Ndihma e parë për çrregullime të gjumit


Gjumë të shëndetshëm - është një nga proceset më të rëndësishme që ndodhin në trupin tonë. Gjatë gjumit, përmirësuar shëndetin mendor dhe fizik. Relax gjitha muskujt, të rivendosur qelizat e dëmtuara të sistemit nervor qendror dhe të gjithë organizmit jashtë disa hormoneve të tilla si hormonit të rritjes, forcon sistemin imunitar. Megjithatë, shumë nga ata që vuajnë nga pagjumësia për shkak se në këtë artikull të titulluar çrregullime të gjumit ndihma e parë që ne mësojnë në lidhje me disa mënyra efektive me të cilën për të krijuar një gjumë të fortë dhe të shëndetshme.


Problemet e gjumit ndodhin kryesisht në njerëzit pas 65 vitesh. Ka çrregullime të gjumit në gratë gjatë menopauzës, kur nivelet e hormoneve seksuale zvogëlohet. Gjatë kësaj periudhe, sidomos gjatë natës torturuar grave flashes nxehtë dhe djersitje e tepruar.
Problemet e gjumit mund të ndodhë edhe në të rinjtë, për shembull për shkak të jet lag, stresi në punë, provim të vështirë apo vdekja e një të dashur. Në raste të tilla, pagjumësia është 2-4 javë.

Ndihma e parë për çrregullime të gjumit të ketë mjete për të lehtësuar gjumin. Farmaci mund të gjeni një shumëllojshmëri të gjerë të drogës. Nëse pagjumësia afatshkurtër shkaktuar nga stresi, pastaj çaj të përshtatshme ose infuzion, i dehur për 1-2 orë para gjumit. Mjetet më të zakonshme që lehtësojnë bie në gjumë - ai kone hop, balsam limon, rrënjë sanëz, livando.

Të rinjtë që punojnë apo janë larg më të përshtatshëm për të përdorur një tabletë ose kapsulë. Këto barna përmbajnë magnez dhe vitaminë B6 e cila çon në thithjen më të madhe të magnezit dhe të qetësuar sistemin nervor. L-tianin rrjedh nga e gjelbër lë çaj, kjo substancë ka qetësues dhe efektet hipnotik, ajo është shtuar në tableta dhe kapsula. Këto barna duhet të pini shumë ujë të paktën 200 ml dhe pini 1 orë para se të fle.
Droga që lehtësojnë gjumë mund të gjenden në farmaci në formën e shurupe. Nëse fëmija është një problemet e përkohshme të gjumit, shurup i tillë është një zgjidhje e shkëlqyer, sepse fëmijët të gëzojnë shijen e tyre të ëmbël.


Mjetet juridike bimor për pagjumësi ndryshe kimike nuk është problematike. Hipnotike janë të bimëve të drogës të sigurta, por mos harroni se bimeve mund të ushtrojë ndikimin e saj në medikamente të tjera të marra. Sidomos i rrezikshëm është përdorimi i njëkohshëm i barnave të përshkruara nga mjeku juaj dhe hipnotike të tjera, të cilat janë shitur pa recetë.
Melatonin. Në kundërshtim me ritmin circadian e gjumit dhe syçeltësi (ky çrregullim mund të jetë i lidhur me punën e turnit të natës) është aplikuar nga 1 në 5 mg e melatonin në ditë për 1 orë para gjumit. Megjithatë, njerëzit me sëmundje të mëlçisë, të dëmtuar funksionin e sistemit imunitar, çrregullime hormonale, epilepsi, depresion, funksion të dëmtuar të veshkave nuk duhet të përdorin melatonin.

Ajo duhet të mbahet mend se melatonin dhe opiateve tjera përqendrimit të ulët, kështu që ju nuk mund të përdorni ato menjëherë para se të ngiste një makinë apo shërbimin e pajisjeve mekanike dhe automjeteve të tjera.

Ndihma e parë në çrregullime të gjumit mund të jetë teknika të ndryshme të relaksimit. Ju mund të marrë një dush apo një masazh me shtimin vajra esenciale e livando ose ca balsam, oe limon. Në banjë janë shtuar 10 pika të vajrave thelbësore duhet të marrë një dush për 15-30 minuta. Masazh nevojë për 4 pika vaj esencial përzier me vajra bazë bajame, ullinj ose luledielli. Vajra esenciale në disa raste mund të kenë veti negative, kështu që ju duhet të jenë të kujdesshëm në lidhje me njerëzit me sëmundje të lëkurës dhe alergjik.

Insomnia që zgjat më shumë se një muaj - një pagjumësi kronike që mund të shkaktohet nga sëmundje të ndryshme, çrregullime të ankthit, depresionit, sëmundje tiroide, astma, etj Në raste të tilla është e nevojshme për të kërkuar kujdes mjekësor. Trajtimi i përshtatshëm do të shpëtojë një person nga sëmundja primar dhe në të njëjtën kohë nga problemet e gjumit.