Shënoni pickim - Mjekimi


Gjithkush e di se qindarkën - një araneidal rrezikshme shoqërues që mund të thith lëkurën dhe infektojnë kafshë ose sëmundje serioze e njeriut që të çon në zhvillimin e virusit në trup.
Për shkak të faktit se ajo është më e vogël, është e vështirë për të parë, dhe kjo manifestohet humbjen mashtrim qindarkën: kur një person gjen zjarr mbi lëkurë, sëmundja ka filluar të zhvillohet.
Shënoni se sa e rrezikshme?
Para së gjithash një rrezik për njerëzit dhe kafshët (disa lloje të zogjve, bagëti, brejtësve, macet dhe qentë, majmunët) është tik-tak yksovydnыy. Individët e tij janë bartës të infeksionit - një virus që prek sistemin nervor qendror.


Sulmet Mite janë veçanërisht të pambrojtur, ata të cilët janë shpesh në pyje;

 • gjuetarët;

 • Rangers;

 • gjeodetët;

 • turistët.


 • Në latitudes ku tik-tak të përbashkët, masa vjetore për të informuar publikun për mënyrën se si për të shmangur kontaktit me rriqrat dhe çfarë të bëni nëse ai infektuar personi. Megjithatë, këto masa nuk do të parandaluar infeksionet shënoni-përballohen encefalit dhe mijëra njerëz të kthehet për mjekët me ankesat tipike.
  Nëse një person është kafshuar nga një tik-tak i infektuar, atëherë ajo fillon ethe për shkak të faktit se virusi hyri në palcën kurrizore dhe trurit dhe shkakun e inflamacionit.

  Simptomat pas kafshimit shënoni
  Para se ju trajtoni encefalit dhe pickim tik-tak, simptoma duhet të përcaktojë: si virusi kishte goditur në trup.

 • Për encefalit akute manifestim karakteristike. Simptoma të dukshme të ndodhë disa javë pas kafshimit.

 • Për shkak të faktit se virusi ndikon në palcën kurrizore dhe trurit, ndikon neuroneve motorike, dhe kjo tregon konvulsione, shkelje të ndjeshmërisë së lëkurës, paraliza e muskujve të caktuara, dhe në disa raste, gjithë grupi i tyre, dhe kjo çon në mpirje.

 • Kur virusi ndikon në tru në njerëzit që kanë dhimbje koke të rënda dhe të vjella. Pa ndihmën ai mund të humbasë vetëdijen ose bien në gjendje kome. Në varësi të zonës së prekur, virusi mund të shkaktojë ngacmim psychoemotional, mungesa e orientimit në kohë dhe hapësirë.

 • Pastaj mund të zhvillojnë miokardit, aritmi, dështim të zemrës.

 • Simptomat mund të ndodhë edhe në shkelje të traktit të tretjes, si një karrige vonesë dhe resize mëlçisë.

 • Të gjitha këto simptoma ndodhin në sfondin e temperaturë të lartë - 40 ° C. Kjo është për shkak të toksicitetit lartë në trup.

 • Encefalit mund të shkaktojë paralizë dhe të jetë fatale. Ekstra vlerësuar, kjo sëmundje vrarë rreth 2% të pacientëve. Një përqindje shumë e lartë e vdekjeve në ato raste kur virusi i përket Lindjes së Largët, jo lloji Evropian.


 • Si për të trajtuar kafshimit shënoni?


  Para se të kafshimit shënoni shërim, ju duhet të largohen nga, të marrë piskatore, të dalë vaj ose alkool në vend të humbjes, dhe pas 15 minuta për të përpiqen për të nxjerrë atë. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni piskatore thread: Bëni lak dhe do të forcojë tik-tak, dhe pastaj të largohen nga lëvizjet plot gjallëri e lëkurës.

  Hedhur shënoni nuk është e nevojshme: është e nevojshme për të vënë atë në një kavanoz dhe të marrë në spital për të parë nëse janë apo jo të infektuar.
  Nëse shënoni shpejt të zbuloni se ka një pjesë të madhe infeksion yyazytsirnist shmangur. Pas tërhequr plagën shënoni trajtohen me jod dhe peroksid hidrogjeni.

  Si një trajtim për kafshimit shënoni?


  Trajtimi pas kafshimit shënoni jepet nëse ndodhë simptoma. Sëmundje infektive duhet të raportohet në çdo rast, që ishte një pickim, dhe brenda një muaji për të vëzhguar pacientit dhe shëndetin e tij.

  Antibiotikët nuk janë të efektshme kur kafshoj tik-tak, për shkak të faktit se virusi nuk është bakteret, dhe për këtë arsye të përshkruara imunoglobulina protyvokleschevoy encefalit. Është drogë shumë e shtrenjtë për shkak se ajo është bërë nga dhuruesit e gjakut që janë imun ndaj virusit.
  Edhe për qëllime të kujdesit pacientit immunnostymulyatory administruar - barnave antivirale që të aktivizuar sistemin imunitar. Ky mjekim bazuar në interferon dhe rybonukleazы (p.sh. Anaferon).
  Entsefalitnoho shënoni kafshon trajtim gjithashtu duket për të pranuar vitamina, dietë ushqyese dhe pjesa tjetër shtrat.