Tick ​​kafshoj rrezikshme për njerëzit


Që Maj - sulmet masive në rritjen e natyrës dhe shëtitjet në parqe, shënoni duhet të flasim më shumë. Si funksionon shënoni kafshoj rrezikshme për njerëzit? Kështu, ticks të rrezikshme, të cilat janë më shumë se 650 lloje të gjenden në të gjitha zonat klimatike, pa përjashtim, duke përfshirë edhe në Rusi.
Ne kemi tetë specie, por pyll më të zakonshme. Më shumë se ai ndonjë tjetër (25 deri në 4 milimetra) dhe është e dukshme për syrin. Kjo mite e rrezikshme është në gjendje për të llogaritur me saktësi sakrifikojë afrohet, erë dhe me kuotat Finder se kapjes rrezatimit infra të kuqe. Pasi në tokë pjellore, ai bashkangjitur një qytet komod: në lëkurë e kokës, qafës, sqetull, gjoks, në nyjet e duarve dhe këmbët në ijë.Edhe pse pickim i saj nuk është ndjerë nga prania e substancave pështymë analgjezik, zakonisht pakëndshme. Por më keq, ticks të rrezikshme mund të bartin sëmundje serioze, duke përfshirë edhe tik-tak-përballohen encefalit, Borreliosis (sëmundje Lyme), ethe Marseille. Konsiderohet si encefalit më i rrezikshëm - një sëmundje e rëndë e SNQ, shkakton inflamacion i trurit dhe shpesh fatale ose paaftësi. Simptomat e para të ndonjë nga këto sëmundje shfaqen në 2-14 ditë pas kafshimit. Për fat të mirë, jo të gjitha ticks - vektorët e infeksionit - për shembull, эntsefalytnыh vetëm 1-5%, dhe në përqindje edhe më të vogël. Për të dalluar këtë qindarkën është e mundur vetëm me anë të hulumtimeve laboratorike. Prandaj nxjerrë nga plaga mbeti shushunjë gjallë mundësisht brenda dy ditëve për të ofruar në sanepidemstantsii laborator. Në trupin e njeriut është si ticks tumë kafe, si një pendë normale. Nëse ju jeni një viktimë, të përpiqet sa më shpejtë që të jetë e mundur për të hequr atë, para dhe pas procedurës trajtimin kafshimin me jod ose të gjelbër të shkëlqyer (jashtë alkool përshtatshme, Cologne).


Mënyrat shënoni heqjen më:
1. Aplikoni shënoni rreth unazë, presion fort në lëkurë dhe e mbushur me vaj luledielli. Përndryshe - vetëm pikoj pak vaj, vajguri, yndyrat ose vazelinë mbi kafshimit, gjakpirës shpejt të jetë asgjë për të marrë frymë, dhe mund të ekstrakt lëvizjet rrotulluese të sakta kundër akrepave të sahatit.
2. hedhin shënoni si të afërta me feçkë, një lak i fije, një kontroll të vogël dhe ngadalë gjarpërues gishtat e tij. Rush nuk është e vlefshme - u ndez duan të nxjerrë plotësisht, përndryshe mbetur në kokë plagë ndez. Nëse mite mori shumë të thellë, ose koka e tij është ende e shkëputur nga përpjekjet e gabuar, ju duhet të vini atë gjilpërë sterilizuar dhe tërheq si një fraksion.


Këto metoda janë të mira në kushte fushore. Nëse ju (dhe sidomos fëmijët) u sulmuan në tik-tak të qytetit, mundësisht sa më shpejt që të jetë e mundur, kërkoni ndihmë mjekësore. Nëse paraziti është ngjitëse, brenda disa ditësh pas kafshimit duhet të hyjë imunoglobulinë protyklischovoho. Te mjeku (URGENT) duhet të paraqitet në rastin kur pas heqjes kafshimit shënoni formuar në vend të njollë e kuqe, të rritur nyjet limfatike, ethe, dhimbje të muskujve, ose ishin skuqje të pashpjegueshme. Në thelb marimangat janë gjetur në zonat me lloje të ndryshme të bimësisë: pyll, në një pastrimin në zonën pyjore-stepë, në afërsi të kullotave, rrugëve dhe në clearings pyjore. Parimi i gjuetisë - presin një viktimë potenciale, i ulur në shkurre, bari apo mbi underside e fletë. Në kundërshtim me besimin popullor, ticks nuk ngrihen mbi pemë 1-15 m Zgjidh bloodsuckers mund jo vetëm gjatë outings - në qytete, shumë vende të rrezikshme:. Gjelbërim Zona, plazhet, shkurre mbuluar me bar, parqe. Megjithatë, në mesin e individëve të infektuar me encefalit të jetojnë në qytet praktikisht asnjë. Një tjetër gjë është se në qelizat natyrore strehim ticks - Karpatet, Polesie, sidomos në Krime. Kur lënë këto rajone për turistët inkurajuar që të vaksinohen kundër encefalit të paktën 2 javë para udhëtimit.


Të drejtat e nënlëkurës shënoni
Ai jeton në përmbajtjen e gjëndra dhjamor dhe i jep një shumë bezdi. Duke përfshirë edhe duke shkaktuar demodicosis sëmundje (nga emri i mite - Demodex), të cilat mund të jenë të dyja Ophthalmological - kur të follicles flokët prekura e qerpikët, dhe dermatologji. Kështu në fytyrë pranë hundës, buzët, ndonjëherë mbi ballin dhe faqet shfaqen njolla të vogla të kuqe që përfundimisht të kthehet në nyje që i ngjajnë puçrra fytyre. Manifestime nuk demodekoza shoqëruar gjithmonë nga inflamacion të lëkurës, por në plagë ndjerë kruarje, djegie ndjesi. Sëmundja nuk është e lehtë të identifikueshme, kështu që ju mund të trajtojë "nxituar" për vite me rradhë pa efekt të dukshëm.


Marimangat merimangë
Njerëzit Kjo parandalon marimangat indirekt: prekura së pari nga centrali brendshëm vыdelyash pak oksigjen, dhe së dyti, ai mbart spore dëmshme Botrytis. Marimangat merimangë u vendosën kryesisht në underside e lë - Gjurmët e jetës mund të gjendet në një grup të dots ndritshme dhe webs. Me kimikate të veçanta që janë të rrezikshme për njerëzit, kështu që përdorin ato për të përjashtuar hit në lëkurë dhe në traktin respirator.

Besohet se mite mikroskopike nënlëkurës është e gjitha, por zhvillohet vetëm në kushte të favorshme, ndryshime në pH e lëkurës që mund të ndodhë në çrregullime të traktit gastrointestinal dhe njeriut tiroide, hepatiti, shtatzënisë, stresi kronik, imunitet të ulët dhe dështimet hormonal. Gjatë demodicosis shpesh kronike, me acarimin periodike - shumica veprimtaria e marimangat bie PAS pranverë-verë. Për të vendosur një diagnozë të saktë duke bërë analiza laboratorike e sebum, atëherë trajtojnë demodicosis drogë antiparasitic, nganjëherë duke përdorur Cryotherapy. Sëmundja në 90% të rasteve të zhvilluar në gratë gjatë kësaj periudhe dhe të ndaluar përdorimin e scrubs, pastrimin e thellë të cosmetologist. Procedurat e tilla kontribuojnë në rivendosjen e shënoni në territorin e re.