Ndihma e parë për një sulm në zemër


Nëse ju ndjeni dhimbje në gjoks e majtë të shoqëruar me gulçim, rritje rrahje zemre, dobësi dhe marramendje, ndoshta Simptomat e infarktit të miokardit. Ajo duhet të telefononi menjëherë "të shpejtë" dhe të fillojnë të ofrojnë ndihmën e parë, kur një sulm në zemër.

Si për të siguruar ndihmën e parë në sulmet e zemrës?Ndihma e parë për simptomat e sulmit në zemër është si vijon:

  • Nëse personi është i vetëdijshëm, ajo duhet të ndihmojë të marrë bimore ose mbështetur sjellje. Mënyrë Taki, ju lehtësuar ngarkesën e punës në zemër dhe për të reduktuar peshën e pasojave të shkatërrimit të muskulit të zemrës.

  • Sigurimi i ajrit të freskët, të prish ose të shpëtoj nga compressing rroba.

  • Dërgo pacientin për të pirë aspirinë para rozzhuvavshy saj. Kjo do të zvogëlojë mpiksjen yyazytsirnist gjakut.

  • Ne kemi nevojë për të marrë tabletë nitroglycerin, e cila do të reduktojë presionin dhe relaksohuni muskujt e enëve të gjakut. Tabletë është vendosur nën gjuhën dhe zgjidh. Relief ndodh brenda 3.2 minuta. Nitroglycerin, si një efekt anësor mund të shkaktojë një reduktim të mprehtë në presion afatshkurtër. Nëse kjo ndodh - ka pasur një dobësi të fortë, dhimbje koke - një person duhet të përfundojë duke hequr këmbën dhe të japë një gotë me ujë. Nëse gjendja e pacientit nuk ka ndryshuar as për mirë apo për keq - ju mund të merrni një pilulë e nitroglycerin.

  • Në qoftë se droga nuk janë në dispozicion, jo shumë fort lidh kofshën (15-20 cm nga ijë) dhe parakrah (10 cm supe) bishtalecat për 15-20 minuta. Ajo duhet të jetë impuls i dukshëm. Ajo ndihmon në zvogëlimin e vëllimit të gjakut.

  • Para se ardhja e mjekut nuk mund të marrë medikamente të tjera, kafe, çaj, ushqim.

  • Nëse një person është pa ndjenja, menjëherë e quajti një ambulancë dhe ardhja e saj të bëjë artificiale frymëmarrjes dhe gjoks compressions.


  • Çfarë duhet të bëni kur askush nuk është afër?
    Nëse keni qenë vetëm në kohën e sulmit, të fillojë të marrë frymë thellë. Psherëtimë shoqërojë kollë të mprehtë. Afati i "frymë-kollë" - 2-3 sekonda. Si lehtësim ndjeu shpejt telefononi menjëherë një ambulancë dhe për të marrë nitroglycerin dhe aspirina.