Ndihma e parë gjatë rekreacion në natyrë


Me ardhjen e verës secili person dëshiron për t'u çlodhur në natyrë. Ngrohtë, ditë me diell dhe të tërheqë për të shkuar në një piknik jashtë qytetit. Lumi druri, zjarret janë ende lloji më popullore e argëtuese. Megjithatë, më të lirë në skajet nuk janë gjithmonë të lumtur. Me ardhjen në shtëpi e gjejmë në mish ashpër insektet e tij, gjysma e të cilave nuk janë krejtësisht të padëmshme, abrasions dhe gërvishtjet, nganjëherë djegiet nga zjarri apo dielli. Por ndonjëherë ne mund të presim dhe helmimi me ushqim. Shumica e këtyre problemeve eliminuar gjysmën e tyre, por disa prej tyre mund të japë të gjitha llojet e problemeve dhe vështirësive. Për pjesën tjetër nuk u prish nevojë të dinë çdo person, duke përfshirë edhe fëmijët, si duket të ndihmës së parë gjatë rekreacion në natyrë. Kjo varet nga ndihmës së parë gjendjen e mëtejshëm.


Pickimin e insekteve
Së pari, ju duhet të dini dhe të mos harroni se jo të gjitha insektet janë kafshimet padëmshme shumë prej tyre nuk mund të jetë thjesht e dhimbshme, apo edhe fatale. Këto insekte përfshijnë marimangat, bletët, Grerëzat dhe madje edhe mushkonjat. Duke shijuar jashtë, të përpiqet për të shqyrtuar lëkurën e tyre, duke përfshirë të kokës së tyre dhe rrethinat e tyre, sidomos në pyll të përpiqen për të maksimalisht zona të afërta veshje të trupit. Së pari, kafshoj e shënoni mund të shihet, kjo shpesh është pa dhimbje. Në më të mirë, ajo mund të gjenden disa minuta, në rastin më të keq disa ditë, kur trupi i tij është plotësisht nën lëkurë. Si për të përcaktuar se sa kohë është shpenzuar shënoni në trupin tuaj, ajo me të vërtetë është thjesht vetëm. Në qoftë se trupi insekteve është pikturuar në gri, atëherë shënoni dështuar për të depërtuar thellë të mjaftueshme dhe vetëm prokusyv sipërfaqe të lëkurës. Në këtë rast ju mund të përpiqet për të shkundur, kafshoj procesin në çdo rast, edhe në qoftë se nuk ka dhimbje me ujë dhe sapun dhe procesin e alkoolit ose jod. Nëse mite kishte ndryshuar ngjyrë të kuqe dhe të bëhet më i fryrë, momenti ai përdor gjakun tuaj. Në këtë rast, nuk ka shkundur ose të tërheqë shënoni nuk mund. Më kokë insektet jashtë dhe mbetet nën lëkurën e njeriut. Për të hequr rriqrat që janë ushqyer me gjakun tuaj duhet të dalë në rënie koka e tij të naftës, e cila nuk do të lejojë atë të marrë frymë nën lëkurë. Në këtë pikë, ai përpiqet për të marrë në mëngjes dhe pastaj ajo mund të hiqet me piskatore. Edhe pas largimit të lehtë të shënoni duhet të duket një mjek.


Kafshon e bletët ose grenzat, ndryshe nga mite ashpër të dhimbshme dhe të ndjeshme. Gjatë këtyre insekteve pickim ndjeu një dhimbje të mprehtë, të cilat paraqiten pas ënjtje dhe skuqje. Bee tepër lë djeg plagë. Sigurisht që ju duhet menjëherë të japë njeriu ndihmës së parë uzhalennomu këtyre insekteve. Nëse çanta janë djeg pikërisht pa squeezing, të përpiqen për të marrë atë me piskatore. Menjëherë trajtojnë kafshimin me alkool apo jod. A nuk do të vonojnë një moment menjëherë të marrë një agjent antihistamine (anti-alergjik) që ju keni me ju në dorë. Duke lënë me pushime të përpiqet të mos përdorë erë parfum shumë, dhe vënë re një mori bletësh apo Grerëzat menjëherë lënë këtë vend pushimi, në çdo rast nuk mbanin. Merrni ujë të ftohtë për të reduktuar ënjtje.


Mushkonjë kafshon, edhe pse jo fatale, por gjithashtu mund të shkaktojë një reaksion alergjik, ënjtje dhe skuqje lokale. Nëse ishte pas kafshon mushkonjë kruar, të marrë një agjent antihistamine, në mëngjes trajtimin e ujit, e cila shtoi sode ushqim. Në qoftë se ju qëndroni gjatë objekteve në natyrë rekreative me rezervuara natës kundër mushkonjave, blejnë rrjeta kundër mushkonjave dhe zonat në natyrë e trupit lyej krem ​​të veçanta.

Të gjithë më të famshme dhe insektet më të zakonshme. Por të jetë në rrugën tuaj për të përmbushur dhe të huaj. Nëse ju kafshoni u wheezing, fytyrë dhe qafë ishte i zbehtë, ënjtje shtrihet, telefononi menjëherë ambulancën.


Burns
Shumica e djeg ndodhin gjatë zjarrin edukate apo tërheqjen e produkteve të caktuara prej saj. Dhe ne presim djegien nga dielli edhe nën qiellin e mbuluar me retë lehta. Në orët e para, në qoftë se djegien nga dielli, ne nuk i kushtoj vëmendje të tyre, dhe me të mbërritur në shtëpi menjëherë ndjejnë dhimbje, djegie, kruarje dhe nganjëherë një ndjenjë e ngushtësi e lëkurës. Në rastet më të këqija, blisters lëkurës shfaqen. Burns, i cili duket i ndryshëm nga zjarri nga dielli me faktin se blisters shfaqen pothuajse menjëherë. Çfarë ju duhet të bëni të parë dhe atë që ndihma duhet t'i jepet njeriut të plagosur? Para së gjithash është e nevojshme për të ftohur sipërfaqen e djegur. Të vendosë mbi fashë plagë të thatë. Njerëzit pijnë qetësues, ju lutem, nëse ju nuk bëni, nuk mund të jetë një goditje e dhimbshme. Për lezione të mëdha të lëkurës duhet të kontaktoni menjëherë në spital.


Në asnjë rast nuk do të lyej djeg vajra bimore lyej alkool apo jod. Shteti vetëm do të keqësohen.

Helmimit me ushqim
Në helmimit me ushqim verës janë të zakonshme. Dhe për rekreacion në natyrë - Helmimi ndodh pothuajse çdo person të tretë. Njohin helmuar apo jo ndihmojë simptomat e tij. Në mënyrë tipike helmimi ndodh në para 6 orë pas produkteve ushqimore të dëmtuara. Ekziston një ndjenjë e shurdhim dhe plotësi në stomak, nauze, vjellje, nganjëherë diarre, ethe, të dridhura. Në raste të avancuara mund të ulet tensioni i gjakut, palpitations më të shpeshta, i dobët ndodhin.


Në shenjat e para të helmimit duhet menjëherë të fillojnë të ofrojnë ndihmën e parë. Është e nevojshme për të larë nga stomak lehtë kripur ujë në ujë të pastër pa përzierje ushqim. Pas larjes, të marrë qymyr, pini ujë më shumë mineral pa gaz. Nëse, pas pastrimit një kusht stomak nuk përmirësohet pacienti duhet shtruar në spital menjëherë, si toksina janë bllokuar në gjak.