Bimët për forcimin e sistemit imunitar


Mjekësisë tradicionale e di se bari ka shumë prona të kujdesit shëndetësor, të cilat janë nganjëherë një urdhër të magnitudë më efikase drogave sintetike. Kjo përfshin bimë që mund të forcojnë në mënyrë të konsiderueshme sistemin tonë imunitar. Një sistem të fortë imunitar gjithmonë do të ndihmojë në tejkalimin e infeksioneve më të rrezikshme. Cilat janë bimët për të rritur sistemin imunitar?
Për shembull, kur sistemi nervor i dërgon një sinjal të "stresit" menjëherë gjëndra veshkave fshehtë numër të madh të hormoneve të cilat në masë të madhe shtypin sistemin imunitar. Si rezultat i mbrojtjes dobësuar dhe patogjen më të lehtë të depërtojnë në trup. Në kushte të tilla mund të zgjoheni mikrobet fjetura dhe të zhvillojnë, të tilla si grykët, pezmatim i fytit. Ata mund, por kjo nuk do të ndodhë në qoftë se ju të filloni të merrni immunomodulators bimor kohë.Dhe për të marrë zakone të këqija (pirja e duhanit, alkoolit) që lejojnë veten. Në të paktën pjesërisht të neutralizuar veprimin e helmet, kërkohet tendosje të madhe sistemin imunitar. Në këtë rast, ju mund të ndihmoni trupin në dy mënyra: vidyazykatysya zakone të këqija dhe për të marrë immunomodulators rregullta natyrale mjekun caktuar. Në dridhura ulur ndjeshëm rezistencën e saj për të mikrobeve që jetojnë, për shembull, në nasopharynx. Nga atje, ata shumë lehtë të depërtojnë Mukoza dhe të shkaktojë infeksione respiratore akute (ARI). Megjithatë, njerëzit të cilët shpesh zastudzhuyutsya, për shkak të imunitetit të dobësuar gradualisht, por në mënyrë të qëndrueshme duke marrë rezistencë keq ndaj baktereve dhe viruseve të tjera. Si rezultat i kësaj, në qoftë se ju nuk e përdorni immunomodulators bimor, mbrojtëse janë dobësuar në mënyrë që të ketë pereduyazyka sëmundjet më të vështira dhe të rrezikshme.


Para së gjithash, duhet të quhet Echinacea purple. Ajo ka efekte të fuqishme immunomodulatory. Ajo ka medikamente aksident (p.sh. immunal) bazuar në fabrikë është përdorur në të ndryshme të mungesës së imunitetit X, veçanërisht nëse ata janë të lidhur me parandalimin ose trajtimin e infeksioneve të sistemit të frymëmarrjes dhe të rrugëve urinare. Sigurisht, jo vetëm barishte Echinacea mund të rrisë dhe të forcojë mbrojtjen e trupit. Në të njëjtën radhë janë xhensen dhe magnolia kineze hardhi, stonecrop vjollcë dhe horsetail, xhensen siberian dhe murriz, luleradhiqe dhe u rrit, carangth, Wort Shën Gjonit dhe drithëra. Dhe mustaqe artë dhe kamomil, gjethe delli dhe aloe, nënën dhe njerka dhe e ëmbël, hithër dhe kopetë.


Features mjekësisë natyrore
Ata janë të pakta. Kryesisht, immunomodulators bimore veprojnë në trup të butë dhe të qetë, që është mënyra më e natyrshme dhe fiziologjike. Së dyti, ata praktikisht nuk shkaktojnë reagime negative. Dhe më e rëndësishmja - të japë efekte gjithëpërfshirëse terapeutike në trup, ndërsa të gjitha drogat sintetike apo të forcuar sistemin imunitar ose dobësojë atë. Gjithashtu kanë shumë contraindications për të përdorur. Varet shëndetin. Zakonisht, mjeku përshkruan immunomodulators bimor për pacientët me mënyrë jetese i ulur (në rezultat është mungesa e çrregullimeve muskulare dhe qarkullimit të gjakut, e cila është shumë e rrezikshme), lodhje nga lodhja kronike, trauma mekanike, operacioni pas një sëmundjeje të rëndë, kronike, një fizik ligështuese stresi, dietë të varfër, ose mungesa e gjumit të përhershëm. Në rrethana të tilla, sistemi imunitar nuk mund të përballen me mikrobet sulm, janë të bimëve dhe të vijnë në shpëtim, ënjtje në radhët e «mbrojtëse Guardsmen" që të na lejojë të shpejt të merrni më të fortë, të shërohen.


Merrni 1 tbsp gjethe copëtuar, rrjedh dhe lule e Echinacea, pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 15 minuta në një banjë me ujë, e ftohtë dhe tendosje: Pi 05 gota tri herë në ditë para ushqimit për 6 javë. Pastaj 2 muaj pushim dhe ri-trajtimit Sigurisht, forcon sistemin imunitar. Mix 1 filxhan lëng mishi Hypericum 1: 2 tsp herbs në 1 filxhan me ujë të valë me 1 filxhan lëng mishi mustaqeve artë (1 lë grimcuar në 1 filxhan ujë të valë). Merrni një forcim ton do të thotë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.


Për të forcuar sistemin imunitar, mjekësisë tradicionale shpesh rekomandon përdorimin e stonecrop purpurtë: zhardhokët 1-2h pluhur bërë atë të 1 herë në ditë me ujë ose çaj. Ajo ndihmon trupin të forcave mbrojtëse pluhur farmaci ose tretësirë ​​e Eleutherococcus dhe Schisandra fara e fruta të tretësirë ​​kineze. Dhe më të mirë të alternativ marrë këto bimë medicinale 5. Merrni secili prej tyre për një javë.

Hips 10g, prokypevsheho 3-4 minuta, kullimin dhe përzierje me çaj të nxehtë. Shtoni sheqer dhe mjaltë. Pini supë të ftohtë. Merrni Murriz dhe trëndafil i egër (2 pjesë), frutat e butë (1 pjesë), çaji jeshil (unë pjesë). Brew në shkallën prej 1 lugë mix 2 gota ujë të vluar, të lënë për 30 minuta. Për të pirë me mjaltë ose bllokim.


1 lugë çaji horsetail krijoj 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 1 orë, tendosje dhe pije gjatë gjithë ditës. 2 tbsp kafshët bari i thatë hedh 2 gota ujë të vluar, të lënë për 1 orë, ikjen. Kjo dozë ditore për marrjen e mjekësisë natyrore brenda.

Drithëra të dobishme
Më të përballueshme në të ftohtë jashtë sezonit do të thotë për të rritur imunitetin - një embrion të drithërave (grurë, thekër). Drithi larë, përhapur midis dy shtresave të pëlhurë pambuku ngjyhet në ujë të ngrohtë dhe lënë dy ditë në një temperaturë prej 20-24 ° C deri proklovuvannya. Pjesa e sipërme e indeve lagur periodikisht. Ushqimi lakër për mëngjes 50-100 gram në ditë për 30 ditë. Në këtë rast, mbrojtjen e trupit nga kërcënimet virale apo mikrobike siguroi. 20 g të frutave grimcuar e magnolia kineze hardhisë pour 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë për 6 orë. Tendosje dhe për të marrë 1 tbsp 4 herë në ditë si një imunomodulator fuqishme.