat.


Marrja locion për lëkurë të thatë
Merrni 100 gram të pastër aloe lë biostymulovanyoho prerë të përgatitur dhe të mëdha. Këto gjethe Hidh një litër ujë të ftohtë. Insistojnë për 2 orë. Pastaj ngrohjes rreth ngrohjes ulët për 5-7 minuta, pa lënë vlim. Këmbëngulin të ftohtë dhe filtri. Shitore locion përgatitur në një vend të ftohtë, një anije prej qelqi të errët. Ky locion rubbed, i venitur dhe fytyra e dehidratuar dhe qafë. Ai përdoret për të compress - ata imponojnë në 3 herë në javë për 10-15 minuta. Pas heqjes compress, aplikoni një krem ​​ushqyes për fytyrën dhe qafën.


Gatim me vezë maskë të bardhë dhe aloe
Merrni një vezë të freskët dhe të ndarë bardhë nga verdhë veze. Proteina ftohtë hedh poshtë shkumë, shtoni në të 1 lugë biostymulovanoho lëng aloe dhe 12 lugë lëng limoni. Të gjitha butësisht llokoçis dhe të vënë në fytyrë të pastër për 10-15 minuta. Pastaj pije me ujë të ftohtë dhe të aplikojnë moisturizer. Përdorimi i maskave në cosmetology rekomandohet vetëm për të lëkurës me vaj.

Krem gatim "Kleopatra"
Merrni tharë me kujdes dhe aloe grimcuar (5 g), shtoni ujë të pastër (45 ml), u rrit me ujë (20 ml) mjaltë (1 lugë). Përzierje rezultuar butë për përzierje, duke shmangur shfaqjen e gunga. Pastaj të vënë në një banjë me ujë, ngadalë shtoni 100 g proshutë të freskëta. Vendi mori krem ​​në një enë të vogël dhe vendin në një vend të freskët. Përdorni 1 në ditë, duke vënë në lëkurën e qafës dhe fytyrës.


Juicing aloe për trajtimin e seborrhea me vaj
Përgatitja lëng biostymulovanyh nga gjethet e aloe. 50 ml lëng të përzier me 25 ml vodka. Aplikoni për fërkim në lëkurë e kokës, gjatë 3 muajve, 1 në çdo 2 ditë.

Përgatitja do të thotë humbjen e flokëve
Përgatitja lëng aloe (1 lugë) e lë biostymulovanyh. Shto lëng i hudhër (1 lugë) dhe mjaltë nuk ëmbëlsuar (1 tbsp) dhe përzierje tërësisht. Translate Përzierje enë të mbyllur fort dhe vendin në një vend të freskët. Për 30 minuta para shampooing, të marrë një lugë gjelle e kësaj përzierje dhe përzierje me një vezë e verdhë veze. Kjo fshij masive në rrënjët e flokëve, të mbyllur katin e lartë me polietileni dhe polietileni - një peshqir apo shami. Pas 20-30 minuta, lani flokët tuaj tërësisht. Pastaj merr verdhë veze veze, fshij në rrënjët e flokëve dhe del me të larë me ujë pas pak minutash. Bëni këtë procedurë të paktën 5-6 herë para çdo kokë larë.


Marrja maska ​​për trajtim fytyre
Dele napë në 2-3 shtresa dhe të bëjë atë një fytyrës. Liberally njomet atë biostymulovanoho lëng aloe. Aplikoni maskë në fytyrë pastruar më parë, maskë lartë mbulesë me pambuk steril. Mbani maskë në fytyrën tuaj për gjysmë ore. Kjo maskë është përdorur për të trajtuar aknet. Kjo procedurë është kryer në ditë për 10 ditë, atëherë - një herë në 2 ditë, pastaj - dy herë në 7 ditë. Vetëm 30 Procedurat e kryera për kursin e plotë të trajtimit.