Simptomat e një krize hypertensive ndihmës së parë


Kriza hypertensive - ndoshta shkaku më i zakonshëm i emergjencave mjekësore. Por çfarë dimë rreth tij, përveç se rrit presionin e gjakut? Si të sillen keq dhe të afërmit e tij për të shmangur komplikimet? Cilat janë shenjat e krizës hypertensive ndihmës së parë, çfarë është? Shumë pyetje që do të përpiqet për të gjetur përgjigje për to.
Shenjat e krizës hypertensive
Kryesisht, kjo rritje e tensionit të gjakut, i shoqëruar nga disa simptoma të tjera:

- Dhimbje koke, ajo është në natyrën e mprehtë. Kryesisht të lokalizuara në qafë dhe tempullit.


- Ka shkelje të analyzer vizuale "fluturojnë para syve të mi." Në raste të rënda, disa mund të bien nga sytë. Ky fenomen është për shkak të qarkullimit të gjakut të retinës dhe nervit optik.
- Pacientët ankohen për përzier, shpesh të shoqëruara nga të vjella. Të vjella nuk e liron gjendjen e pacientit.
- Pacientët ngacmuar emocionalisht.
- Fytyrë, qafë, gjymtyrë e sipërme mund të blej ngjyrë të kuqe.
- Gjoks dhimbje - një shoqërues i shpeshtë i krizës hypertensive.
- Gulçim, ajo është e lidhur me një rritje të ngarkesës në zemër të majtë.

- Jo rrallë mund të përjetojnë kapjet.
- Në raste të rënda, ka lezione të nervave kraniale dhe cerebrale rrjedhjen e gjakut (parezë, hemiparesis).
- Djersë të ftohtë, lëkura mund të bëhet mbuluar "gunga patë".
- Pacientët shpesh ankohen për "dridhje të brendshme" dhe shtrëngimi i duarve dhe këmbëve.

Kjo është shenja më e zakonshme e krizës hypertensive. Kur simptomat e para është e nevojshme për të marrë masat e duhura nuk janë të mundura pa dijeninë e kujdesit parë shëndetësor para-mjekësor. Në to do të diskutohet më poshtë. Tani me vlerë më shumë për të i kushtoj vëmendje të këtyre faktorëve që mund të shkaktojnë zhvillimin e krizës hypertensive.


Shkaqet e krizës hypertensive
Sigurisht, nuk është një numër i vogël i barnave antihipertensive, të cilat kanë për qëllim mbështetjen e shifra në numrat normale të presionit të gjakut. Disa prej tyre janë shumë të efektshme, por edhe ata nuk mund gjithmonë të parandaluar një krizë hypertensive.

Ka faktorë të shkaktojë tension të lartë, më të zakonshme janë:
- stresi është përgjithësisht mprehtë;
- Aktiviteti fizik (puna ka vazhduar në komplot, heqjen e peshave, çanta);

- Përfundimi për çfarëdo arsye marrë drogë antihipertensive;
- përdorimi i lëngjeve dhe kripës;
- ndryshimit të kushteve të motit (ndryshim të mprehtë në presion atmosferik, luhatje të temperaturës);
- pije alkoolike;
- pranimit ose yndyrore akute ushqime;
- përdorimi i drogës;
- sëmundje të veshkave;
- эsentsyalnaya hipertensionit (të pashpjegueshme) arterial;
- Rritja postoperative mprehtë në presionin e gjakut;
- lodhje;
- Abuzimi i kafe dhe / ose çaj të fortë;


Ndihma e parë e krizës hypertensive
Kriza hypertensive - Një kushtet akute emergjente. Për shkak të kujdesit cilësi mjekësor duhet të sigurojë vetëm të trajnuar posaçërisht për këtë staf. Pacienti dhe të afërmit e tij duhet vetëm të dini bazat e sigurimit të ndihmës së parë. Për shkak të afateve kohore të tyre, gjithëpërfshirja varet nga rezultati i krizës hypertensive.

Parimet dhe rend ofrojnë ndihmën e parë për pacientët me krizë hypertensive
- emergjencave!

- pacienti duhet menjëherë të vënë në shtrat dhe t'i japë atij pozitën semisitting (kjo do të ndihmojë të përmirësojë rrjedhjen e gjakut dhe frymëmarrje);
- të lejojë qasje të lirë të oksigjenit (prish butonat lartë apo zinxhir, heq rroba të ngushta, të hapur derën apo në rrugë);
- pacienti duhet të marrë një pilulë për të reduktuar presionin se ai ishte ende (doza e jashtëzakonshme) apo vënë tabletë nën captopril gjuhës.
- Duke pasur parasysh se pacientët janë të ngazëllyer, ne duhet të sigurojë ato;
- Pacientët me krizë hypertensive ndjehen të dridhura dhe të ftohtë, kështu që ata kanë nevojë për një shtrat të ngrohtë për të cilat ajo mund të imponojë një ngrohje të ngrohtë;

- periodike të matur presionin e gjakut në ardhjen ambulancë zotërojnë informacion;

Kjo është e gjitha që mund të bëjë një pacient apo të afërmit e tij për lehtësimin e krizës hypertensive, si ndihmë të parë në shenjat e para të saj. Të gjitha masat e tjera për të ulur tensionin e gjakut do të kryhet nga personeli mjekësor.

Cilat komplikime mund të jetë e krizës hypertensive?
Komplikimet mund të jenë shumë për shkak se ajo është ende e mjekësisë urgjente. Por të sjellë të paktën disa prej tyre ende kanë nevojë.


- çrregullim që ndikon në sistemin nervor qendror: ndryshimin e vetëdijes (mahnitëse humbje, të plotë të ndërgjegjes, koma), encefalopati;
- goditje (gjakderdhje në tru;
- zhvillimi i përgjithshëm i dështimit akut të zemrës;
- angina;
- dështimi akute ventricular majtë me zhvillimin e edemë pulmonare;
- infarkt miokardi;
- preeclampsia ose eklampsia (një kusht që zhvillohen vetëm në gratë shtatzëna në fazat e mëvonshme);
- konfiskimet;
- gjakderdhje (hundë, stomak dhe zorrë, hundës);

- ind placentar ose gjakderdhje në të;
- dështim akut renal që zhvillohet për shkak të nekrozë vaskulare e veshkave;
- infarkt miokardi;
- rrahje zemre të parregullt;
- zhvillimi i hipertensionit malinje (BP 220/130 mm Hg ose më e lartë);

Ju shikoni një shumë komplikime, dhe të trajtojë ato shumë më të vështirë se sa duke e ditur bazat për të siguruar ndihmën e parë dhe shenjat e para të tensionit të lartë për të siguruar atë. Prandaj, pacienti dhe familja e tij duhet të jenë të përgatitur për çdo rritje të presionit të gjakut dhe pa panik të kryejë të gjitha veprimet e nevojshme, duke pritur ardhjen e një ambulancë.