Ndihma e parë në konvulsione


Konfiskimet - një myyazytsilne, nezavysyaschee e njeriut tkurrje të muskujve dëshirë. Përshkrimi i gjykatës jo vetëm i përshtatshëm reduktimin e muskujve të zemrës, edhe pse vetëdija njerëzore nuk ka kontroll reduktimin e saj. Mendimet e ekspertëve ndryshojnë në kontestet rreth sinonim i "ngërç" dhe termin "vrull". Disa besojnë ekuivalencë e tyre të dukshme, ndërsa të tjerët e përdorin fjalën "vrull", në një kuptim të ngushtë, si një ngërç, i shoqëruar nga dhimbje. Shkaqet e gjykatës personalisht mund të shërbejë si lodhje, epilepsi, plagosje elektrike, hipotermi, mungesa e vitaminave dhe disa arsye të tjera.


Ndihma e parë në dhimbje në këmbë
Dhimbje të muskujve në këmbë më të zakonshme në mesin e pjesës tjetër, si ato të ndodhin edhe në njerëz të shëndetshëm. Në këtë rast, një person mund të ndihmojë veten. Të gjithë ju duhet të bëni është të rrëmbyer këmbën në vendndodhjen e muskujve të prekur me një dorë, kapin dy të lëvizjeve masazh, duke pirë atë nga vetë. Së shpejti ngërç le të shkojë.
Një tjetër mënyrë e ndihmës së parë: për t'u ulur në dysheme dhe të përpiqemi për butësisht të tërheqë këmbët tuaja për ballë. Nëse ju dështojnë, ju mund të ndihmojë të tërheqë këmbët tuaja me duart tuaja.

Këmbët Sudoma mund të ndodhë, ndërsa personi është i angazhuar në not. Pastaj ju duhet të rrokulliset mbi dhe noton shtrirë në shpinë të tij, ndërsa sipping një dorë në këmbë. Kjo teknikë është e mirë, por për të përmbushur atë, duhet të jetë në gjendje për të notuar mbi kurrizin e tij dhe të kryejë atë për të trajnuar.

Nëse gjykata arrij gjatë gjumit, të japë ndihmën e parë në mënyrë që ju mund të: zgjohen njeri duhet lagur copë leckë në ujë të ftohtë, ajo shtrirë në dysheme dhe të qëndrojë i habitur në këmbët e saj. Ju mund të aplikoni për këtë muskujve indeve.

Nuk është një mashtrim që mund të ndihmojë me dhimbje në një ëndërr, kujdes trokasin veten nga pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore.
Për të parandaluar përsëritjen, ju duhet të shtrihem dhe të rritur këmbët tuaja tucked nën to çdo gjë e butë.
Për të shmangur shfaqjen e mëtejshme të gjykatës, ajo është rekomanduar me forcë që të pini shumë ujë, sidomos në ushqime të kripura. Ju duhet gjithashtu të çiklizmit të rregullt që këmbët e tij ishin trajnuar. Në rastet e oborrit të shpeshta dukuri mund të përpiquni në natën për të marrë një dush të ngrohtë, i shoqëruar nga një masazh këmbë.


Ndihma e parë me llojet e tjera të konfiskimit
Konfiskimet në epilepsisë
Kur, në një përshtatje e konfiskimeve epilepsisë të ndodhë, personi është pa ndjenja dhe të parë të ndihmuar veten e tij - një detyrë e pamundur. Ndihma duhet të japë njeriu tjetër. Pas thirrjes do të bëhet një mjek duhet të jepet ndihma e parë e parë.
Në këtë rast, një person nuk mund të përballen, ai merr dy. Në mënyrë që të mos dëmtojmë veten apo pacientin, nuk mbajnë duart dhe këmbët, kjo gjykatë nuk pushoi, por do të rrisë rrezikun e shkaktuar lëndime. Ne duhet të përpiqemi për të rrëmbyer atë mënyrë që të mos pengoj lëvizjet myyazytsilnyh vënë në dysheme bark deri. Ngritja kokën e tij, duhet të vihet në bazë të saj një objekt të butë, duke krijuar një lloj jastëk, palosur xhaketë kostum apo batanije. Nëse pështymë sekretuar në vëllim të madh, nga ana e kokës në mënyrë që pacienti është ia zunë frymën e saj. A nuk e lënduar vënë një jastëk nën këmbët e tij.

Ndërsa goja është e hapur, ju duhet të arrijnë të vënë shami crumpled midis dhëmbëve (në një çikë, ju mund të përdorni ndonjë copë të pastër e leckë). Kjo është për të siguruar se pacienti nuk prykusyv gjuhën, nofulla stulyayuchy. Nëse pacienti ka sklepyv nofulla, në asnjë rast nuk duhet të përpiqet për të hapur atë.
Ne duhet të kujtojmë (nëse është e mundur - hiqni telefonin kamera celular) si sulm proceduar - me këtë përshkrim specialist mjekësor mund të bëjë një tablo të plotë të asaj që po ndodh.

Konvulsione në temperaturë të lartë trupore

Sepse dhimbje ngrohjes ndodhë në çdo moshë, por më shpesh ky lloj gjykate, fëmijët vuajnë. Këto sekuestrime mund të parashikohet paraprakisht, pamja e tyre është e shoqëruar nga disa shenja. Kjo lehtë shkumë origjina luhatjet e muskujve në gojë mund të hyjnë në sy.
Ndihma e parë në një situatë të tillë është si vijon: ulur në buzë të divan, vënë në viktimën e tij, kokën e tij në prehër tuaj, bark up. Ashtu si në rastin e pacientëve epilepsisë kthejnë kokën anash. A nuk e kufizojnë lëvizjet e viktimës dhe të zbërthej rroba sigurohet se ishte jo sende pranë se prekja ajo mund pokalichytysya. Viktima duhet të futet në gojë objekt të butë. Foam ose të vjella që ndodh gjatë një sulmi, ne duhet të fshij.

Konfiskimet shkaktuar nga i nxehti, nuk të zgjasë shumë kohë, kohëzgjatja e tyre nuk është më shumë se tre minuta. Pas përfundimit të tyre, duhet të kthehet për të mjekëve për kujdes të plotë mjekësor. Ardhja e tyre nuk mund të lihet një viktimë. Dhomë në të cilën ka pasur një sulm, është e nevojshme të ajrit. Pacienti japin antipiretik për të parandaluar një tjetër sulm. Rikthim yyazytsirnist Gjykata e Lartë e shkaktuar nga të nxehtit, kjo është normale. Për këtë arsye, viktima duhet të monitorojnë vazhdimisht nxehtësinë e plotë zhdukjes.


Ndihma e parë me dhimbje të muskujve dhe gishtat
Dhimbje të muskujve duar apo gishta mund të ndodhë në qoftë se një natyre gjatë monoton të lëvizjeve. Në botën e sotme aq spazëm ndodh gjatë punës të zgjatur në tastierë kompjuteri. Nëse kjo ndodh, ai duhet menjëherë të ndalojë punën për masazh gishtat në mënyrë të pavarur, të lëvizë gishtat e mi të bëjë flapping dore. Në manipulime të tilla do të marrë disa minuta, pastaj krahun muskujt do të kthehen në normale, dhe ju mund të vazhdojnë të punojnë.