Pickim Viper


Viper - snake më të zakonshme helmët në Evropën Qendrore dhe Azinë. Pra, nuk është gjithmonë një rrezik, edhe pse i vogël, me fytyrën e saj në rekreacion në natyrë. Në përgjithësi, nepërka mjaft paqësore dhe qasja e njeriut duke u përpjekur upolzti. Pickim gjarpër mund të, në qoftë se ajo të vijë, të rrëmbyer armët, apo diçka tjetër për të provokuar veprime agresive.

Pickim Simptomat ViperNepërka afër kafshoj në kokë, kështu që është e rrezikshme, por zakonisht janë duart qëllim apo këmbët.
Në vendin e plagët kafshoj janë dy pikë, gjurmët e dhëmbëve, të gjakut të cilat pjekur shpejt dhe ndalesa gjakderdhje. Reagimi Lokale zhvillon pothuajse menjëherë:


 • ka një dhimbje akute në kafshimi;

 • Pjesa e prekur e trupit është e kuqe;

 • rrit temperaturën e trupit;

 • nga kafshimit ënjtje përhapjen, shpesh me dot hemorragji.


 • Reagimi i përgjithshëm zakonisht ndodh brenda 15-20 minuta pas kafshimit. Viktima mund të përjetojnë të përzier, dridhura, ethe. Ka Vertigo dhe dhimbje koke, ndonjëherë palpitations zemrës dhe gulçim. Turbullt e vetëdijes për viktimat e kafshoj Viper nuk është tipike, por në disa raste një person mund të duket i ngadalshëm dhe i kujtoj dehur.

  Çfarë duhet të bëni kur kafshuar nga gjarpërinjtë?


  Ndihma në kohë dhe siç duhet dhënë së pari në kafshoj Viper është çelësi për gjendjen e mëtejshëm të viktimës;

 • Ne duhet të sigurojnë që të qetë viktimës, si lëvizja promovon një përhapje më të shpejtë të helmit.

 • Ne duhet të përpiqemi për të hequr shuma maksimale e helmit. Për këtë ju mund të shtrydh ose thith atë. Kjo mund të bëhet vetëm në para 5-7 minuta me pas kafshimit para ënjtje do të zhvillojnë. Pas kësaj, çdo përpjekje për të hequr helm padobishme. Ka thithur helm duhet të jetë vetëm në qoftë se ju jeni të sigurt se asnjë mëngjes goja dhe microcracks.

 • Pas heqjes helmet e nevojshme për të dezinfektoj në mëngjes dhe të mbuluar me një fashë, e cila dobësuar me zhvillimin e edemë. Atëherë viktima duhet të dorëzojë sa më shpejt që të jetë e mundur në spital për kujdes të aftë.

 • Viktima mund të japin një pilulë ose të tjera suprastin agjent antiallergic.

 • Kafshon Viper duhet të pini shumë, në pjesë të vogla, por shpesh çaj të mirë të dobët me sheqer ose mjaltë apo lëng. Kafe dhe pije të tjera stimuluese nuk duhet të marrë.

 • Në asnjë rast nuk mund të tërhiqni gjymtyrë mbi kafshimit është vetëm që nuk nuk të parandaluar përhapjen e helmit, por në vend të kësaj mund të shkaktojë nekrozë indeve. As nuk mund të piqem pickim të freskët me jod, shkruani permanganat kaliumi plagë apo substanca të tjera.


 • Pickim antidot Viper


  Ka një numër i Sera janë përdorur kafshon gjarpërinj. Më e zakonshme e tyre "Antyhyurza" dhe "Antyhadyuka"E cila zakonisht furnizimin e spitaleve dhe stacioneve të ndihmës së parë. Megjithatë, hirrë të tilla kërkojnë kushte të veçanta të ruajtjes, dhe kështu që ata thjesht nuk mund të blejnë dhe një rritje jo të marrë. Përveç kësaj, serum, e përdorur kafshon nëpërkash dhe gjarpërinjtë tjera helmët janë alergeneve zakonisht të fortë, kështu që është e këshillueshme që të hyjnë në to vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.

  Viper trajtim pickim në spital


  Shtruar në spital pasi u kafshuar nga një pacientë Viper përveç shtypja terapi serum shpesh kryhen me anticoagulants (thinners gjakut), dhe nëse është e nevojshme të vendosë qetësues, ju lutem, do të thotë për të mbështetur kripur kardiak aktivitetit për të përshpejtuar eliminimin e helmit nga trupi.
  Shumica e kafshoj e nëpërkës nuk kërkon trajtim të sofistikuara mjekësore dhe pacienti është vonuar në spital për 2-3 ditë për të vëzhguar gjendjen e saj.

  Ndërsa i rritur i shëndetshëm kafshoj nepërka e njeriut është shumë e rrezikshme dhe zakonisht të kalojë pa pasoja, jo me kohë ose ndihma të pahijshme mund të çojë në komplikacione të rënda, deri në zhvillimin e dështimit të veshkave kronike.