Bimeve anti-inflamator conifers


Conifers kudo rreth nesh, në qytetet shpesh ato mund të gjenden në parqe dhe parqet pyjore. Nëse makinë në vend, atëherë ju merrni një pyll pishe mjaft. Conifers kohët e fundit dhe mbjellë pranë shtëpisë, sepse në kohët e lashta njerëzit tha se era e hala pishe banishes shpirtërat e këqij dhe u jep të jetojnë në këtë forcë ndërtimin dhe shëndetin. Le të kujtojmë të gjithë festë e preferuar e Vitit të Ri, nuk është as e mundur të imagjinohet pa një pemë e Krishtlindjeve. Erë aromatik e hala pishe të shpërndara rreth shtëpisë dhe në këtë pikë shpirti bëhet e lehtë dhe të relaksuar. Por jo të gjithë njerëzit e dinë se conifers janë pronat medicinale të vërtetë kurative, ata me të vërtetë të pastruar ajrin, por jo nga e keqja, por nga bakteret e ndryshme. Conifers anti-inflamator bimeve mund të gjenden në të gjithë Rusia, Ukraina dhe Bjellorusia. Më e zakonshme e këtyre janë pishë, bredh, bredhi dhe Siberian Thuja occidentalis. Nëse ju shkoni në fundjavë për qytetin, ju lutemi të përfitojnë këto bimë anti. Dhe lexuar këtë artikull, ju do të mësojnë për çdo sëmundje ose përdorime të tjera bimore.


Bimeve anti-inflamator conifers
Sekuojë gjigande
Lartë, ndonjëherë duke arritur deri në pemë 30 m me gjelbërim të përjetshëm. Degët e kësaj bime janë të mbuluara në të dy anët nga dy hala të gjata dhe të mprehtë. Shumica pisha mund të gjenden në tokat ranore. Në mjekësi është përdorur në pothuajse të gjitha pjesët e bimës, buds dhe fidaneve të buta janë korrur në fund të dimrit - pranverën e hershme, por hala mund të korrjes gjithë vitit, ajo nuk humb cilësitë e saj anti-inflamator.

Pisha është përdorur gjerësisht në sëmundje të tilla si rinitit, bronkit, fyt i lënduar dhe grykët, infeksionit akut të frymëmarrjes. Përdorni pisha si lëngjet e mishit, pije dhe mbytje. Sidomos shëruese supë vjen nga buds të rinj, e cila është përgatitur me 1 tbsp para pour 1 filxhan ujë të valë. Supë të qëndrojë në një banjë me avull për gjysmë ore, pastaj ftohur dhe filtruar. Merrni këtë ilaç nga 12-1 / 3 filxhan 3 herë në ditë, pas ngrënies.


Pisha Kundërindikuar në shtatzëni, hepatit kronik dhe glomerulonefriti.

Bredh
Bredh - gjelbërim të përjetshëm Halor gjeth dhe kone të mëdha varur. Ajo rritet kudo, pavarësisht nga klima. Shërimi është shoots dhe buds të rinj, dhe kone. Korrja e parë në maj, e fundit - verë në mes të vonë.

Bredh ka veti anti-inflamator dhe është përdorur për të gjitha sëmundjet e frymëmarrjes: angina, faringjit, laringjit, bajame, rinitit, sinusit, bronkit, pneumoni dhe astmë. Për trajtimin e bredh përgatitur për të marrë në broths dhe pije. 1 tbsp buds grimcuar pour 1 filxhan ujë të valë dhe të insistojnë për 1 orë, pastaj të filtruar dhe të marrë 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë.


Kundërindikimet për përdorim përfshijnë hahet sëmundje të tilla si nefrit dhe nephrosis, gastrit dhe ulcera peptike.

Siberian Bredhi
Lartë pemë halore me gjelbërim të përjetshëm me hollë, degët venitje. Ajo ka një kone të mëdha. Ndonjëherë bredhi në rajonet e butë. Për buds përdorimit trajtim, hala pishe, twigs dhe leh, të cilat janë mbledhur gjatë gjithë vitit.

Kjo barishte ka anti-inflamator, analgjezik, antimikrobial dhe vetitë tonik. Në mjekësinë popullore, më shpesh përdoret vaj bredh për trajtimin e sëmundjeve të tilla si reumatizma, artrit, përdhes, nervit shiatik, mioziti dhe nevralgji të ndryshme, dhimbje dhëmbi. Në formën e fërkimit me anginë, gripit, SARS, bronkit dhe kollë e thatë rëndë. Të naftës dhe decoctions e bredh janë antiseptics forta, ato mund të trajtohen dhe plagët e vjetra ekzemë. Për përgatitjen e naftës anti-inflamator fidaneve të rinj apo buds mbushur bankë dhe plotësoni vajra mia pastër bimore, infused për ditë, atëherë avulluar në një banjë me avull për dy orë dhe ende insistojnë 10 ditë në një vend të errët. Pastaj naftës është gati për përdorim.


Përdorimi i bredhi siberian ndaluara gjatë shtatzënisë dhe pielonefrit akut.

Thuja occidentalis
Në latitudes tanë Thuja ndodh në formën e shkurret lartë ose dru. Arborvitae lë të dendura, jeshile të errët. Thuja shpesh kultivuar si një fabrikë dekorativ. Me qëllim të fidaneve anti-inflamator korrur.

Thuja përdoret për reumatizma, artrit, osteokondroza, mëlçisë dhe sëmundjet metabolike, cystitis, prostatitis kronike, urethritis dhe kancerin e prostatës. Occidentalis Thuja esenciale do të në reaksione alergjike. Nga ajo është infuzion përgatitur: 1 lugë gjelle ose shoots e hala pishe derdh 200 ml ujë të vluar dhe të lejojë që të mbush për 1 orë. Pastaj filtër infuzion dhe për të marrë 1/3 filxhan 3 herë në ditë.


Nuk rekomandohet për përdorim gjatë shtatzënisë arborvitae Perëndimore.