Goditjet diellore dhe termike në trup


Le të flasim për diell dhe ngrohjes pash, trajtimin dhe parandalimin e kësaj gjendje të rëndë që ka ndodhur si pasojë e mbinxehje të trupit. Shumica e fëmijëve të ekspozuar ndaj tij, dritë-skinned, të qetë dhe të moshuarit. Kjo mund të kontribuojë për çrregullime endokrine, sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, tension të lartë apo të ulët të gjakut, ngrohjes konsum të alkoolit. Numri më i madh i goditje të ndodhë në të nxehtë mot me diell pa erë në lagështia e lartë. Trupi i njeriut, duke marrë një shumë të ngrohjes nga mjedisi, temperatura (sidomos në kokë, qafë) dhe nuk kanë kohë për të dhënë atë për mjedisin. Shfaqja e shteteve të tilla gjithashtu kontribuon në veshin e errët, duke reflektuar keq rrezet e diellit, apo dendur, nuk është breathable dhe ndalon avullimit të trupit, puna e rëndë fizike ose ecje të shpejtë. Diellore dhe goditje ngrohjes janë shumë të rrezikshme për trupin. Ajo duhet të kini kujdes.


Në forma të butë e lëvizjes njerëzore të ngadaltë, i lagësht lëkurën, sytë Dilated, zakonisht temperatura normale dhe pulsin dhe frymëmarrjen bëhen më të shpeshta, dhimbje koke. Në ashpërsia moderuar ndodhë dhimbje koke të rënda me nauze dhe vjellje, djersitje, lëvizjet pasigurta, temperaturën e trupit - 39-40 gradë, mund të jetë i vakët. Në raste të rënda, ka çrregullime të agjitacion ndërgjegje, mendore dhe motorike, hallucinations, jerm, konfiskimet mund të duket, frymëmarrje të cekët, të shpejtë, rritet norma e zemrës deri në 120-140 rrahje në minutë, temperatura - deri në 41-42 gradë. Nëse viktima nuk arrin të sigurojë ndihmë mjekësore, ai mund edhe të vdesin.


Sunstroke mund të parandalohen nëse shenjat e para (rrit djersitje, dobësi dhe gulçim ishin, skuqje të lëkurës) të shkojë në hije ose në një dhomë të ftohtë, kreu i lagësht dhe të përballet me ujë të ftohtë, të marrë një dush të ftohtë. Nëse një person është duke përjetuar dobësi apo letargji, duhet të zhvendoset rreth viktimës në një dhomë të ftohtë ose në hije, duke siguruar qasje të ajrit. Vë atë në një sipërfaqe horizontale në mënyrë që kreu ishte turret me bagazhin, vendosni një jastëk nën këmbë ose gju, prish butonat lartë e rrobave, një rrip të ngushtë. Vendos në kokë dhe gjoks peshqir ngjyhet në ujë të ftohtë mbi ballin - paketë akull ose locion ftohtë. Ju mund të fshij dore, parakrah dhe këmbët me ujë të ftohtë. Pas 30-40 minuta - një dush të ftohtë apo dush.


Nëse një person është duke përjetuar dobësi të rënda dhe nuk mund të merrni deri, ju duhet të lagur fletët apo peshqir dhe vënien e tyre në gjymtyrët e prekura, popliteal, inguinale, axillary dhe bërryl fish, të përfundojë kofshë dhe këmbë. Nëse është e mundur, të kthehet në ajër të kondicionuar apo tifoz për ftohje të shpejtë apo peshqir trupit tifoz.
Mjekësisë tradicionale rekomandon që onions shoku ngrohjes ose integruar rrikë: garzë kravatë për ombrellë duart. Me të pijshëm - mineral të ftohtë (mundësisht pa gaz) apo ujë i kripur (05 tsp kripë 1 c ujit.) Çaj të ftohtë të gjelbër apo të zi ose kafe.


Kur dhimbje koke duhet të marrë tableta aspirina (por jo aspirina, përkeqësimi i mundshëm për shkak të efektit të sweatshop).
• Kur nuk Sunstroke të jepet nitroglycerin.
• Nëse një person është i sëmurë ose vjella, të kthehet kokën në njërën anë dhe të sigurohemi që të vjella nuk ka goditur rrugët e frymëmarrjes.
• Për ngacmim frymë goditje ngrohjes nga koha në kohë duhet t'i jepet pacientit në erë amoniak ose pat fytyrën me një shami apo peshqir ngjyhet në ujë të ftohtë.
• ndërprerjen e vështirësi në frymëmarrje apo të bëjë artificiale, dhe dobësimi i aktivitetit kardiak para ardhjes së mjekut mund të japin 1 lugë kordiamin.

• Në qoftë se një person i gjatë zgjohet, ai vërejti dështim të frymëmarrjes, pulsin e dobët ose nuk dallueshėm, nxënësit Dilated në mënyrë të konsiderueshme, nuk ka asnjë reagim në dritë, një nevojë urgjente për të thirrur një ambulancë. Dhe ardhja e saj për të ofruar ndihmën e parë, CPR, masazh mbyllur zemrës.
• Nëse ambulancë nuk mund të shkaktojë duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të ofruar viktimën në objektin më të afërt mjekësore, dhe mënyra për të siguruar kujdesin intensiv për trupin.

Parandalimi i Sunstroke

• sunbathing i parë duhet të jetë jo më shumë se 15 minuta, mundësisht për të qëndruar në hije, sidomos 10-16 orë.
• Koha në diell gradualisht të rritur, por ajo nuk duhet të kalojë dy orë në ditë, me pushimet e detyrueshme për not në pellg ose pishinë, pjesa tjetër në hije, dush.
• Është më e sigurt për të tan në lëvizje. Ju nuk mund të fle në diell të hapur.
• Mos bëj banja dielli menjëherë pas një vakt, mundësisht pas një vakt që mori të paktën një orë.
• Kur në diell, të jetë i sigurt për të veshin një kapelë në kokë me fusha Panamasë nga materiale natyrore të lehta shall apo kravatë.

• Për ditët e nxehta, veshin ngjyrat e lehta për të zgjedhur nga materialet natyrore, pa penguar lëvizjen.
• etja mirë shuarje pije pije qumësht të ftohtë, çaj jeshil, hips supë, ende ujë mineral, supë bukë ose lëng shalqi.