Ndihma e parë për amputations


Pjesë shumë e vogël e të gjitha lëndimeve të ekstremiteteve llogariten për amputim traumatik, vetëm rreth një për qind. Por pasojat e lëndimeve të tilla dramatike, njerëzit janë me aftësi të kufizuara, dhe në mes të jetës. Në fund të fundit, pjesa më e madhe e këtyre rasteve të ndodhë në njerëzit 20-50 vjeç. Njerëzit shpesh shkëput gishtat e këmbëve të tij, duart, parakrah ose këmbë. Këto dëmtime kryesisht ndodhin në vendin e punës, mosrespektimit të sigurisë në punë apo derisa të ngushtë dehur në mjet prerjes ose një mekanizëm lëvizje. Në këtë artikull ne duam të flasim për atë që duhet të bëhet si ndihmës së parë për gjymtyrë amputim.


Gjymtyrë amputim është e pjesshme ose e plotë. Ndonjëherë gjymtyrë humbur mund pryzhyvyty (replantyrovat), një rezultat pozitiv nga kjo procedurë varet nga disa faktorë:
- Koha e amputim,
- gjendja e përgjithshme shëndetësore e viktimës,
- ndihma në kohë të parë,
- gjymtyrë të shtetit të izoluar,
- dhe se ajo ishte prerë pjesë të trupit.

Zakonisht replantyruyut trup të tillë: gishtin e madh, amputimet gisht në fëmijët, prishet në kyçet e duarve, amputim të dy gjymtyrëve të sipërme, parakrahët, dy këmbët dhe këmbët. Këto shqetësime të vogla në indet gjymtyrë izoluar apo trungu, aq më e lartë mundësia e mbajtjes replantation.

Për fat të keq, replantation nuk kryhet nëse gishtat dhe trupë me shumë thyerje ose gjerësisht razmozzhenы pëlhurë, të prerë falangë e gishtat katërt dhe të pestë.

Gabimet kryesore që mund të çojë në një replantation:
- Nuk dorëzuar pjesë prerë trupit,
- Viktima e marra për mjaltë nespetsyalyzyrovannoe. institucion
- prerë gjymtyrët janë vendosur menjëherë në të ftohtë, për shkak të replantation e tyre është e pamundur,
- gjymtuar duke përdorur akull të ngrirë, ajo gjithashtu nuk lejon reattachment.


Ndihma e parë dhe veprim në amputations
1. Hapi i parë është për të thirrur në një ambulancë.
2. Pastaj ju duhet të përpiqen për të ndaluar gjakderdhje. Për ta bërë këtë, aplikoni një fashë në trungu. Nëse dora nuk ishte fashë, vijnë shami të pastër apo peshqir. Pastaj heqë gjymtyrë plagosur dhe të lënë në këtë pozicion.
Në rastin e gjakderdhje shumë të fortë plagë më sipër nevojën për të forcuar kapëse për ndaljen e gjakut ngushtë. Si një pako homologu mund të jetë rrip, shall apo kravatë. Gërshet nuk mund të mbajë të anijeve më shumë se dy orë, kështu që e vënë atë në një shënim, të cilat specifikojnë kohën e saktë të vendosjes së saj.

3. Në vijim ndihma e parë në veprim amputim traumatik - gjymtuar duhet të mbështjellë me një leckë të pastër dhe vendin në një qese plastike, të mbyllur atë fort. Pastaj në një tjetër paketë derdh ujë të ftohtë apo të vënë borë atje dhe të vënë një paketë të përfunduar. Ju nuk mund të vihet gjymtuarit në frigorifer, akull apo dëborë, thjesht nuk mund të trajtojë asnjë zgjidhje apo ujë. Paketa e invalidësh nuk të vendoset, të mbajtur atë në shkallët.
4. Nëse nuk prerë plotësisht gjymtyrë, personi që ofron ndihmën e parë, duhet të ngrenë gjymtyrë dhe të mbyllë një fashë ose mbuluar atë. Nëse ka gjakderdhje, ju duhet të klikoni në këtë fushë, ajo do të ndihmojë për të ndaluar të gjakut në ambulancë vijnë.

5. Viktima e invalidësh duhet urgjentisht të dorëzojë objektin mjekësor. Nëse kjo fatkeqësi ka ndodhur në qytet, atëherë telefononi ambulancën kur ky fshat - Merrni viktima në dhomën e afërt të urgjencës, ku ai do të marrë trajtim mjekësor dhe një vendim për pranimin në qendër të microsurgery.

Pas ndihmës së parë në spital duhet të lënë informacionin e mëposhtëm:
- Emri i viktimës dhe mosha e tij,
- kur ka pasur një amputim, dhe si të gjymtuar të ftohtë,

- gjendja e viktimës,
- në qoftë se ju e dini, faktori dhe gjaku Rh llojin e viktimës,
- nivelit otchlenennoy shtetërore dhe gjymtyrë lëndimet, tregoni se si ndodhi plagosja.

Prerja e gjymtyrëve është një zhvillim i tmerrshëm i shokut traumatik, simptomat e tij: marrje mendsh, zalisur, dobësi të rënda, një njeri i vështirë për të qëndruar në këmbët e tij, viktima nuk mund të përgjigjem pyetjeve. Stresi shok emocional shkaktoi emocional gjithashtu mund të shkaktojë të fikët dhe marramendje.

Kur do Rehabilitimi, fashë ymmobylyzyruyuschaya është larguar dy herë në ditë për të bërë dush me ujë të ngrohtë, kripë deti, furatsillina, sode buke. Dhe mos harroni në lidhje me terapi stërvitje - nivelit dhe kompleksitetin klasa e cakton një mjek, ushtrim nuk duhet të shkaktojë dhimbje.