Bee djeg - First Aid


Jashtë është e lehtë për të marrë një bletët kafshoj, dhe pasojat e tij mund të jetë i rrezikshëm për jetën e njeriut, sepse ajo thekson helm insekteve. Por në qoftë se ju e dini çfarë të bëni në një situatë të tillë, është e mundur për të minimizuar të gjitha siklet të dhe për të mbrojtur veten e tyre.

Çfarë duhet të bëni pas një goditje të bletëve?Ndihmë me kafshon gjithë duhet bletët, sepse sa më shpejt që insekti ka kafshuar një person, ai lë Thumb saj në qese lëkurës e helmit. Kjo është arsyeja që stings bee janë më të rrezikshëm se një grenzë, sepse edhe pas ndarjes nga insektet zhaltsa kjo vazhdon për disa kohë vporskuvaty helm në lëkurë. Pra, gjëja e parë për të bërë pas një goditje bleta - të djeg. Nëse keni piskatore apo gjilpërë, përdorin ato. Nëse dora nuk është instrumenti i duhur, fiksohem dhe tërheq djeg mund dhe gishtat. Por të jenë të kujdesshëm, në këtë rast nuk është një yyazytsirnist madh djeg për të përzënë më thellë në lëkurë.

Pasi të keni hequr djeg, nuk do të përpiqet të shtrydh jashtë helmin nga plaga, kështu që ju vetëm të shtrihet infeksionit dhe për të përshpejtuar absorbimin e helmit bee në gjak. Përdorimi për lehtësimin e fondeve shtetërore që shtrihet helm dhe neutralizuar efektin e saj. Thjesht bashkëngjitni për 20-30 minuta para kafshoj:

 • gjethe majdanoz;

 • hudhër;

 • qepë;

 • mollë;

 • domate;

 • limon.


 • Nga kafshimit të hequr helmin nga plaga, dhe mund të vënë një copë sheqer të zakonshëm, shuar pak me ujë. Gjithashtu e madhe për të përballuar me bee helm sode: ju njomet leckë zgjidhja e saj (5 g për 200 ml ujë) dhe të lënë në zonën e prekur të lëkurës për 20 minuta. Me anë eliminon tumor dhe kruajtje pasi u kafshuar nga bletët, vlen akull.

  Ndihma e parë, pas një goditje të bletëve


  Nëse ju hequr gjëmba e bletëve bërë një mjet i helmit nxjerrë dhe viktima ndihet mirë, jo më ndihmojë është e nevojshme. Por, kur personi ka zbehje, dobësi apo alergjik ndaj pickim bee, ju duhet të japin atij ndihmën e parë.
  Një njeri i kafshuar nga një bletë, është mirë që të ulen dhe të pushojnë. Të jetë i sigurt për t'i dhënë atij mjaft e lëngjeve. Ajo është e mirë në qoftë se ai do të pini çaj të nxehtë apo ujë të sheqerit. Ju mund të keni një pije dhe një alkool pak (besohet se ajo pak zvogëlon efektin e helmit bee). Vendi akull të kafshimit apo diçka të ftohtë.

  Nëse kafshuar shfaq urtikaria, të përzier dhe kruarje, ju mund t'i japë atij ndonjë antihistamines. Kjo mund të jetë:

 • Diphenhydramine;

 • Claritin;

 • Suprastin;

 • Tavegil.


 • Kur të kërkoni ndihmë mjekësore?
  Menjëherë për të thirrur ambulancë kur bletët fitorja erdhi në sy. Sigurisht, ajo mund të jetë mjaft i rrezikshëm, por në disa raste mund të përkeqësohet ënjtje të syve sy.
  Ju duhet të kontaktoni ambulancë, kur ju japin ndihmën e parë pas një viktimë djeg bletë nuk sjellë lehtësim. Kjo përkeqësohet simptome alergji: rritet norma e zemrës, ka dhimbje barku, ënjtje të fytyrës dhe fyt, frymëmarrja bëhet e pabarabartë.

  Para ardhjes së ekipeve mjekësore duhet:

 • Mbuluar me një batanije dhe kafshuar imponojë ngrohje me ujë të nxehtë.

 • Sa më shpejt ju filloni për të trajtuar një goditje bee, aq më mirë, për këtë arsye, për të siguruar ndihmë mjekësore për t'i dhënë atij 2 tableta të diphenhydramine dhe 25-30 bie kordiamin.


 • Në raste të rënda, viktima ndalon zemrën njerëzore dhe frymëmarrja ndalon plotësisht. Ai shoku anafilaktik, e cila në shumicën e rasteve është shpesh fatale. Ajo duhet të jetë para ardhjes së mjekëve të bëjë animimi kardio- pulmonar (masazh mbyllur të zemrës dhe frymëmarrje artificiale). E vetmja mënyrë për të shpëtuar jetën e njeriut.