Kist Arachnoid e trurit


Brain Kist - një diagnozë e rrezikshme, e cila mund të çojë në pasoja serioze. Ka disa varieteteve të cysts të trurit, duke përfshirë arhanoydalnaya më të zakonshme dhe retrotserebellyarnaya.
Arachnoid truri kist lykvornaya është një rritje hollë-mur beninje të mbushura me lëng (CSF). Shell mund të përbëhet nga një kist qelizat Arachnoid (arahnoidalnoyu) rreshtim të trurit apo mbresë arahnoidalnoyu indeve (kist fituar). Tumoret e tilla shpesh izoluar dhe i vendosur në mes të membranës Arachnoid dhe sipërfaqja e substancës trurit. Membrana e brendshme kist në kontakt me rreshtim të butë të trurit dhe i lidhur me Mater jashtme dura.


Shkaqet e cysts trurit arahnoidalnoyu


Me origjinë të dalluar cysts primar (kongjenitale) dhe dytësore (e fituar) dhe arahnoyidalni.
Cysts fillore arahnoyidalni janë formuar për shkak të shkeljes së formimit podpautynnoho apo hapësirë ​​Arachnoid, e cila është e lidhur me anomalitë në shtatzëninë e hershme. Si rezultat i ndarjes Arachnoid dhe e mbushur me lëng të ngjashëm në përbërjen e lëngut cerebrospinal.
Cysts mesme arahnoyidalni të trurit janë rezultat i lëndimeve craniocerebral, operacionet në tru, hemorragji subarachnoid, anomalitë që lidhen me proceset inflamatore në tru. Gjithashtu, këto tumoret mund të ndodhë në mungesë të callosum corpus (agenesia), sindromi Marfan dhe kështu me radhë. D.

Simptomet e cysts trurit arahnoidalnoyu


Me një sasi të vogël të cysts trurit arahnoidalnoyu praninë e saj në shumicën e rasteve të shprehura simptomat klinike. Nëse kist është i rëndësishëm, atëherë ka shenja karakteristike, e cila mund te dyshuar patologjinë:

 • marramendje shpeshtë;

 • dhimbje koke;

 • i dobët;

 • ndjenja gurgullimë, plotësinë në kokë;

 • të përzier, të vjella;

 • hallucinations;

 • koordinimi i dobët, dëgjimin dhe vizion;

 • konfiskimet, mpirje.


 • Natyra dhe ashpërsia e simptomave varet nga lokalizimin e kist, intensitetin e compression indeve dhe shkelje të rrjedhjes së lëngjeve cerebrale. Në rastin e cysts mesme arahnoidalnoyu foto klinike mund të plotësohet simptomat e sëmundjes themelor apo plagosje.

  Trajtimi i trurit cysts arahnoidalnoyu


  Nëse kist Arachnoid i trurit është i vogël, nuk do të rritet në përmasa, nuk ka ndryshime, nuk ka kërcënim për shëndetin, ajo është e mjaftueshme për monitorimin e saj të vazhdueshme për të parandaluar komplikimet. Në raste të tilla, pacienti është vënë në të dhënat klinike dhe duke përdorur një kompjuter ose rezonancë magnetike rregullisht monitoron madhësinë e kist.

  Është e rëndësishme për të identifikuar shkakun e tumoreve dhe ndoshta për trajtimin e sëmundjes themelore. Ajo gjithashtu mund të jetë projektuar terapi mirëmbajtjes preventive për të stabilizuar presionin intracranial dhe për të përmirësuar furnizimin me gjak të trurit.
  Heqja kirurgjikale e një arahnoidalnoyu kist trurit treguar në rastet e mëposhtme:

 • Rritja e shpejtë në madhësinë e kist;

 • këputje kist;

 • zhvillimi i hydrocephalus;

 • gjakderdhje në tru;

 • rritur presionin intracranial;

 • Humbjen e afërt të strukturave të trurit kist.


 • Metodat kryesore të kirurgjikale cysts trajtim arahnoidalnoyu janë:

 • kullimit (heqja e lëngjeve nga zgavrën nëpërmjet aspiratës gjilpërë);

 • anashkalojë (krijuar kullimit për rrjedhjen e lëngjeve);

 • prerje e cysts.