Recipes mjete popullore pisha


Rrëshirë, halat e pishave dhe pisha buds e pranverës pazgjidhur të përdorura për qëllime terapeutike. Ato përmbajnë niseshte, rrëshirë, vaj esencial, carotene, vitamina C, B12 K, P dhe taninet. Përgatitjet pisha kanë efekt choleretic, diuretik, anti-inflamator dhe analgjezik. Pishave buds janë pjesë e diuretik gjirit dhe tarifat. Kur pneumoni, bronkit, cholelithiasis dhe urolithiasis brenda marrë një zierje, tretësirë ​​dhe infuzion i buds pishe. Ne ofrojmë receta të konsiderojë mjetet juridike popullore të pishave.


Kone polen pisha.
Vazhdo jetën e njeriut dhe për të parandaluar plakjen e parakohshme ndihmon të thata pishe polen verdhë të kone lulëzuar, merret tri herë në ditë për 1 gram.

Hala.
Degët e pishave janë të përshtatshme për përgatitjen e vitaminë infusions, si ato të përmbajnë një shumë të acidit Askorbik. Për këtë pishe hala janë korrur zakonisht nga twigs të rinj, duke arritur një trashësi prej jo më shumë se 4 cm. Hala aksioneve korrur në periudhën e zyyazykay. Keep it duhet të jetë jo më shumë se 3 muaj. Hala duhet të shpëlarë tërësisht me ujë të ftohtë dhe të ziera grirë me gërshërë.


Receta tradicionale infuzion halore:
Katër gota të papërpunuara gatuar derdh në një tigan smalt dhe derdh tre gota ftohtë, acidifikuara pak me uthull dhe ujë. Atëherë enët duhet të mbulojë dhe të lënë në një vend të errët për tri ditë, herë pas here lëkundje saj. Atëherë pini duhet tendosje dhe pini një gjysmë gotë në ditë. Saved infuzion gati në një vend të ftohtë të errët jo më shumë se 12 orë. Për të përmirësuar shijen, shtoni pak mjaltë ose sheqer.

Halore vitaminë infuzion:

Vitaminë përhapur infuzion ('20 hala në një gotë me ujë), e cila është e rekomanduar për të marrë tre herë në ditë për 2 lugë

Ekstrakt Pisha:
Për forcimin e banja përdoret ekstrakt pishe marrë hala e tyre. Ajo përmbante një përzierje antyastmatycheskoy Traskova vlen edhe për djegie makarona, sëmundjet e lëkurës (hlorofyllvytamynnaya).

Buds pishe.
Një tjetër produkt i madh që na jep pisha është veshkave. Ato përmbajnë sasi të lartë të vajrave thelbësore, kripëra minerale, resins, taninet, vitamina C dhe K. Në mjekësinë veshkat zierje përdorur gjerësisht si një dezinfektues dhe expectorant.

Mjekësisë tradicionale rekomandon zierje e buds pisha në hidropizi, bronkit kronik, skuqjen e vjetëruara, reumatizma. Për mbytje duke përdorur palë zierje me ujë të buds pisha. Ndonjëherë alkoolat veshkave është mjet TB.
Mblidhni buds pishe në pranverë, kur ata fillojnë të rriten, që është bymehet - në këtë periudhë janë më rrëshinor dhe aromatychnы. Më vonë veshkat nuk janë më të përshtatshme. Me një të prerë thikë tërësi duhet të jetë "kurora" me rrjedhin rreth 3 cm. Gati të përbëhet nga materiale të thata parë ka pjesë të caktuara që përmbajnë rreth gjashtë shoots, pjesë të ndërlidhur të rrjedhin. Dal më i madh qendror (1-4 cm). Buds Jashtë janë ngjyrë rozë-kafe, i mbuluar me luspa fringed rregulluar spirally dhe ngjitur së bashku me rrëshirë. Shije është veshkat pak e hidhur, erë - rrëshinor.


Në pjesën e përparme të kokës nevralgji aplikoni krem, e cila përfshin një nga terpentinë dy pjesë dhe vazelinë. Ajo rubbed në pika të lënduar.

Një zierje e buds pishe:
Në rastin e traktin e sipërm respirator përdorur me sukses një zierje e buds pishe. Këtu është receta e përgatitjes së saj: të '10 tharë vlim veshkave në 250 ml ujë për gjysmë ore, tendosje dhe për të sjellë në vëllimin e parë me ujë të zier. Merrni një zierje 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle Në mënyrë të ngjashme, do të përgatisë dhe të përdorin pyelonephritis supë, ascites, cystitis dhe sëmundjeve të tjera të traktit urogjenital dhe veshkat.


Një zierje e buds pisha qumështit:
Ky ilaç popullore rekomanduar për të marrë gllënjka ftohjet, kollitet, bronkit, pneumoni dhe bronkoektazise. Për këtë qëllim, 50 g të veshkave të thata duhet të zier në gjysmë litër qumësht, rreth 20 minuta, pastaj tendosje.

Receta tradicionale Zierje e buds pishe për shpëlarje dhe mbytje:
Në rastet e sëmundjeve respiratore akute për shpëlarje dhe përdorimi inhalimi pas supë veshkave: vlim '20 veshkave në 250 ml ujë rreth 20 minuta, le të qëndrojë për një orë dhe tendosje. Kur grykët dhe dhimbje të fytit, '20 tharë vlim veshkave për gjysmë ore në 250 ml ujë, tendosje dhe për të sjellë të vëllimit të ujit fillestar valë.


Supë me buds pishe mjaltë:
Në grykët kronike dhe dhimbje të fytit mjet shumë efektiv kombëtare mëposhtme recetë: 100 g tharë buds derdh 25 litra ujë dhe vlim për aq kohë sa vëllimi i lëngshme ka avulluar në gjysmë litër. Pastaj supë duhet të thahet, shtoni 250 g sheqer, pas një qetësoheni -. 250 g mjaltë. Pini tani zierje para ngrënies 3 herë në ditë për 3 lugë Kjo pije zierje me dhimbje të nervit shiatik, kyçeve reumatizmi - tri herë në ditë për një filxhan të tretë. Fasha zierje e buds pisha përdoren për dhimbje në nyje.


Çaj me buds pishe:
Çaj '10 buds ujë të zier. Merrni 3 herë në ditë për 2 lugë

Contraindication
Preparatet e bazuara në pishe brenda nuk rekomandohet për gratë shtatzëna dhe gratë lactating. Në mënyrë të ngjashme, përdorimi i tyre nuk është e rekomanduar për fëmijët dhe njerëzit mbi pesëdhjetë vjet që këto barna i përkasin një grupi që përfaqëson një rrezik. Mos përdorni pishe drogë dëshirueshme për një kohë të gjatë.

Viteve të gjata të shëndetit të mirë!