Simptomat shoku traumatike ndihmës së parë


Në trauma të rënda dhe humbje të gjakut ndodh kur një reagim të madh të quajtur shoku traumatik. Traumatik Shock është një gjendje patologjike që kërcënon jetën e njeriut, kjo mund të ndodhë me thyerje, lëndime të barkut dhe organeve të brendshme, lëndime traumatike të trurit dhe të tjerët. Faktori kryesor i shokut traumatik është humbja e sasive të mëdha të gjakut dhe stimulimit të rënda dhimbje. Pra, simptoma traumatike shoku ndihma e parë, e cila duhet të sigurojë një gjendje të caktuar patologjike.


Shoku traumatik, simptomat dhe të ndihmës së parë dhënë në një shtet të caktuar e të cilit do të përshkruhet më poshtë, në shtëpi është shpesh një tjetër emër - një shok i dhimbshëm. Shkaku i vërtetë i shokut traumatik është humbje e shpejtë e gjakut, dhe kjo nuk duhet të jetë i jashtëm ose të brendshëm, si shoku mund të vijnë në dhe djersë masiv të plazmës me djegie të rënda nëpërmjet sipërfaqen e lëkurës. Zhvillimi i shokut traumatike varet nga shpejtësia e humbjes së gjakut, dhe vlera është i një rëndësie dytësore. Që nga humbja e shpejtë të gjakut trupi nuk ka kohë për të përshtatur, zhvillimin e simptomave traumatike tronditëse të cilat mund të jenë të dukshme, dhe pacienti në këtë mënyrë duhet të jepet ndihma e parë. Përveç kësaj, rëndësia e të paturit e një stres nervor dhe dhimbje që ndodhin me lëndime, këto arsye mund të rrisë peshën e gjendjes patologjike, edhe pse kjo nuk është arsyeja kryesore.


Shoku traumatik mund të jetë (dhe në prezencë, të forcojë) u lëndua kur çdo zonë veçanërisht të ndjeshme të trupit të tilla si qafën, perineumit ose të ndikojë në organet vitale, dhe ashpërsia e gjendjes varet nga sasia e humbjes së gjakut, intensiteti dhimbje, natyra e lëndimit, shkalla e efikasitetit të kursimit organet e brendshme vitale. Humbja masiv dhe të shpejtë të gjakut dhe plazmës çon në një rënie të mprehtë në vëllimin e gjakut në trup, kështu që viktima bie me shpejtësi presion, dhe indeve nuk të pajisen me oksigjen dhe ushqyesve të tjera, rritje dehje.


Trupi i viktimës është duke u përpjekur për të kompensuar në mënyrë të pavarur për humbjen e gjakut, stabilizimin e tensionit të gjakut, ndërsa gjaku është ejected substanca që ngushtojë enët e gjakut (epinephrine, kortizolit, dopamine). Nuk është një vrull i enëve periferike, duke i lejuar për disa kohë për të mbajtur presionin e gjakut pak a shumë normale, por me kusht indet më pak periferike me ushqyesve dhe oksigjen, rritjen e toksicitetit, proceset catabolic. Organet e vendosur në bark, muskujt, lëkura humbet gjak, e cila kryesisht shkon në mushkëri, zemër, trurit (centralizimit të qarkullimit të gjakut).


Sepse veshkat marrin më pak gjak, urinë filtrimit ul, përkeqësimin e këtyre organeve, në atë masë që urina nuk mund të qëndrojë. Spazma e enëve të gjakut dhe për të përmirësuar reagimet e koagulimit të gjakut për shkak të humbjes së gjakut, nuk është një mpiksjen bllokim anije të vogla - capillaries. Ky kompleksitet rrit rrjedhjen e gjakut në indet, veshka, rritet toksiciteti, acidosis.

Pra, simptoma traumatike shoku dhe ndihma e parë për viktimën. Simptomet e shokut janë të njëjtat karakteristika që mund të shihet në gjakderdhje të fortë të jashtëm ose të brendshëm:

1. zbehtë e lëkurës. Lëkura mund të jetë i lagësht, të ftohtë në prekje.
2. Në periudhën fillestare, dhe me një viktimë të fortë nervor tendosje nuk mund të kuptojnë të gjithë seriozitetin e shtetit të vet, ai i emocionuar.
3. Dobësi.
4. shqetësim.
5. etje, ndjenja gojën fortë thatë.
6. Pulse dobët, të shpejtë.
7. Frymarrja shpeshta.
8. Konfuzioni Ndërgjegja, humbja e mundshme e vetëdijes.

Në përgjithësi, shoku traumatik ka dy faza të zhvillimit: Faza ngrerë tronditje traumatike (disa njerëz mund të mungojë ose të jetë e shkurtër, për disa minuta) dhe fazën e plogësht (me lëndime shumë të rënda). Kur faza ngrerë i viktimës shoku i gëzuar, ai ndjen dhimbje, mund të qaj, gjeste, etj, ai frikësuar, uptight, mund të jetë agresiv, i reziston ekzaminimin, ndihmën e parë. Kur faza plogësht e pacientëve shoku ngadaltë, pengohet, ai nuk qaj, mos qaj, mund të humbasin vetëdijen. Sytë bëhem i lëmuar mbi, lavaman, nxënësit Dilated, sytë e fiksuar. Ethe të jetë e mundur, uljen e temperaturës në 35 gradë.


Për të siguruar ndihmën e parë para-mjekësore për viktimat, kur një tronditje traumatike, ajo duhet të investojë për të krijuar një të qetë, duhet të përpiqen për ta bërë atë të mprehtë për manipulimin e saj dhe veprimet e pavetëdijshme nuk janë të forcuar pozitën e tij. Ajo duhet të jetë sa më shumë që të jetë e mundur dhe më të mirë për të ndaluar gjakderdhje, aplikoni një fashë ose shtrydh gishtin tuaj mbi hapësirën dëmtuar anije. Shtypur fashë është aplikuar me kapilar ose gjakderdhje venoz, kapëse për ndaljen e gjakut - me gjak.

Ju nuk mund të ekstrakt fragmente nga plaga se sende të tjera, ndihmon në qoftë se nuk është një ekspert mjekësor - ajo mund të përkeqësojnë dhimbje, gjakderdhje, shoku. Pacientët duhet të fshehin në mot të ftohtë, por të shmangur overheating, ajo është e mirë për të ofruar atë në një dhomë të ngrohtë. Është e rëndësishme për t'i dhënë pacientit shumë pije e lëngjeve, edhe në qoftë se ai nuk pyet. Pini më të mirë zgjidhje me ujë kripë mund të jetë çaj, lëng, etj Por në çdo rast nuk e pi dhe nuk ushqejnë personin me organet e barkut të dëmtuara. Në rastet kur pacienti ka trauma abdominale, ajo mund të njomet vetëm buzët shami lagështi. Gjithashtu nuk është e dëshirueshme për të dhënë për të ngrënë dhe pirë në dëmin kokë ose qafë. Sa më shpejt që të jetë e mundur duhet të dërgojë personit të dëmtuar në një institucion mjekësor për ndihmë të ekspertëve.