Bimët që përdoren në sëmundjet e frymëmarrjes


Bimët medicinale gjithnjë fituar një vend në trajtimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes. Në qoftë se 20 vjet më parë që do të trajtohen me kujdes, ajo është e përfshirë në trajtimin e tyre në një nivel me antibiotikë dhe ilaçe anti-inflamatore. Bimët e përdorur për sëmundjet respiratore kanë anti-inflamator, veti expectorant. Në shumicën e rasteve, ata japin një rezultat pozitiv. Aplikoni ata në tracheitis, bronkit dhe pneumoni mushkëritë.
Ky artikull do të jetë e shënuar bimët medicinale që përdoren zakonisht në sëmundjet e frymëmarrjes. Buy it në barnatore përgatiten në pranverë dhe verë. Mësoni veten për faktin se ata janë gjithmonë në fingertips tuaj.Bimët që përdoren në sëmundjet e frymëmarrjes
Më shpesh këto bimë: moçal kënetë, pikturë gjineshtër, Symphytum officinale, violet trengjyrësh, trumzë, nëna dhe njerka.

Ledum Marsh
BAGNO - shkurre me gjelbërim të përjetshëm, me erë të fortë oduryayuschym. Ajo lule në maj dhe qershor, në rritje në bogs në stenda sphagnum pishe. Nga drogës për të përdorur shoots me lule, gjethe një më pak. Gjethet janë përdorur vetëm apikal, si më të ulët përmbajnë vaj esencial që ka erë oduryayuschym dhe shkakton dhimbje koke të rënda. Përbërja e bimëve është ledol, helm i fortë që ndikon në sistemin nervor.

Në mjekësi, infuzion e bimëve përdoret si një expectorant në bronkit si kolit spastik, jashtë për të trajtuar bruises, plagë dhe gjakderdhje.
Në mjekësinë popullore, moçal me ujë zierje kënetë marrë për kollitet, kollës së mirë, bronkit, ftohjet, tuberkulozi pulmonar, dhimbje koke, sëmundje të zemrës, diarre, reumatizma.
1 tbsp bari të thatë derdh një gotë me ujë të vluar dhe infused për gjysmë ore, pastaj filtruar. Prano infuzion mbi 2-3 lugë 3 herë në ditë.


Pikturë Drik
Shkurre me lule të ndritshme të verdhë, të gjetura në pyjet me pisha, skajet e pyjeve. bimë të përdorura në tiroide, mëlçisë, bronkit, tuberkulozi, pleurit.
Në mjekësinë popullore, gjineshtër bojë e përdorur në astma dhe sëmundje të veshkave guri.
Bimë është e kundërindikuar gjatë shtatzënisë.
1 tbsp herbs brewed filxhan me ujë të valë dhe të insistojnë 1 orë. Filter dhe për të marrë 1/4 filxhan 2-3 herë në ditë.

Symphytum officinale

Bimë medicinale me lule e bukur ngjyrë vjollcë lule në maj-korrik. Ajo rritet në brigjet e lumit, livadhet me lagështi. Bimë ka aktivitet anti-tumor.
Përdorni Comfrey për të trajtuar fraktura tuberkulozi, reumatizmi, dhimbje dhëmbi, hemorroide, kockave. Kur bronkit - si një expectorant.
2-3 lugë rrënjë derdh një gotë me ujë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier 3-5 minuta, pastaj të filtruar dhe të marrë 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë.

Violet trengjyrësh
Violet trengjyrësh lulëzim gjatë gjithë verës në mjekësinë popullore rrjedh, gjethe dhe lule. Ju mund të takosh kudo, përgjatë rrugëve, fushat, livadhet dhe lawns.

Në mjekësi përdoret në bronkit si një expectorant dhe tuberkulozit të mushkërive dhe të lëkurës, diatez, ekzemë, gjakderdhje të ndryshme.
1 tbsp herbs pour 250ml ujë, 1 orë, filtër të ziera. Merrni 15 ml 3-4 herë në ditë.

Trumzë
Shkurre e ëmbël me lule të vogla trëndafili, rritet në shpatet, kodrave, në rrugë, në fusha, pyje pishe.
Apliko për bronkit si një expectorant, radiculitis - si një mjet anastezik.
Në mjekësinë popullore, trumzë është përdorur në ulcerat gastrike, gulçim, sëmundje të zemrës, anemi, edemë, tumoret, reumatizmi.

1 tbsp herbs ujë të zier dhe të insistojnë brenda një ore. Pastaj të filtruar dhe për të marrë 1 tbsp 5-6 herë në ditë.

Foalfoot
Bimë shumëvjeçare, nga njëra anë e cila ngrohur blooms të tjera të ftohtë lule të verdhë.
Përdorni nënën dhe kollë njerka, tuberkulozi, epilepsi, sëmundje e grave, Roger, skrofull.
2 tbsp lë nënën dhe njerka derdh një gotë me ujë të valë dhe të insistojnë 30 minuta, filtër. Merrni 1/2 filxhan, duke shtuar 1 lugë mjaltë çdo 2-3 orë.