Ndihma e parë në epilepsi


Epilepsi, i quajtur gjithashtu një sëmundje të shenjtë gjatë gjithë kohës duke treguar në njerëz frikë dhe konfuzion, jo më pak për shkak se sulmet kanë ndodhur papritmas dhe frikësuar ata. Në ditët e sotme, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sëmundja prek mbi 40 milion njerëz çdo vit në mbarë botën numri i rasteve të rritet epilepsisë me rreth 2 milion. Në shumë raste, sëmundja fillon të zhvillohet në një moshë të re. Që vuajnë këtë sëmundje po bëhet gjithnjë e më shumë, ajo nuk do të dëmtojë të dini se si del ndihma e parë në epilepsi. Nëse të afërmit dhe miqtë tuaj nuk do të marrë epilepsi sëmurë, konfiskimi mund t'ju fillojë në person të panjohur në çdo vend, për shembull, në stacionin e autobusit, në transport, në palestër, dyqane dhe vende të tjera. Ju mund të japë jetën e dikujt nëpërmjet njohurive të tyre.


Shkaqet e epilepsisë.
Epilepsi është një sëmundje kronike që shoqërohet papritur filluar ose konfiskimet tjera konvulsive, të cilat janë të përsëritura periodikisht. Arsyeja kryesore për sulmet - është aktivitet shumë i lartë bioelectric e qelizave të trurit - neuronet. Njeriu në gjendjen normale gjenerimin e të gjitha neuronet, dhe në qoftë se disa aktivitet është tejkaluar në të gjitha akuzat, rezulton shkarkimin elektrike që vlen për të gjithë tru. Si rezultat i kësaj ndodh epilepsi. Shkaqet Dëmi që neuronet mund te plagosur dhe tumoret e trurit, plagosje infektive - meningjitit, encefaliti, duke përfshirë alkoolin dhe abuzimit të drogës.


Ndihma e parë në rast të epilepsisë.
Pacienti sëmundja zakonisht përfshin afrohet konfiskim të madhe nga rritja nervozizëm, dhimbje koke, ndryshimet në disponim dhe faktorë të tjerë. Shumë prej sulmeve pengon shteti parashikues dhe secili është i veçantë. Në disa papritur shfaqen ndjenjat e këndshme - gëzim dhe kënaqësi, ndërsa të tjerët, anasjelltas, parehati - dhimbje koke, të përzier.
Ndihma e parë është e dëshirueshme që të sigurojë në kohë dhe siç duhet. Personi i papërgatitur mund të masë të madhe frikësuar kur papritmas fillojnë epilepsi. Natyrisht, një person i tillë nuk e di se ndihmës mjekësore.

Konfiskimi i hershëm papritmas bie i sëmurë me një thirrje gëzimi të veçantë të pakëndshme dhe në të njëjtën kohë të humbasin vetëdijen. Menjëherë të fillojnë vrull tonik ndryshuar pas 30 sekonda shkurtra (clonic) konfiskimet në një lakimi dhe papërkulshëm gjymtyrë, twitching fytyrën. Të përballet me shumë të zbehtë, nxënësit zgjerohet, shkumë në gojë shfaqet. Shpesh sëmurë gjatë sulmit kafshon gjuhën, të mprehtë hedhje e presionit të gjakut mund të ndodhë urinim myyazytsilne. Faza e ardhshme - relaksim i muskujve, vetëdija durueshëm ngritur, dhe ajo shkon në një gjumë të shkurtër. Pas sulmit njeriu nuk e mbani mend se çfarë ka ndodhur atij. Është e këshillueshme për të thirrur një ambulancë gjatë një sulmi apo edhe pas saj.


Metodat e ndihmës së parë.
Çfarë duhet të bëni para ardhjes së ambulancës? Për të mbrojtur pacientin nga lëndimi të mundshëm gjatë një përshtatje të madh epileptik, ju të përpiqet për të vënë atë në një sipërfaqe të sheshtë dhe mundësisht të butë. Për ta bërë këtë sa më shpejtë të jetë e mundur çmendurisht duke luftuar për të kaloj nën trup, veshje apo gjëra të buta. Ju duhet të liruar qafë, bel, shtrëngim gjoksi të artikujve të tilla si kravatë, rrip, rrip, buttons zbërthej. Kreu duhet të kthehet në një anë dhe të japin pacientit sa më shumë që të jetë e mundur pozitë të rehatshme se ai nuk mund të marrë frymë në pështymë dhe pastaj të vjellësh e tyre.

Deri në fund të arsyeshme duhet pak mbajë duart dhe këmbët, por nuk kundërshtojnë në gjykatë për të mbrojtur veten nga goditjet dhe fraktura. Për të mbrojtur gjuhën nga kafshon dhe dhëmbët nga frakturë në gojë, midis dhëmbëve e pacientit duhet të vënë diçka të butë - një shami, peshqir, pecetë. Ju nuk mund të futur në gojë objekte të forta, sepse konfiskimet janë shumë të fortë dhe madje mund të ndodhë nofulla thyer. Në qoftë se nofulla është e mbyllur, nuk do t'i detyrojë ata për të fshirë origjinën dhe të përpiqen për të futur diçka. Gjatë sulmit nuk duhet dhënë të pijë viktimës lëngshme mund të merrni në traktin respirator. Nëse pacienti ra në gjumë pas sulmit, atëherë nuk do të zgjoheni atë.

Në 2-3% të pacientëve me epilepsi një përshtatje e madhe zhvillohet në gjendje epileptike. Kjo do të thotë duke kaluar një seri sulmesh, të përsëritura për orë të tëra për 5-6 herë. Gjendja e pacientit është shumë e vështirë, sepse ajo duhet të jetë i shtruar në spital urgjentisht. Në mes sulmeve pacienti vjen në mendje, ajo rrit temperaturën në 40?, Dhe ndoshta më e lartë. Shfaqja e epilepticus statusit ka arsye të ndryshme: transferohen sëmundjeve të ndryshme, sëmundjet infektive, pacienti u ndal duke marrë Anticonvulsants, konsumin e pakontrolluar e alkoolit, dhe të tjerët.


Njerëzit me epilepsi duhet të jetë në punishte barnash në spital. Pacientët përshkruar trajtimin në mënyrë individuale, në varësi të shkallës së sëmundjes. Ky trajtim është për t'iu drejtuar gjykatës. Njeriu, me vetëdije vidyazykavsya e trajtimit, më tej të dorëzohej sulmet që do të përsëritura vazhdimisht, prandaj, shëndeti i tij do të përkeqësohen.
Sipas hulumtimit, shkencëtarët amerikanë kanë arritur në përfundimin se njerëzit me epilepsi duhet të shmangin ushqime të pasura në yndyrë - krem, vajra të ndryshme, majonezë. Ato monitorohen pacientët për gjashtë muaj, kur shumë dietë të lartë-kalori reduktuar numrin e sulmeve.

Mos kini frikë për të dhënë ndihmën e parë në epilepsi, të kujdeset për shëndetin e këtyre njerëzve.