Burn ujë të valë - të ndihmës së parë


Rreziku djegur me ujë të valë, ose me avull po na drerësh çdo minutë. Shpesh rezultat i kontaktit me lëng të nxehtë është 1-2 lezione shkallë që mund të trajtohen në shtëpi. Por kjo plagë shëruar, duke mos lënë mbresë dhe nuk nahnoyvshys rëndësishme të dini se çfarë është ndihma e parë mjekësore për djegie.
Një vlerësim i ndikimit
Sigurimi i ndihmës së parë e parë për djegiet, është e rëndësishme që të ketë informacion në lidhje me:

 • Djegiet origjinës (termike, kimike);

 • shkalla e lezione të lëkurës (1-4);

 • sipërfaqja e prekur. • Në 1-2 shkallë djegie termike (skuqje, ënjtje, blisters) qasje në një mjek duhet në qoftë se:

 • mori Diplomë djeg 1st (skuqje, ënjtje, blisters të vogla);

 • mori djegie diplomë 2, por një pjesë të vogël të lezioneve (trupin 1% - ekuivalente me sipërfaqe prej një pëllëmbë);

 • plaga është e mbyllur dhe nuk ka trupa të huaja (mbeturinat, tokës, patate të skuqura druri).


 • Në raste të tjera, sidomos kur lezioni mbulon muskujve dhe eshtrave (klasa 3-4), pasi i pari do të jepet ndihma e parë për djegiet, është e nevojshme për të shtroj në spital viktimën.

  Si për të ndihmuar në valë të djegur me ujë? • Është e nevojshme të ftohtë plagë. Është e dëshirueshme që të mbajë pjesën e prekur të trupit nën një rrymë e dobët e ujit të ftohtë (10-20 min) ose rënie në cilësinë. Ju mund të vënë vendi djegur leckë të pastër ngjyhet në ujë të ftohtë. Duhet të përdorin akull për plagë nuk mund, si temperatura nën zero do të forcojë procesin e shkatërrimit të indeve të prekur.

 • Plagë ftohur duhet te procesuar me anë të djegiet. Thelbësore në rastin e ndihmës së parë për djegiet droga të tilla si SOLCOSERYL (xhel) dhe Panthenol (spray).

 • Në vend të kujdestarisë, droga mbuluara, ju duhet të aplikoni një fashë me fashë sterile ose garzë. Ju mund të përdorni leshi plagët përpunimit djeg, pasi ajo do të rrinë në fibrave të lëkurës, dhe ajo kërcënon të acarohet.

 • Viktima duhet të jepet një grup analgjezik ibuprofen.

 • Call "të shpejtë".


 • Nëse i habitur edhe fusha të vogla të lëkurës në foshnjat fëmijë, qasje në një mjek është e nevojshme si një fëmijë imunitar të dobët nuk mund të përballen me mjedisin oportuniste e plagës.

  I mbrojtur
  Përpunimin e kujdes, ju nuk mund të përdorë mjete popullore - emergjente të tilla vetëm dëmtojnë viktimën. Sigurisht, të naftës dhe kos, lëng dhe Kalanchoe aloe, mjaltë dhe sode kanë pronat e shërimit, por ata nesterylnы, dhe - kërcënojnë të infektojnë trupin përmes një Staphylococcus hapur plagë, E. coli dhe patogjenëve të tjerë të fshehtë.
  As mund të:

 • vetë-ditur flluska - kjo kërkon uyazyka sterile spital dhe një kirurg i kualifikuar;

 • lyej plagë me jod, jeshile të shkëlqyer - këto zgjidhje duhet të trajtojë vetëm zonën padëmtuara rreth vendin e kujdestarisë;

 • aplikuar për të thyer niseshte lëkurës, sapun, vezë rrahur, krem ​​shtëpi dhe çdo mjet tjetër, përveç provuar djegie kurë shkenca.


 • Trajtimi i djegieve nga ujë të valë
  Nëse rezultojnë nga lezione të lëkurës, kur të ekspozuar ndaj ujë të vluar pak, pastaj trajtimi në shtëpi përfshin ndryshimin e përditshme salcë me aplikimin e të njëjtit Panthenol dhe SOLCOSERYL. Ju gjithashtu mund të përdorni Olazol, furatsylynovuyu vaj 1% krem ​​dermazyna. Plaga lyej vitaminë E ose vaj buckthorn detit. Nëse vendosni djegiet fillojnë shërimin acarohet ose më shumë se 1 jave, ju duhet të kontaktoni në spital.