Mjete të thjeshta për të rivendosur shqisën e të nuhaturit


Fenomen shpesh shumë të pakëndshme - humbja e të nuhaturit. Paaftësia për të dalluar mes odors - një ftohjet pasojë e transferuara, pas së cilës një kohë të gjatë nuk është trajtuar rinitit. Mukoza e hundës sinuseve shtohet për shkak të faktit se ka sekrecione të bollshme përzgjedhjes që shpesh shoqëron rinitit, sinuzit, SARS. Arsye të tjera pse ndjenja e erë mund të humbur - një lëndim në kokë, dëmtime mekanike në mur ndarës hundës (thyerje të saj, shtrembërim), formimi i polyps në sinuseve të hundës, pirja e duhanit, inhalimi i substancave toksike dhe kimike, formimin e tumoreve.


Humbja më pak i zakonshme kongjenitale e erë, e cila është praktikisht e pamundur për të trajtuar. Mjekët dallojmë dy lloje të shkeljeve të odors divergjenca: hyposmyya dhe mungesë e nuhatjes. Kur era hyposmyy dobësuar përkohësisht ose me ndërprerje, kurse personi mungesë e nuhatjes pushon për të dalluar çdo shije. Ka edhe kakosmyyu ku perceptimi i gabuar i flavors (zakonisht tregon formimin e tumorit).
Në mjekësinë popullore, do të thotë të përhapura përballueshme dhe të lehtë për të rivendosur shqisën e të nuhaturit.
Së bashku me të marrë ilaçe që mjeku do të përshkruajnë, mjetet juridike popullore plotësojnë trajtim dhe shpejt do të kthehet në jetën normale.

Një ushtrim i dobishëm për të rivendosur shqisën e të nuhaturit është efekti vijim: hundë duhet të shtrihet dhe pastaj relaksoheni, pas mbajtjes së një shteti theksoi paktën 50-60 sekonda. Përsëriteni ushtrimin duhet të paktën gjatë javës.

Dhe për të rivendosur shqisën e të nuhaturit, dhe rekomandohet për trajtimin e ujit të ftohtë kripur shtyer hundë. Për ta bërë këtë, të marrë 250 ml ujë të ngrohtë për të shpërndarë atë në një majë e kripë (majë), llokoçis mirë. Mbyllja e një flegër me gishtin tuaj, flegër e dytë në përpjekje për të tërhequr ujin në mënyrë që të arritur të njëjtin fyt. Tërheq ujin ngadalë, me kujdes. Kjo procedurë është e përshtatshme edhe për fëmijët me ftohjet. Për këto procedura, ju mund të përdorni mjete të tjera të thjeshta - detit ose ujë, i holluar me kripë dhe jod. Për filxhan të ngrohtë ujë 1 lugë nevojë kripë dhe 8-9 pika jod.

Për të rivendosur shqisën e të nuhaturit në shtëpi mund të jetë bërë për një procedurë të tillë, vlim një filxhan tanke me ujë llak, pour 1 tbsp lëng limoni, shtoni 1-2 pika vaj esencial e livando ose nenexhik. Mbi përbërjen e marra duhet të marr frymë thellë, alternuar duke mbuluar çdo flegër në ana e tij. Të dëshirueshme për të rimarrë të paktën 10 procedura.

Well shërohet erë dhe forcon sistemin imunitar ose lëng limoni e Cyclamen. Ata mund vetëm butësisht të tërheqë sinus hundës.
Ju mund të varros hundën në vaj mente (3-4 pika) me këtë vajra lubrifikues dhe kryhet jashtë, dhe uiski.

Një veprim i shkëlqyer kurative ka Propolisi dhe mjete të thjeshta të bëra prej saj. Ajo do të marrë 1 lugë Propolisi, 3 lugë dhe 3 lugë perime gjalpë (i shkrirë më parë). Të gjitha komponentët përzierje mirë për të marrë një masë homogjene. Ajo mbarsur garzë ose pambuku swabs. Këto swabs duhet të vë hunda, duke lënë 15-20 minuta. Kjo procedurë duhet të kryhet 2 herë në ditë - në mëngjes dhe para gjumit.

Rivendosur shpejt ndjenjën e erë ndihmon lëng bërë nga gjethet e panxhar (100 g) dhe 1 lugë mjaltë.

Në një tigan të nxehtë Hidh një spoonfuls disa kanë nevojë për uthull. Kur do procesi i avullimit, çiftet duhet të marrë frymë butësisht. Me këtë procedurë, është e rëndësishme për të mbrojtur sytë tuaj nga rënies Park uthull.
Që herbs mund të bëjë një pluhur që ndihmon për të rivendosur shqisën e të nuhaturit. Merrni nenexhik, zambakut të luginës, trumzë, borzilok, kamomil. Ju mund dhe duhet të marrë lule dhe gjethe të bimëve. Herbs janë tharë mirë, grimcuar në pluhur, e cila është e nevojshme për të nxjerrë pastaj hunda. Nga kjo ilaç bimor mund të jenë të përgatitur për shtëpinë mbytje. Herbs duhet të merren në proporcione të barabarta, i përgjithshëm - 2 tbsp Hidh dy gota me ujë të valë, të lënë për të ziej për 10 minuta. Pastaj mjet rezulton hiqni nga të nxehtit, frymë mbi një tigan 15-20 minuta. Përsëriteni për një javë.


Është e dobishme për rivendosjen e përdorimit të humbur ose të dobësuar erë lëng të freskët të celandine. Në çdo vrimë hunde duhet të dalë një rënie me 3 herë çdo minutë. Në të njëjtin efekt terapeutik ka lëng lakër. Për instalacioni hundës mund të përdoren dhe hudhër. Lëng nga hudhër të freskët është e holluar me ujë të ngrohtë në një raport prej 1:20. Nëse përdoret për këtë procedurë lëng qepë, ajo është holluar me ujë në një raport prej 1:50. Për të rritur efektin në mungesë të alergji e rekomanduar për të shtuar disa pika mjaltë.

Për forcimin e përgjithshëm të sistemit imunitar dhe trajtimin e ftohtë të përbashkët është e dobishme për të marrë qumësht të urtë shtuar (1 filxhan qumësht 1 lugë gjelle urtë).
Në shtëpi, ju mund të kryejë një procedurë të tillë mjekësore. Në ujë të nxehtë (37 deri ne 42 grade) duhet të mbajë duart për 10 minuta. Si ftohja e ujit të nxehtë shtuar. Kjo ju lejon të shpejt të lehtësuar rinitit ngrohje dhe eventualisht rivendosur shqisën e të nuhaturit.

Resume receptorët ndihmojë ndezjes zakonshëm të naftës, e cila mund të organizohet në dhomat dhe përfshijnë ditën dhe natën. Vajra esenciale zhduket vdyhayutsya mirë, dhe të arrihet shpejt efekt terapeutik. Duke përdorur vajra esenciale mund të bëni masazh të lehta hundë, mbrapa, armëve dhe këmbët. Vajrat kanë prona zhytur shpejt në lëkurë dhe pastaj depërtojnë në gjak. Kjo ndodh efekt tonik, ndërsa masazhet hunda kthehet ndikim direkt në zonën e prekur. Massages mund të bëjnë çdo ditë, duke zgjedhur vaj diçka thelbësore, për të cilat ju nuk keni një reaksion alergjik.