7 Parimet e ushqimit të shëndetshëm në artrit reumatoid


Çfarë mund të një dietë të caktuar në artrit reumatoid? Ajo rezulton shumë. Qindra vuajnë këtë sëmundje raportoni përmirësim të dukshëm në gjendjen e tyre duke iu nënshtruar disa parime të thjeshta e të ushqyerit, të cilat do të diskutohet më poshtë.
Ushqimin e duhur - komponenti më i rëndësishëm i një jetese të shëndetshme dhe trajtimi dhe parandalimi i çdo sëmundje

Parimi 1: Rregulla problemet dhe për të gjetur produkteArtrit reumatoid - një sëmundje autoimmune. Kjo do të thotë se sistemi imunitar është duke luftuar kundër trupit të vet, dhe sidomos -. Kundër nyje të veta, duke shkaktuar inflamacion dhe dështimin gradual "

Është vënë re se në qoftë se ju hani ushqime që kontribuojnë në shfaqjen e reaksioneve alergjike, gjatë artrit reumatoid keq. Si alergji zakonshme që është e rrezikshme për njëri-tjetrin toleruar me qetësi. Pra, mënyra më e mirë për të eksploruar trupin tuaj, duke respektuar dietat eliminimit. Si të bëhet kjo?
Për ta bërë këtë 1-2 javë nga dietë plotësisht përjashton produkt të caktuar në formë të pastër, dhe të gjitha ato enët të cilat mund të përmbajnë. Për shembull, ju duhet të vidyazykatysya jo vetëm qumësht, por edhe të gjitha porridges qumështit, supave, smoothies me qumësht, akullore. Pastaj 1 ditë produkti është vënë përsëri në dietë, dhe ditën e shikojnë të ardhshëm: artrit reumatoid rënduar apo jo. Pas 3 ditëve të produktit të ri-hyjnë në dietë studimore në ditën e 1 dhe përsëri të vëzhguar. Për saktësinë e rezultateve në mënyrë që ju mund të përsëris disa herë.

Identifikuar në këtë mënyrë "fajtor" përjashtojë produkte nga dieta e tyre, nëse jo të gjitha, atëherë me siguri periudhën e acarimit.
Si vëzhgimin, shpesh shkaktojnë përkeqësimin e artritit reumatoid produktet e mëposhtme (si ata duhet të verifikohen me dietë eliminimit në vendin e parë):
agrume,
qumësht e tërë,
bollgur gruri,
thekër,
miell i bluar trash misri,
bollgur,
derri,
kakao,
Solanaceae: domate, patëllxhan, patate.
Megjithë përhapjen e patates në kuzhinë ruse, shumë nutritionists nuk e konsiderojnë atë produkt veçanërisht të dobishme

Parimi 2: të mbajë një kurs në vegetarianism


Pothuajse 40% e sufferers artrit reumatoid raportoni përmirësime të rëndësishme shëndetësore pas kalimit të tyre në dietë qumësht-perimeve. Në disa raste shtuar në dietën e vaj peshku si burime të mirë të omega-3 acide yndyrore dhe vitaminë D.
Sipas shkencëtarëve amerikanë në dietë sëmundje të dobishme mesdhetare që përfshin shumë fruta, perime dhe vaj ulliri, arra dhe peshk.

Parimi 3: A nuk e pajis keq në perimet dhe frutat


Ai vuan nga artriti reumatoid gjatë ditës duhet të marrë të paktën 200 gram fruta dhe 300 gram perime, përveç patateve. Fakti se frutat dhe perimet përmbajnë një sasi të madhe të phytochemicals të caktuara me efekte anti-inflamator dhe analgjezik. Ata gjithashtu janë një burim i mirë i kaliumit dhe shumë vitamina.

Parimi 4: stomaku rezervë trajtimi, veshkave dhe të mëlçisë


Që nga artriti reumatoid është një sëmundje kronike që shumë shpesh kanë për të marrë drogë të ndryshme, shumë prej të cilave nuk janë mënyra më e mirë të ndikojë në mëlçisë ose veshkave dhe të shkaktojë gastrit.

Për këtë arsye e gjithë periudha e trajtimit në ushqim reumatoid artrit nuk duhet të irritojë organet e tretjes dhe të sigurojë një peshë më të madhe në të mëlçisë ose veshkave.
Për këtë qëllim përjashtohen:
erëza të mprehta, ushqyes supë,
Pjekur dhe produktet e tymosur,
i konservuar
alkoolit,
kafe të fortë, çaj,
çokollatë,
yndyrna vështirë,
ushqime të pasura me kolesterol.
Ndër mënyrat e ndryshme të steaming preferencë gatim, gatim, zjarri, pjekje.
Kur gatim për një çift të produkteve të depozituara në shumën maksimale të vitaminave dhe ushqyesve

Parimi 5: Kujdesi për kalcium


Përdorimi i rregullt i hormoneve të çon në kullimin e kalciumit nga eshtrat dhe osteoporozën, artrit reumatoid që është jashtëzakonisht e padëshirueshme. Për këtë dietë qëllim për artrit përfshijnë:
produkte të ulët-yndyrë qumështit,
zarzavate Collard,
produkte soje.

Parimi 6: Mbani nën kontroll peshën tuaj


Quite thjesht, mbipeshë krijon një barrë shtesë mbi nyjet përflakur e gjymtyrë të ulët. Gjatë sëmundjes akute pacienti lëviz më pak, kështu që numri i përgjithshëm i kalorive gjatë natës tretur zvogëlohet. Në këtë rast, në qoftë se futje kalori për të lënë të njëjtën gjë - kjo do të çojë për të fituar peshë.

Për të normalizuar peshën duhet vidyazykatysya nga produktet e mëposhtme:
karbohidratet rafinuar, sidomos sheqerit (përfshirë karamele, akullore)
ushqime të lartë në yndyrë - të çon të saj më të shpejtë të tepërta për formimin e kilogram të tepërt (pasta, ëmbëlsira, vajra sanduiçe)
alkoolit vidyazykatysya dhe bukë e bardhë (ata kanë një minimum prej ushqyesve dhe të lartë në kalorive).

Parimi 7: Hani vlerësim


Rheumatoid arthritis me astmë dhe ulçerë stomakut janë ndër sëmundjet që mund të provokojnë një përkeqësim të stresit dhe emocione të forta negative.

Zakon të hanë me mirënjohje lejon pacienti për të neutralizuar efektin e faktorëve negative, kështu që në përgjigje të emocioneve pozitive trupi prodhon substanca që janë të painkillers dhe pronave anti-inflamator. Një atmosferë të qetë të favorshme për të hahet ritmin panxituar, e cila është shumë e rëndësishme dhe e domosdoshme për stomak.

Përfundim


Rheumatoid arthritis pa trajtimin e duhur të çon në aftësinë e kufizuar, pasi shkakton ndryshime të pakthyeshme në joints. Ushqimi mund të shkaktojë përkeqësimin dhe faljen. Për të përmirësuar mirëqenien e nevojshme për të monitoruar peshë, të përpiqen për të vegetarianism, jo ​​për të ruajtur në fruta dhe perime, alkoolit vidyazykatysya, erëza nxehtë, erëza, dhe për të shmangur ushqimet që shkaktojnë përkeqësimin.