Rrikë zakonshme në mjekësinë tradicionale


Ndoshta jo një person i cili do të jetë në jetën time provuar rrikë. Rrikë - një bimë shumë të rëndësishme erëz. Në ushqim përdoret rrënjët e tij të freskët. Rrënja e rrikë përmban vaj esencial, vitamina C, P, lizozimë, dhe substancave të tjera të paqëndrueshme. Ajo do të jetë i domosdoshëm në pickling trangujve, domate. Enët gati të shtoni erëz rrënjë rrikë, aromë unike dhe shije. Por përveç kësaj, përdorni rrikë zakonshëm në mjekësinë popullore.
Rrënjë zakonshëm rrikë ka sokohinnu, expectorant, choleretic diuretik, antimicrobial, efekt gjak-pastrimi. Në doza të vogla, oreks, stimuluar prodhimin e enzimeve. Rrit aktivitetin e stomakut dhe zorrët, ul sheqerit në gjak.


Kur merret në doza të mëdha mund të shkaktojnë fenomenin gastroenterit. Pra, rrikë zakonshëm është i kundërindikuar në gastrit hiperatsydnomu, nefrit dhe enterocolitis.
Gastroenterologe këshilluar në gastrit zakonshëm rrikë hipotsidnyh, dyskinesia tëmth në llojin hypomotornomu dhe ngathtësi zorrëve.

Rrikë zakonshme në mjekësinë tradicionale
Në mjekësinë popullore, rrikë është përdorur për sëmundjet e traktit të sipërm respirator, bronkit, gripit, SARS, verdhëz, hidropizi, përdhes, reumatizmi, artrit, artrit, pafuqi në meshkuj, sëmundje të mëlçisë, nephrolithiasis, gurë të vendosura në fshikëzës urinare, poshtër.

Rrikë është përdorur nga jashtë. Në një slurry për fasha dhe fërkim me radiculitis, mioziti, pleurit, dhimbje të përbashkët, dhimbje koke, migraines, ulcerat të ndryshme, plagëve, pyoderma, streptoderma, kanceri i lëkurës dhe mukozës. Tretësirë ​​ujore për shpëlarje lëng në ekzemë, stomatiti, dhimbje të fytit, grykët dhe flukseve dhimbje të dhëmbëve. Me puçrra fytyre, abrasions.

Otitis kronike
Për trajtimin e mediave kronike otitis janë rrënjë të freskëta rrikë të zakonshëm, të lajë mirë nën ujë të rrjedhshëm dhe të pastër. Root kthesë përmes një mulli mishit dhe shtrydh lëng me napë. Lëng undiluted futur në vesh, 2 pika në çdo kanalin e veshit 2-3 herë në ditë.


Spote dhe Freckles
Lëng të përgatitur fllad rrikë holluar me ujë të ngrohtë zier në një raport prej 1: 1 spote yndyrat, Freckles, të errët tan 2-3 herë në ditë.

Diabet
Në diabet rezultat rrikë lëng pozitiv fruta rrënjë, kos i holluar. Merrni 1 lëng pjesë dhe kos 10 pjesë. Llokoçis dhe për të marrë 15 ml 3 herë në ditë.

Hipertensionit
Përbërësit përgatitur: 1 filxhan lëng rrikë, 1 gotë me lëng të kuq e karrota, 1 filxhan Meda lëng i një limoni. Përzierje të gjithë përbërësit në një tenxhere smalt me ​​një lugë druri, mbuluar fort dhe vendin në një vend të ftohtë gjatë natës. Merrni 1-2 h. Lugë 3 herë në ditë për një orë para ushqimit për 2 muaj.


Bronkit
1 lugë grirë rrënjë rrikë derdh një gotë me ujë të vluar për një orë. Tendosje dhe për të marrë 1 des.l. 3-4 herë në ditë.

Hepatiti viral
05 kg e integruar rrënjë rrikë pour 1 litër ujë të vluar, të mbuluar dhe le të qëndrojë ditë. Pastaj infuzion e llojit dhe të marrë 50 ml tri herë në ditë para ushqimit.

Hypotsydnыy gastrit
Lëng të freskët rrënjë rrikë të përziera 1: 1 me mjaltë. Merrni 1 lugë 3-4 herë në ditë për 30 minuta para ngrënies.

Rrënjë rrikë është mbajtur mirë në një dhomë të ftohtë dhe verë zahotovyvshy, ju do të keni gjithmonë në dorë një ilaç të gatshëm. E pra, ata që duan të aromë enët e tyre erëza shijshme korrje rrikë recetë është dhënë në dimër.


Rrikë recetë me panxhar
Merrni 500 g rrënjë rrikë, të larë, të pastër dhe ngërç përmes një mulli mishit. 3 panxhar të mëdha hekura dhe shtrydh lëng. Mix rrikë shtrembëruar dhe lëng panxhar, shtoni 1 lugë gjelle kripë dhe 1 tbsp sheqer, lëng të gjysmë limoni ose 1 tbsp uthull. Mirë përzierje çdo gjë, përkthehet në një kavanoz qelqi, mbyllni kapakun dhe vënë najloni në frigorifer.
Ushqimi në periudhë zyyazykay e një lugë çaji rrikë, ju harrojmë për të ftohtë.